Facebook Google+ Twitter

Dolny Śląsk: Woda coraz wyższa

Na Dolnym Śląsku od wczoraj na obszarze dziewięciu powiatów obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Wczoraj nie odbyła się akcja ewakuacyjna mieszkańców dwóch zagrożonych zalaniem wsi.

Dzisiejsza akcja udrażniania przepływu pod Młynem Maria we Wrocławiu / Fot. Arkadiusz FilipowskiEwakuacja mieszkańców Starego Otoku i Starego Górnika miała rozpocząć się wczoraj wieczorem. Ostatecznie podjęto decyzję o przesunięciu jej na dzisiejszy poranek. Od 8 rozpoczęło się zalewanie polderu Lipki - Oława. Aktualnie przepust jest otwarty i woda powoli wpływa na teren polderu. Jak powiedział Zbigniew Pryjda, zastępca wójta Gminy Oława, na terenie której znajdują się obie miejscowości: "Poinformowaliśmy mieszkańców, aby przygotowali się do ewentualnej ewakuacji". Mimo ostrzeżeń i ogłoszonej ewakuacji dziś rano żaden z mieszkańców nie zdecydował się na opuszczenie swojego gospodarstwa. Służby na bieżąco udzielają mieszkańcom pomocy. Gmina wydzieliła także specjalny lokal w Zespole Szkół w Bystrzycy, gdzie znajdzie się miejsce dla tych, którzy zdecydują się na ewakuację. Zapewniono im także dojazd do Bystrzycy oraz wyżywienie.

Stan Odry jest coraz wyższy. Miejsce: Ostrów Tumski / Fot. Arkadiusz FilipowskiO godzinie 10 postawione zostały autobusy, które czekają na mieszkańców. "Mimo, iż nikt na razie nie deklarował chęci ewakuacji, liczymy się z tym, że ludzie mogą się na to decydować w ostatniej chwili. Chcemy być gotowi", mówi Zbigniew Pryjda.

Na godz 13 zwołane zostało kolejne posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego, które omówi sytuację zagrożenia powodziowego w obrębie Wrocławia.

Stale podnosi się także poziom wody w Odrze. Wodowskaz w Trestnie, czyli w miejscu, gdzie rzeka wpływa do Wrocławia, dziś o godzinie szóstej rano pokazywał 442 cm, przekraczając stan ostrzegawczy o 62 cm. Aż o 15 centymetrów podniósł się poziom wody w ciągu doby. Stan alarmowy wynosi dla Trestna 450 cm.

Na piątek spodziewane jest przejście przez Wrocław fali kulminacyjnej. Stan alarmowy jest przekroczony na Oławie, jednak według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, ta rzeka nie stanowi obecnie zagrożenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.