Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8850 miejsce

Dom w którym urodził się Hitler przyprawia Austrię o ból głowy

Urokliwe miasteczko Braunau am Inn obarczone jest swoistą skazą historii. Dom w którym urodził się Adolf Hitler, przez lata pozostawał pod opieką państwa, które chciało zapobiec pomysłom neonazistów. Teraz budynek stoi pusty i zamknięty.

Kamień przed domem z napisem Co dalej z domem w którym urodził się Adolf Hitler? Jakie pomysły na jego wykorzystanie mają lokalni mieszkańcy? Przez lata budynek w austriackim mieście Braunau am Inn był wynajmowany przez austriackie ministerstwo spraw wewnętrznych, aby zapobiec ewentualnym działaniom neonazistów. Kiedyś mieścił się tam ośrodek opieki dziennej dla osób niepełnosprawnych. Teraz jest pusty, jako że właściciel nie zaaprobował żadnych planów dotyczących jego wykorzystania w przyszłości.

Braunau am Inn jest miłym miasteczkiem w północnej Austrii na pograniczu z Niemcami. Jednakże miejsce obarczone zostało ciężarem prawdy i pamięci nie tylko czysto historycznej. Przy głównym placu miasta można bez trudu znaleźć adres Salzburger Vorstadt 15. Solidny budynek dawnego zajazdu, którego dzieje datują się na XVII wiek. W tym domu urodził się Adolf Hitler w 1889 roku. Rodzina Hitlera, która wynajmowała pokoje na piętrze, nie pochodziła z Braunau. Jego ojciec Alois, został tam oddelegowany w ramach obowiązków pracownika urzędu skarbowego c.k. Austrii.

Adolf Hitler mieszkał przy Salzburger Vorstadt 15 tylko przez kilka tygodni, zanim jego rodzina przeniosła się pod inny adres w Braunau. Ostatecznie opuścili miasto kiedy Hitler miał trzy lata. On sam wrócił na krótko do Braunau w 1938 roku. Był wtedy w drodze do Wiednia. Właśnie wtedy zaanektował Austrię do hitlerowskich Niemiec.

Miejscowi mieszkańcy mówią, że dom wciąż stanowi atrakcję dla sympatyków z neonazizmem. "Widziałem już nawet ludzi z Włoch czy z Francji, którzy tutaj przyjeżdżali... w celu adoracji" - mówi Josef Kogler, nauczyciel w Braunau - "Jeden Francuz, myślę że był nauczycielem historii, przyszedł i zapytał mnie o miejsce narodzin Hitlera... Trudno to zrozumieć."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.