Facebook Google+ Twitter

Dom jest lepszą lokatą kapitału niż mieszkanie

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2008-06-21 09:22

Kupić mieszkanie czy wybudować dom? Dziś z prostych porównań wynika, że w okolicach niektórych miast za te same pieniądze wybudujemy dom o powierzchni blisko dwukrotnie większej niż mieszkanie w bloku w centrum.

 / Fot. Dziennik Zachodni/Archiwum Tak jest np. w okolicach Poznania. - Decydując się na zakup 120-metrowego mieszkania w stolicy Wielkopolski musimy się liczyć z wydatkiem powyżej 950 tys. zł. Za tą cenę kupimy już dom o powierzchni ok. 220 mkw. na przedmieściu - przekonuje Dominik Leskiewicz, analityk rynku nieruchomości.

W okolicach Warszawy jest bardzo podobnie. Jak wynika z badań Open Finance, jeszcze przed dwoma laty posiadacz 50-metrowego mieszkania w centrum stolicy miał szansę na jego zamianę na 140-metrowy dom na przedmieściach. Dziś, aby to zrealizować, potrzeba już mieszkania co najmniej o połowę większego. Ale nie dlatego, że znacznie wzrósł koszt budowy domów. Pod Warszawą działki drożeją najszybciej w kraju.

Zdaniem analityków głównym powodem, dla którego warto inwestować w dom zamiast w mieszkanie, jest to, że w ciągu kilku lat jego wartość w zależności od lokalizacji może wzrosnąć nawet kilkakrotnie. Dotyczy to głównie budynków na działkach w pobliżu autostrad w okolicach miast. W przypadku mieszkań nie możemy już liczyć na taki zarobek. Mieszkania bowiem drożały znacznie szybciej niż domy przez ostatnie dwa lata. Nic więc dziwnego, że teraz wzrasta zainteresowanie domami kosztem mieszkań.

- Rynek nieruchomości mieszkalnych wykonał wyraźny skręt w stronę domów jednorodzinnych. Pojawia się ich coraz więcej, zarówno wznoszonych indywidualnie, jak i przez deweloperów - mówi Emil Szweda, analityk Open Finance. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że jeszcze w 2000 r. na blisko 88 tys. wybudowanych lokali blisko 40 proc. stanowiły mieszkania indywidualne, czyli w domach jedno- lub dwurodzinnych. W pierwszych pięciu miesiącach tego roku odsetek ten oscyluje już wokół 55 proc. I wszystko wskazuje na to, że nadal będzie rósł.

Zdaniem Pawła Majtkowskiego z Expandera budowanie domu to dzisiaj bardzo dobra lokata kapitału. I to nie tylko na działkach zlokalizowanych na bliskim przedmieściu. Dziś taniej można kupić ziemię w odległości kilkudziesięciu kilometrów od centrum miast. - Na przykład w okolicach autostrady A2 z obu stron Warszawy. Za kilka lat stamtąd będzie można dostać się szybciej do centrum stolicy niż dzisiaj z pobliskiego Piaseczna czy Józefosławia - mówi Majtkowski. Podobnie może być w okolicach autostrady A1 w pobliżu Gdańska czy Torunia. Albo A4 - do kilkudziesięciu kilometrów od Krakowa, Katowic czy Wrocławia. - Zainwestowany tam kapitał w nieruchomość może w ciągu kilku lat co najmniej się podwoić - zachęca Paweł Majtkowski.

Nie oznacza to jednak, że mieszkanie w domu jednorodzinnym ma same zalety. Co prawda nie płacimy czynszu, ale za to dochodzą inne wydatki. Właściciel takiej posesji musi płacić na przykład za wywóz śmieci od 100 do 200 zł miesięcznie. Wywóz szamba to kolejne 200 zł miesięcznie. Tyle samo może kosztować ochrona. Do tego dochodzą koszty ogrzewania. Właściciel domu nie opłaca funduszu remontowego, ale za to sam ponosi wszystkie koszty napraw. Średnio utrzymanie domu jest o blisko 40 proc. wyższe niż mieszkania o trochę mniejszym metrażu. Czynsz np. w 150-metrowym apartamentowcu wynosi ok. 900 zł miesięcznie. Utrzymanie podobnej wielkości domu to koszt rzędu 1,26 tys. zł.
Henryk Sadowski
POLSKA Dziennik Zachodni

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.