Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23934 miejsce

Dolny Śląsk – polskim zagłębiem fotowoltaiki?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-02-25 12:34

Województwo dolnośląskie ma realne szanse, by wyprzedzić inne regiony kraju w produkcji energii słonecznej.

Motorem napędowym tego procesu może stać się specjalny program badawczo-promocyjny, dzięki któremu 300 gospodarstw domowych na Dolnym Śląsku zostanie wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne.

Tematyka energii słonecznej od dłuższego już czasu pojawia się regularnie w nagłówkach informacji prasowych. Nie bez przyczyny. Realna potrzeba wdrażania technologii OZE wynika z konieczności zmniejszenia emisji spalin oraz zredukowania kosztów energetycznych w gospodarstwach domowych. Są to argumenty, które już same w sobie powinny stanowić żelazny powód. Jeśli dodamy jednak do tego swoiste ultimatum, jakie Polska otrzymała od Unii Europejskiej (plan procentowego udziału OZE w końcowym bilansie energetycznym kraju do roku 2020), to powodów jest aż nadto. Należymy niestety do największych trucicieli Europy, ponieważ nasza energia pochodzi niemal w całości z węgla. Jeśli tego nie zmienimy, to w miejsce dotychczasowych dotacji unijnych ujrzymy sankcje, a wówczas ceny energii mogą pójść drastycznie w górę.

Zamiast jednak tworzyć katastroficzne wizje, warto szukać alternatyw. Fotowoltaika należy do najbezpieczniejszych technologii energetycznych. Pomimo dość szybkiego zwrotu kosztów inwestycji, Polacy nadal jednak podchodzą do tego tematu dość nieufnie. Aby to zmienić, powstał specjalny program Energia słoneczna w domowym zastosowaniu na obszarze Polski. W ramach tego programu wyłonionych zostanie 300 beneficjentów (na początek z Dolnego Śląska), którzy na wyjątkowo preferencyjnych warunkach otrzymają kompletne zestawy urządzeń do produkcji własnej energii słonecznej. Podstawowy etap akcji trwać będzie 5 lat. W tym czasie uczestnicy przekazywać będą operatorowi projektu raporty, na podstawie których sporządzone zostaną analizy realnych zmian w bilansie energetycznym gospodarstw domowych po zainstalowaniu paneli słonecznych.

Do programu może zgłosić się każdy właściciel domu jednorodzinnego na Dolnym Śląsku. Organizatorzy zastrzegają jednak, że uczestnikiem może stać się tylko osoba spełniająca warunki określone w regulaminie projektu. Po szczegóły zapraszamy na stronę www.slonecznyeuropejczyk.pl
(Justyna Grela)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.