Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24338 miejsce

Dolny Śląsk inwestuje: nowe szynobusy

12. listopada br. oficjalnie zaprezentowano nowy tabor kolejowy, który będzie jeździł po dolnośląskich torach. Są to autobusy szynowe serii SA 135 wyprodukowane przez Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego Mińsk Mazowiecki.

Pociąg specjalny złożony z szynobusów SA 135- 004 i 006, wjeżdża na tor 6 przy peronie 3 na stacji Wrocław Leśnica. / Fot. Marek SokółW ramach prezentacji nowego taboru miał miejsce przejazd pociągu specjalnego na trasie Wrocław Główny-Wrocław Leśnica, którym to - oprócz zaproszonych oficjeli, min. marszałka Marka Łapińskiego i prezes Kolei Dolnośląskich pani Genowefy Ładniak oraz dziennikarzy - mogli się przejechać także mieszkańcy Wrocławia. Tabor, który dostarczył producent, jest nowoczesny i komfortowy, jak również przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych, min. poprzez zastosowanie niskiej podłogi w części pojazdu. Nowe szynobusy są klimatyzowane i wyposażone w elektroniczne ekrany informujące o kolejnych przystankach na trasie, co jest już standardem w tego typu pojazdach. Posiadają 60 miejsc siedzących, a prędkość maksymalna wynosi 120k/h, co w naszych polskich warunkach wydaje się wystarczające, gdyż mało mamy szlaków kolejowych, na których obowiązywałaby taka i większa szybkość. Miejmy nadzieję, iż nowe szynobusy będą bezawaryjnie służyć Dolnoślązakom.

Przetarg na zakup dziewięciu nowoczesnych autobusów szynowych Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego rozstrzygnął w lutym 2010 r. Koszt tej inwestycji to 46,7 mln zł. Zakup sześciu maszyn będzie dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska, a pieniądze na kolejne trzy szynobusy pochodzą z budżetu Województwa Dolnośląskiego. Trzy zamówione maszyny dostarczono już spółce Koleje Dolnośląskie S.A. Pozostałe sześć wozów pojawi się na dolnośląskich torach do końca listopada 2011 r.


Pojazdy otrzymały następujące oznaczenia: SA 135- 004, SA 135- 005 i SA 135- 006.


źródło:
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Oby była to jaskółka poprawy wieloletniej niemocy. Gratulacje Marek za materiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.