Facebook Google+ Twitter

"Dom Kultury" zdobywa Mrówkojada

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-04-13 16:12

II Lubelska Gala Filmu Niezależnego "Złote Mrówkojady" rozstrzygnięta.

Plakat, Reklama Festiwalu / Fot. http://www.zlotemrowkojady.pl/II Lubelski festiwal filmu niezależnego "Złote Mrówkojady" składał się z dwóch części. W piątek, 11 kwietnia, zaprezentowano publiczności filmy zakwalifikowane przez jury do konkursu. Wcześniej zainteresowani sztuką filmową widzowie mogli uczestniczyć w darmowych warsztatach.

Drugiego dnia, w sobotę, odbyła się uroczysta gala. Wypełniona po brzegi Sala Nowa Lubelskiego Centrum Kultury, raz po raz, wybuchała gromkim śmiechem zgromadzonych gości podczas występu kabaretu Pomimochodem oraz zespołów 311 Show i Slapstick. Część artystyczną zakończył spektakl „Rentgen” w wykonaniu Teatru Pierwszego Kontaktu, przedstawienie wyreżyserował Tomasz Załucki. Organizatorzy w założeniu przyjęli niekonwencjonalne prowadzenie gali tak, by parodiować wielkie klasyczne rozdania nagród, np. Oscary. Pełno było gagów i zabawnych strojów - jak na przykład... fraki bez spodni!

Jak mówi Michał Misztal, organizator festiwalu: – Wszystkie zgromadzone filmy łączy tematyka tożsamości i to było główne kryterium oceniania obrazów. Misztal przyznaje, że poziom w tegorocznym konkursie jest dużo wyższy niż w roku ubiegłym.

Nagrodę za najlepszy film zdobył „Dom kultury” Marka Kosowca, który otrzymał też statuetkę od publiczności. Film opowiada historię kilku mężczyzn, których życie zostało zniszczone przez alkohol. Tytułowy "Dom kultury" to bar, w którym spotykają się, by - jak mówią - odpocząć od życia. Codziennie obiecując sobie walkę z nałogiem, jednak codziennie upijają się od nowa, popadając w coraz większą depresję i alkoholową chorobę.

Nagrody w pozostałych kategoriach wyglądają następująco:
- scenariusz – „Poddasze” – reż. Ł. Bursa. To szereg zabawnych sytuacji, które spotykają parę rzeźimierzków i porwanego przez nich mężczyznę, akcja toczy sie na tytułowym "Poddaszu". Miejsce to służy do spotkań towarzyskich, wykonywania gangsterskich egzekucji, a nawet striptizu.

- zdjęcia i reżyseria – „Raz, dwa, trzy” – reż. A. Ząb. Obraz opowiada historię kobiety, która w wypadku straciła męża, synka i pamięć. Z każdym dniem dowiaduje się czegoś o sobie i dotychczasowym życiu. Poszukiwania "siebie" kończą sie odkryciem gorzkiej prawdy, bohaterka dowiaduje się, że od dłuższego zdradzała męża z mechanikiem samochodowym, z którym jest w ciąży.

- montaż – „Deevenah” - reż. I. Przylipia. Krótki film przedstawia metafizyczną wizję poszukiwania sensu i tożsamości w otaczającym nas świecie. Abstrakcyjna wizja kobiecego świata widziana oczyma młodej kobiety, balansującej na krawędzi dobra i zła.

W tym roku wręczono także nagrodę specjalną, co jest niepisaną tradycją festiwalu. Laur organizatorów zdobył film „Drzewo” Michała Mroza. Animowana opowieść zadaje pytania o stan dzisiejszego społeczeństwa. Relacji dziecko - rodzic, pełnych obojętności tych pierwszych i wielkiej miłości tych drugich. To także przypowieść o poszukiwaniu bliskości w rodzinie i walce z otaczającą samotnością.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

ok, naprawiłem swój błąd

Komentarz został ukrytyrozwiń

zapomniałem dać plusa:D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa impreza i fajna relacja :)
i mój(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.04.2008 00:47

z pewnością poszukam w sieci, co do "deevenah" w mojej opinii film strasznie zagmatwany i szczerze poza montażem nie polecam, ale to moja opinia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) w Opolu właśnie zakończyły sie Lamy, "Dom Kultury" zdobył u nas w zeszłym roku nagrodę publiczności, film zapadający w pamięć. "Poddasze" rzuciło mnie na kolana... ze śmiechu, rewelacja! "Raz,dwa, trzy" i "Deevenah" nie widziałem. "Drzewo" wzbudziło refleksję, nie potrafiło jednak zjednać sobie mojej sympatii. Polecam natomiast "Galerianki".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.