Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20794 miejsce

Dom Muz nad jeziorem Czos

Spotkania z polskimi aktorami i dziennikarzami, konkurs dla rękodzielników z regionu, odsłonięcie oryginalnej rzeźby Philippe’a Brodzkiego – to w skrócie program tegorocznych Dni Mrągowa.

Philippe Brodzki z fundatorem pomnika, Alfredem Siwikiem / Fot. Katarzyna EnerlichDelegacja podczas Dni Mrągowa. Na pierwszym planie Ambasador Królestwa Belgii Jan Luykx. Od lewej od góry: Philippe Brodzki, żona Ambasadora Królestwa Belgii, Przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Lubowidzki, tłumacz Elżbieta Niziołek, Burmistrz Mrągowa Otolia Siemieniec, Zastępca Burmistrza Tomasz Witkowicz. / Fot. Katarzyna EnerlichAmbasador Ambasador Królestwa Belgii Jan Luykx / Fot. Katarzyna Enerlich

Czas powrócił z ArtefaktemAmbasador Ambasador Królestwa Belgii Jan Luykx / Fot. Katarzyna EnerlichWojciech Malajkat, Mariusz Drężek, Michał Kowalski, Grzegorz Pieczyński, Piotr Mielnik, Marzena Bergman, Sebastian Badurek – to tylko niektórzy ze znanych polskich aktorów, których łączy jedno: pochodzą z Mrągowa i przed laty działali w mrągowskiej grupie teatralnej Artefakt. Grupę prowadziła Anna Pochyła, lokalna działaczka kulturalna. Pierwszy dzień święta miasta przebiegł pod znakiem spotkań z Melpomeną: przyjechali zaproszeni na spotkanie aktorzy. Wspominali lata spędzone w Mrągowie, grane wspólnie sztuki, opowiadali o tym, jak potoczyły się dalej ich losy. Po tym szczególnym spotkaniu pokoleń odbyło się otwarcie wystawy zbiorów o tematyce kolarskiej, zorganizowanej przez pasjonata Pawła Ewerta.

Mrągowska Syrenka prosto z BelgiiDelegacja podczas Dni Mrągowa. Na pierwszym planie Ambasador Królestwa Belgii Jan Luykx. Od lewej od góry: Philippe Brodzki, żona Ambasadora Królestwa Belgii, Przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Lubowidzki, tłumacz Elżbieta Niziołek, Burmistrz Mrągowa Otolia Siemieniec, Zastępca Burmistrza Tomasz Witkowicz. / Fot. Katarzyna EnerlichCo łączy europejskie metropolie z mazurskim Mrągowem? Pomnik belgijskiego artysty rzeźbiarza, przedstawiający kobietę na rybie. Uroczyste odsłonięcie rzeźby, to główny punkt drugiego dnia obchodów święta miasta. Całość rozpoczęła się europejskim hymnem „Oda do radości”. Przybyli zaproszeni goście: rzeźbiarz i autor mrągowskiego pomnika Philippe Brodzki, ambasador Królestwa Belgii w Warszawie Jan Luykx, poseł Jerzy Gosiewski, wicewojewoda warmińsko-mazurski Jan Mrozek, zastępca dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji Małgorzata Bogdanowicz - Bartnikowska, fundator mrągowskiego pomnika Alfred Siwik z żoną (firma Siwik Intertrade), którzy dokonali uroczystego odsłonięcia fontanny oraz znani w regionie i kraju artyści.

Program sobotnich Dni Mrągowa to również lokalne prezentacje. Mrągowscy plastycy: Iza Jaśniewska, Tadeusz Bałakier i Jan Żdaniec zaprezentowali swoje prace, pod wspólnym tytułem „Moje Mazury”, zaś na spotkanie z nowym tomikiem poezji i muzyką zaprosiła Wiesława Bogaczewicz – Bieda. Sobota to również czas spotkań z dziennikarzami. Na zaproszenia prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Mrągowskiej Andrzeja Badurka, zrzeszonego w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich przyjechała prezes stowarzyszenia, Joanna Wańkowska – Sobiesiak oraz wiceprezes Jan Dąbrowski. Mówili o pracy dziennikarza i jego roli w lokalnej społeczności.

Rękodzieło na topiePromocja rękodzieła artystycznego to trzeci dzień Dni Mrągowa. Zorganizowany w mieście już po raz trzeci przez Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich i burmistrza Mrągowa Wojewódzki Przegląd Rękodzieła Artystycznego ściągnął do miasta dziesiątki rękodzielników z całego województwa. – Jak się jednak okazało – nie tylko, bo przyjechali również twórcy z południowej Polski – mówi dyrektor Centrum Kultury i Turystyki Lech Gołębicki.

Serwety, obrazy, wycinanki, rzeźby, ceramika, ozdoby – to tylko niektóre z przedmiotów, wystawianych na kiermaszach podczas przeglądu. Odbył się również konkurs na pamiątkę regionalną. Pierwsze miejsce otrzymał Mieczysław Kalinowski z Mikołajek za rzeźby ryb. – Nie jestem profesjonalnym artystą, ale rzeźbiarstwo to moja pasja – powiedział laureat podczas wręczania nagrody.

Kolejne miejsca zajęli: II równorzędne Józef Borys z Olsztyna za kultywowanie starych technik wytwarzania ceramiki i Ryszard Pietrzak z Barczewka za żaglówkę wyrzeźbioną w drewnie. III miejsce: Elżbieta Kasznia z Rozóg za różnorodność w pielęgnowaniu tradycyjnych wzorów regionalnych. Wyróżnienie otrzymali Iwona i Mirosław Rybus z Braniewa za bociana w locie.

Muzycznie na Placu– Przegląd to nie tylko artyści, ale również muzyka – mówi Marta Szymborska. – Na Placu Piłsudskiego wystąpiły zespoły z regionu, a szczególnymi gośćmi byli limanowianie z zaprzyjaźnionego miasta Limanowa oraz Orkiestra Dni Naszych z Siedlec.

Philippe Brodzki z fundatorem pomnika, Alfredem Siwikiem / Fot. Katarzyna EnerlichW tym roku zaprezentowali się” „Echo Pasymia”, „Babskie Olekanie” z Rozóg, „Prząśniczki” i „Zespół Jarka” z Kowal Oleckich, „Absolwent” z Budr k. Węgorzewa i Rogóżanie z Lidzbarka Warmińskiego. Zagrały również mrągowskie zespoły: działająca od wielu lat „Folk Kapela” i Studio Wokalne „Sukces”, założone przez byłą Alibabkę Agatę Dowhań. Zespół ma na swoim koncie cztery Złote Aplauzy – nagrody główne na międzynarodowym przeglądzie w Koninie.

Wyjątkowe widowisko muzyczne o Nocy Świętojańskiej zaprezentowała Mrągowska Scena Tańca Współczesnego, Teatr Tańca Dekompresja z Kętrzyna oraz goście. – Chcieliśmy opowiedzieć widzom o tym, czym było starosłowiańskie święto: Noc Świętojańska – dodaje Marta Szymborska, która wraz z Bartkiem Serownikiem przygotowała widowisko. Muzykę zaprezentował Sławomir Szuszczewicz.

Tegorocznym Dniom Mrągowa towarzyszył również niecodzienny koncert jazzowy w kościele ewangelicko-augsburgskim. Wystąpił Sugar Blue (a właściwie James Whiting). – Artysta wypracował swój własny, unikalny styl gry, zawsze precyzyjny, a przy tym niezwykle ekspresyjny mówi Waldemar Duszyński, prezes Mrągowskiego Towarzystwa Jazzowego.

Wędkarze nie próżnująDo organizacji tegorocznych Dni Mrągowa włączyli się również wędkarze z Mrągowskiego Towarzystwa Wędkarskiego. – To wspaniała pasja, uczy kontaktu z naturą i przede wszystkim cierpliwości – mówi prezes Waldemar Nieżorawski. W zorganizowanych I Otwartych Spławikowych Zawodach Wędkarskich o Puchar Burmistrza Mrągowa wzięło udział kilkudziesięciu wędkarzy z Mrągowa i okolic.
– Mam nadzieję, że w przyszłym roku zawodników będzie jeszcze więcej – powiedziała podczas wręczania nagród burmistrz Otolia Siemieniec.

W organizację Dni Mrągowa włączył się również radny Leon Żbikowski, przez mrągowian zwany Panem Watą. Od 1974 roku jeździ po mieście swoim charakterystycznym motorem z przyczepą, na której stoi urządzenie do robienia waty cukrowej. – Sprzęt jest mojej własnej produkcji, ma jednak wszystkie atesty Sanepidu, dlatego moja wata cukrowa smakuje tak samo, jak trzydzieści lat temu – opowiada pan Leon. Chętnie włącza się w organizację imprez charytatywny, by, jak mówi, pomagać najmłodszym mrągowianom.

Tegoroczne Dni Mrągowa można więc opisać krótko: było europejsko i regionalnie!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.