Facebook Google+ Twitter

Dolny Śląsk ma nowy herb i flagę

Od środy na Dolnym Śląsku obowiązują nowy herb i flaga województwa. Uroczyste podniesienie flagi odbyło się w środę przed główną siedzibą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Przemawia Marszałek, w tle nowa flaga. / Fot. Urząd MarszałkowskiFlagę na maszt wciągnął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Marek Łapiński. W uroczystości uczestniczył Jerzy Miller, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Tomasz Siemoniak, Wiceminister MSWiA, Rafał Jurkowlaniec, Wojewoda Dolnośląski oraz Członkowie Zarządu Województwa Dolnośląskiego na czele z marszałkiem Markiem Łapińskim.

"To wielka chwila dla mieszkańców naszego regionu. Po 11 latach istnienia samorządowego Województwa, wspólnota regionalna Dolnego Śląska ma swój herb i flagę. Niech te symbole umacniają naszą tożsamość, a Dolny Śląsk niech będzie coraz bliżej Europy" - mówił podczas uroczystości marszałek województwa.

Zasady używania herbu i flagi określa Uchwała Sejmiku Województwa Dolnośląskiego nr XLVII/810/09 z 17 grudnia 2009 r. w sprawie ustanowienia herbu i flagi heraldycznej Województwa Dolnośląskiego. Dolny Śląsk musiał zmienić flagę, ponieważ poprzednia obowiązująca w latach 2001- 2008, była niezgodna z zasadami Heraldycznymi obowiązującymi w naszym kraju (Herb Województwa nałożony na flagę Rzeczpospolitej Polskiej).

Herb województwa nie został zmieniony. Otrzymał prawidłowy wzór graficzny. Tak więc, godłem Dolnego Śląska dalej będzie czarny orzeł ze srebrną przepaską sierpową z umieszczonym na niej krzyżem. Orzeł ten umieszczony na złotym polu tarczy jest herbem Dolnego Śląska. Natomiast nową flagę Województwa Dolnośląskiego stanowi płat materiału o proporcjach 5:8 w kolorze żółtym (złotym) z umieszczonym na środku flagi godłem herbowym Dolnego Śląska.

Źródło: Bożena Ślabska Departament Marszałka

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dotychczasowa flaga, niezgodna z zasadami heraldyki, była kompromitacją - grupa nawiedzonych radnych ubzdurała sobie wtedy, że złoty kolor kojarzy się z Niemcami i trzeba dodać za wszelką cenę jakiś "element polski", nawet jeśli nie będzie w istocie polski (początkowo w herbie chcieli umieścić morawską, biało-czerwoną szachownicę). Zupełnie jak za Bieruta, kiedy zmieniano nazwy miast na polsko brzmiące, a jednocześnie zupełnie nieuzasadnione historycznie, np. Rastenburg na Kętrzyn, Landsberg na Gorzów Wielkopolski (chociaż nie leży w Wielkopolsce!) albo Frankenstein na Ząbkowice Śląskie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.