69515 miejsce

Dolnośląska rajdowa perełka

Dwa dni walki. Zapach spalin, sprzęgła i palonych hamulców. Wielkie kibicowanie oraz niesamowite emocje. Tak w skrócie można opisać 37 Rajd Elmot- Krause. Wspaniała impreza sportowa przeszła już do historii rajdów samochodowych.

Oleksowicz walczy w Walimu. / Fot. Dariusz BednarekChęć udziału w rajdzie zgłosiło w sumie 119 załóg. 43 w RSMP oraz 76 drużyn w RPP. Do walki w mistrzostwach polski zgłosiły się tylko dwa fabryczne teamy: Subaru i Peugeot. Zawodnicy jeżdżący w barwach tych zespołów mają za sobą wielkie zaplecze koncernu. Rajdowy Puchar Polski to tzw. druga liga. Startujący w nim zawodnicy to często bardzo dobrze zapowiadający się młodzi kierowcy rajdowi. Walka w RPP bywa niekiedy ciekawsza niż rywalizacja najlepszych zawodników.

Piątek 15.V.2009: Elmot- Krause dzień 1

Góry Sowie przywitały zawodników i kibiców piękną, słoneczną pogodą. Fani rajdowej jazdy od samego rana nie mogli narzekać na brak atrakcji . Już o godz. 8 Przełęcz Walimska rozbrzmiała rykiem silników sportowych samochodów. Kibice do godziny 11 mogli podziwiać popisy zawodników na krótkim odcinku testowym. Shakedown o długości 3,8 km prowadził przez kultowe miejsce polskich rajdów samochodowych: "patelnie Walimskie". Odcinek testowy był dla zawodników ostatnim sprawdzianem przed rozpoczęciem walki w RSMP.

"Kajto" w locie. / Fot. Kuba DzwonkowiczO godz. 12.30 na płycie stadionu w Świdnicy odbyła się ceremonia otwarcia, a o 12.45 oficjalny start 37 Rajdu Elmot. Pierwsza część składająca się z 3 odcinków specjalnych rozpoczęła się o 13.44 w Burkatowie. 3 pierwsze OS`y rajdu obfitowały w niespodzianki. Już na 2 OS`ie z trasy wyleciała załoga nr 26 Maciej Rzeźnik i Daniel Siatkowski. Po pierwszych 3 odcinkach specjalnych prowadził Leszek Kuzaj z czasem całkowitym 22:31,7, drugie miejsce zajął Tomasz Kuchar . Później jednak prowadzący po pierwszej pętli Kuzaj napotkał trudności na odcinku Michałkowa- Rościszów.

Kolejne odcinki obfitowały w nieszczęśliwe wypadki kolejnych kierowców, min. Bębenka i Kajetanowicza. Spowodowało to przetasowanie w tabeli i tym sposobem po pierwszym dniu rywalizacji liderem został Tomasz Kuchar. Zaraz za nim, ze stratą 1,4 sek. uplasował się Kajetan Kajetanowicz. Zostałby liderem, gdyby nie pęknięta opona na 6 odcinku specjalnym. Trzecie miejsce zajął Tomasz Czopik. Broniący tytułu mistrza Polski Bryan Bouffier "wykręcił" dopiero 6 czas pierwszego dnia. Ostatecznie aż 7 kierowców musiało skorzystać z systemu SuperRally, a dobrze rokujący początkowo Kuzaj zajął odległą 18 pozycję.