Facebook Google+ Twitter

Dolny Śląsk: Bogatynia zalana. Siedmiometrowa fala zbliża się do Zgorzelca

  • Źródło: Nasze Miasto
  • Data dodania: 2010-08-07 21:42

W centrum Bogatyni woda opadła. Zniszczenia są ogromne. Konary drzew powybijały okna w sklepach i domach. Dużo domów jest podmytych, grożą zawaleniem. Będzie ewakuacja kolejnych miejscowości. Fala kulminacyjna zbliża się do Zgorzelca. Według prognoz może mieć nawet 7 metrów. Pod naporem wody nie wytrzymują tamy i mosty.

Dziś od rana trwa gorączkowa akcja strażaków, służb ratunkowych i mieszkańców Bogatyni. Ulewy spowodowały, że płynące w rejonie miasta Nysa Łużycka i Miedzianka wyszły z brzegów.

21:10
Pękła zapora na zbiorniku retencyjnym Niedów, na rzece Witka, przy elektrowni Turów. Woda zalewa okoliczne miejscowości na trasie Bogatynia-Zgorzelec. Fala kulminacyjna do Zgorzelca ma dotrzeć za trzy godziny.

Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu, fala miejscami ma wysokość siedmiu metrów. "To są ogromne ilości wody, które wylewają się ze zbiornika i te masy idą na Zgorzelec" - powiedział dyżurny. Nie potrafił powiedzieć w jakim stopniu może dojść do zalania Zgorzelca. Trwa ewakuacja zagrożonych rejonów.

Wcześniej zarządzono ewakuację w miejscowości Radomierzyce, leżącej pomiędzy Bogatynią a Zgorzelcem.

20:44
Skora wylała. W powiecie złotoryjskim najgorsza sytuacja jest we wsiach Wojcieszyn (gmina Pielgrzymka), Uniejowice i Zagrodno (gmina Zagrodno).

W Zagrodnie woda ma ponad trzy metry. Zabrakło skali na wodowskazie. Trwa pełna mobilizacja. W akcji ratowniczej uczestniczy ok. 100 strażaków z całego powiatu. Zalanych jest ok. 30 gospodarstw.

Ułożono prawie 10 tys. worków z piaskiem. Trwa obrona ujęcia wody w Zagrodnie. Rzeka przedarła się przez drogę. W dwóch gospodarstwach strażacy ewakuowali mienie na wyższe piętra budynku. W Wojcieszynie pomagali karetce pogotowia, która nie mogła dojechać do chorej.

Według strażaków, w Wojcieszynie i Uniejowicach woda zaczęła opadać. Tę informację potwierdza wójt Mieczysław Słonina. - Od wójta Pielgrzymki mam wiadomość, że u nich w ciągu godziny woda opadła o pół metra - mówi wójt.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.