Facebook Google+ Twitter

Dolnośląska Akademia Gender - ruszyły zmiany

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-10-26 17:14

Treningi warsztatowe w ramach Dolnośląskiej Akademii Gender orzeźwiły Dolny Śląsk, wzbudziły zainteresowanie i zapał do wprowadzenia zmian w regionie! Organizatorzy podkreślają, że zmiany dopiero się rozpoczęły.

Polska, przyłączając się do Unii Europejskiej, zobowiązała się wprowadzić politykę równości obu płci w różnych obszarach życia: społecznym, gospodarczym oraz politycznym. Jednak problematyczna kwestia zapewnienia równych szans dopiero ostatnio wywołała spore zamieszanie informacyjne. Przeciwnicy/przeciwniczki obstają przy stanowisku, że polityka równościowa chce, abyśmy wszyscy byli tacy sami, z kolei zwolennicy/zwolenniczki tłumaczą, że równość to możliwość korzystania ze wszystkich praw bez względu na płeć, czyli zapewnienie kobietom i mężczyznom autonomii w decydowaniu o własnym życiu.

Próbą wyjaśnienia pojęć, rozwiania wątpliwości i obaw związanych z równością płci, jest akcja Dolnośląska Akademia Gender, zorganizowana przez Fundację Grejpfrut.

We Wrocławiu 13 października odbył się trening warsztatowy w ramach Dolnośląskiej Akademii Gender. Zajęcia zaznajomiły osoby uczestniczące z problematyką polityki równości płci. Trenerki - Patrycja Krysiak i Katarzyna Hołojda - wprowadziły do tematyki gender mainstreaming, przedstawiły mechanizm stereotypizacji i dyskryminacji osób ze względu na płeć, a następnie wyjaśniły, na czym polega dyskryminacja ze względu na płeć w kontekście obowiązującego prawa. Dużym zainteresowaniem cieszył się temat równości w komunikacji społecznej – propozycja popularyzacji form feminatywnych zawodów wzbudziła ciekawą dyskusję. Na zakończenie Katarzyna Hołojda omówiła temat aktywizacji zawodowej kobiet, a także, co jeszcze można zrobić, by urzeczywistnić równość. Podczas treningu warsztatowego prowadzące zachęcały do uwzględniania perspektywy równości płci w planowaniu działań firm, instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych.

Drugi trening warsztatowy odbyły się 22 października dla grupy złożonej z przedstawicieli/przedstawicielek organizacji pozarządowych, sektora publicznego, kadry nauczającej, liderów/liderek społeczności lokalnych. Zajęcia przeprowadziły doktorka Agnieszka Małocha oraz trenerka antydyskryminacyjna Marta Dymek. Praca warsztatowa dotyczyła szeroko rozumianych aspektów równości płci, towarzyszyły gorące dyskusje, trafne uwagi, a także próby tworzenia równościowych tekstów (czyli takich, które na równi traktują o obu płciach, np. stosują neutralizację koncepcji płci). Trenerki omówiły problem dyskryminacji, zaznaczając, że każdorazowo stanowi ona obszar interwencji dla polityki równościowej.

Projekt został dofinansowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.