Facebook Google+ Twitter

Dom wieczności na krakowskim Kazimierzu

"Dom wieczności", "dom życia", "dom grobów". Miejsce nienaruszalne, w którym przez wieki grzebano nie tylko zmarłych, ale i modlitwy.

Ulica Szeroka 40 w krakowskiej dzielnicy Kazimierz. Obok szesnastowiecznej synagogi Remuh rozpościera się cmentarz żydowski, zwany "starym" - dla odróżnienia od nowszego, położonego przy Miodowej 55. Nad wejściem widnieje inskrypcja: "Stary cmentarz, miejsce spoczynku gaonów, założony kosztem kahału w roku 5311". Niezwykła data wynika z faktu, że Żydzi liczą czas od stworzenia świata, które według nich dokonało się w 3761 r. p.n.e. Wyjaśnijmy jeszcze, że tytuł gaona nadawano rabinom słynącym z biegłości w interpretacji Talmudu. Remuh Cemetery in the Old Jewish Quarter of Kazimierz in Krakow, Poland http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b8/Cmentarz_Remuh.JPG / Fot. Marcin Suskiewicz

Na prawo od wejścia przyciąga wzrok szczególny fragment muru okalającego cmentarz, nazywany przez odwiedzających "dom grobów" Żydów "ścianą płaczu" - zdobią go fragmenty zniszczonych stel nagrobnych, czyli macew. Budzi on skojarzenie z innym murem - tym, którym w marcu 1943 r. otoczono teren krakowskiego getta. Nadano mu kształt żydowskich kamieni nagrobnych, co było swoistym memento dla uwięzionych. Żona Otto Wächtera, gubernatora dystryktu galicyjskiego w Generalnym Gubernatorstwie, oceniła mur jako elegancki, w hebrajskim guście...

Redakcja poleca / Fot. W24Choć czas i ludzie obeszli się z nagrobkami okrutnie, na macewach można jeszcze rozpoznać charakterystyczne hebrajskie litery i ornamenty. Te ostatnie nie były zwykłymi ozdobami - informowały o pochodzeniu, statusie społecznym, zawodzie czy szczególnych walorach zmarłego. Dłonie złączone w geście błogosławieństwa były znakiem kapłana, lew symbolizował siłę, niedźwiedź pozwalał się domyślić, że nieboszczyk nosił imię Ber, a grób obrzezywacza (mohela) oznaczano lancetem lub podwójnym krzesłem. Dlaczego podwójnym? Ano dlatego, że podczas ceremonii obrzezania na jednym siedzisku zasiadał kum (sandak), trzymający na kolanach noworodka, a drugie zajmował niewidzialny prorok Eliasz...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 10.12.2010 00:55

Byłem na tym cmentarzu - żałuję, że przewodnik nie miał okazji przeczytać Pani artykułu.
Więcej proszę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*. Zatkało mnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autor widzi nad tekstem pięć gwiazdek zarumienionych w mniejszym lub większym stopniu. Nie ma możliwości sprawdzić, kto go wypunktował i na ile ocenił artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zastanawiają mnie te ostentacyjne informacje jak się oceniło artykuł. Podobno autor widzi oceny, więc dla kogo te piątki z gwiazdką przy komentarzach?

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Niezwykle interesujący i pouczający artykuł. :) Mam wiele miłych wspomnień związanych z krakowskim Kazimierzem. ;) Choć muszę przyznać, że nie miałam jeszcze okazji zwiedzić cmentarza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Marto za przekazaną wiedzę. Z ciekawością przeczytałem. Oczywiście max.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Steniu, tym razem miałam ułatwione zadanie - pani kustosz ma dar przekazywania wiedzy w taki sposób, że słucha się jej z zapartym tchem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny artykuł. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.10.2010 17:25

Wyjątkowo ciekawy artykuł, 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesują mnie dzieje i zwyczaje mniejszości zamieszkujących Polskę.
Z wielkim zainteresowaniem przeczytałam, Marto, Twój artykuł. Wnosi wiele szczegółowej wiedzy o tej nacji. A na krakowskim Kazimierzu, można natknąć się na liczne pamiątki; wszak przez lata zamieszkiwali tam polscy Żydzi.
Jesteś perfekcjonistką w opracowywaniu podjętych tematów; Twoje zastrzeżenia wynikają z właściwej Ci kultury osobistej i taktu. Chylę czoła... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.