Facebook Google+ Twitter

Dolny Śląsk otrzymał miliony od MKiDN na ratowanie zabytków

Mimo nagłaśnianych przez media sporów na linii - minister Bogdan Zdrojewski a władze Wrocławia, Dolny Śląsk i jego stolica otrzymały na ten rok rekordowe dotacje z resortu kultury - zapowiada się aktywny okres dla dolnośląskiej kultury.

250 mln zł – tyle, jak podaje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymał na ten rok Dolny Śląsk. Pieniądze zostaną przeznaczone na instytucje kultury i ratowanie zabytków (ponad 8 mln złotych na ten cel).

Spór z MKiDN, o którym było jakiś czas temu głośno wynikł, tak przynajmniej twierdzi ministerstwo, nie ze złych chęci Bogdan Zdrojewskiego, lecz największej w historii liczbie wniosków z Dolnego Śląska – przez to proporcjonalnie wzrosła liczba odrzuconych zgłoszeń.

Statystki tegorocznych dotacji są imponujące i świadczą o tym, że dolnośląskie środowiska kultury i nauki wykazały się w zeszłym roku sporym zaangażowanie w swoje projekty. Aż 140 wnioskodawców, otrzymało na ten rok kwotę niemalże 32 mln zł w ramach Programów Ministra. Najwięcej dostał ośrodek studialno-magazynowy zabytków archeologicznych dla potrzeb województw południowo-zachodniej Polski w Głogowie - 6 mln. Bogdan Zdrojewski postanowił też wesprzeć remont poddasza we wrocławskim Muzeum Narodowym (4,5 mln zł) oraz prace zabezpieczające w średniowiecznym zamku w Wleniu. To jednak tylko najwyżej dotowane przedsięwzięcia – w ramach puli 32 mln złotych, wspartych zostało kilkanaście mniejszych projektów – chociażby Instytut Grotowskiego, który na swoje działania otrzymał niemalże 2 mln zł.

To nie koniec strumienia pieniędzy, bowiem środki MKiDN przyznało także w ramach Funduszu Europejskiego POIŚ. Kwota 214 mln złotych została rozdzielona między innymi na rewaloryzację Zespołu Opactwa Cystersów w Krzeszowie (występująca o dotację Diecezja Legnicka otrzymała 22 mln zł ze środków europejskich).

Mimo konfliktów z ministrem Zdrojewskim, zyskała również gmina Wrocławia i słynny Teatr Muzyczny CAPITOL, dla którego MKiDN przygotowało 80 mln zł z funduszy europejskich. Dzięki temu przebudowany zostanie kompleks przy ul. Piłsudskiego. Swoją siedzibę rozbuduje również Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna (30 mln dotacji) oraz Akademia Sztuk Pięknych, która otrzyma wsparcie w wysokości 45 mln złotych na budowę „Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności.”.

Dolny Śląsk otrzymał również promesę ministra Zdrojewskiego, w wysokości 5 mln złotych na inwestycje w Polanicy Zdrój, Kobierzycach i Wrocławiu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.