Facebook Google+ Twitter

Dom Polski w Iwieńcu odebrany ZPB. - To skandal - mówi Andżelika Borys

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-17 17:03

Sąd w Wołożynie zdecydował, że prawowitym właścicielem Domu Polskiego w Iwieńcu będzie lojalny wobec władz w Mińsku Związek Polaków na Białorusi. Tym samym odebrano budynek zarządzającym nim od 5 lat działaczom nieuznawanego przez władze Związku Polaków, którym kieruje Andżelika Borys.

Andżelika Borys / Fot. Fot. Mikołaj Nowacki/Polskapresse''To skandal" - tak skomentowała decyzję sądu w Wołożynie wiceprzewodnicząca ZPB Anżelika Orechwo. Dodała, że podczas procesu zostały naruszone niemal wszystkie normy prawne.

Dom Polski w Iwieńcu przez pięć lat był siedzibą nieuznawanego Związku Polaków na Białorusi. Odbywały się w nim imprezy kulturalne, akademie i spotkania. Regularnie prowadzono w budynku zajęcia z języka polskiego. Tydzień temu Dom Polski w Iwieńcu siłą zajęła milicja.

W ubiegły poniedziałek milicja przejęła budynek siłą. Dzisiaj dwukrotnie zatrzymywała Andżelikę Borys, która usiłowała dotrzeć do sądu na rozprawę.

Wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt uważa, że takiego obrotu sprawy należało się spodziewać. Ekspert przypomniał w TVP INFO, że Aleksander Łukaszenka jest władcą autorytaryzm i nie toleruje niezależnych od siebie organizacji.

- Jego siła wynika z faktu, że dmucha na zimne. Stara się przeciwdziałać zagrożeniu dla swoich rządów już na początku. Za 2 miesiące na Białorusi są wybory municypalne, a za rok wybory prezydenckie. Aleksander Łukaszenka nie chce, aby niezależny od władz na Białorusi Związek funkcjonował, ponieważ może to stanowić potencjalne zagrożenie dla jego rządów - dodał Eberhardt.

Razem z Andżeliką Borys zatrzymano 16 innych działaczy Związku Polaków na Białorusi. Polski MSZ jest głęboko zaniepokojony represjami wobec polskiej mniejszości na Białorusi.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.