Facebook Google+ Twitter

Dominacja serialu nad filmem

Serial popularniejszy od kina - rankingi oglądalności wyraźnie pokazują co w obecnych czasach osiąga większą popularność wśród widzów na całym świecie.

Przemysł filmowy bez przerwy się rozwija. Coraz częstsze efekty specjalne wykorzystywane w filmach i nowe pomysły na oryginalne historie przyciągają przed ekrany telewizorów miliony widzów. Wiele osób nie wyobraża sobie wolnego wieczoru bez nadrabiania zaległości ze światowego kina. W ciągu kilku ostatnich lat dzieła filmowe zaczęły jednak powoli schodzić na drugi plan, a ich miejsce fenomenalnie zaczęły zastępować znacznie krótsze, ale za to wieloodcinkowe, a często – wielosezonowe seriale telewizyjne.

W ostatnim czasie produkcje serialowe zyskały ogromną popularność. Na pierwszym miejscu, bezkonkurencyjnie znajdują się oczywiście produkcje amerykańskie. To one kradną serca milionów widzów na całym świecie. Najwięcej wśród nich jest przede wszystkim ludzi młodych, ale w pogoń za powstałym trendem wkraczają coraz częściej także ludzie dorośli. W wielu domach co najmniej raz w tygodniu przed telewizorem zasiada cała rodzina i ogląda dalsze losy swoich ulubionych bohaterów. Ludzie traktują to nie tylko jako umilające czas hobby – wiele osób ocenia się jako uzależnionych od seriali telewizyjnych. Oczekiwanie przez cały tydzień na kolejny odcinek danego sezonu niektórzy oceniają jako spore utrapienie. Co sprawia, że seriale telewizyjne zyskują aż tak niesamowitą liczebnie oglądalność?

Nieprzewidywalne początkiPierwsze seriale, które stały się solidnym fundamentem wypracowanej w dzisiejszych czasach popularności, były przede wszystkim gatunkiem obyczajowym. Chyba każdy słyszał o takich tytułach jak „Beverly Hills, 90210”, „Przystanek Alaska”, czy też „Słoneczny Patrol”. Rozgłos jaki udało się osiągnąć tym produkcjom przekraczał wszelkie oczekiwania. Nikt nie spodziewał się, że gatunek serialowy zostanie tak dobrze przyjęty przez publiczność. Ludzie dosłownie koczowali przed telewizorami, żeby przypadkiem nie opuścić żadnego nowego odcinka i miesiącami oczekiwali na nowe sezony. Młode osoby utożsamiały się z głównymi bohaterami, a wiele osób często przyznaje, że marzyła o takim właśnie życiu, jakie widzieli na ekranie. Gatunek obyczajowy obecny był na ekranach telewizorów przez lata. Powstałe seriale tego typu, które w ciągu ostatnich 5 lat cieszyły się największą oglądalnością to zdecydowanie „Plotkara” i „Pogoda na miłość”, a produkcja która obecnie bije na głowę w rankingach wszystkich swoich kolegów po fachu, to trwający już przeszło 10 lat serial „Chirurdzy”.

Serialowe ekranizacjeAktualnie większość z powstających produkcji serialowych to ekranizacje popularnych powieści. W ostatnich latach ogromną renomę zyskała znana wszystkim „Gra o tron” – będąca adaptacją powieści George'a R.R. Martina, „Pieśń lodu i ognia”. Ekranizacja ta od kilku lat bije rekordy popularności, a każdy kolejny sezon przyciąga przed ekrany telewizorów coraz większą liczbę oglądających. Historia walczących o władzę kilku szlacheckich rodzin to oczywiście nie jedyna adaptacja, która odniosła tak ogromny sukces. Kilka lat temu widzowie oszaleli na punkcie postaci Dextera Morgana – seryjnego mordercy, będącego jednocześnie policyjnym specjalistą do spraw krwi. Serial zyskał tak ogromny rozgłos, że Jeff Lindsay, autor powieści „Demony dobrego Dextera” zmuszony był pisać coraz to kolejne części, aby mogły powstawać kolejne sezony.
Ukazujące się ekranizacje to często odpowiedź na występujące w danym czasie, popularyzowane motywy. Idealnym przykładem jest tutaj powstała w 2008 roku adaptacja powieści Charlaine'a Harrisa – „Czysta krew”. Tematyka wampirów w tych latach obejmowała ogromny zasięg. Powstały dziesiątki produkcji mające na celu ukazanie istot nadprzyrodzonych i chociaż kino pękało w szwach, zasypane wampirzymi premierami, to miejsce na serial również musiało znaleźć się w przemyśle filmowym. Jaki był tego efekt? Seriale zdecydowanie zwyciężyły. Zaraz po „Czystej krwi”, na ekrany pewnym krokiem wkroczyły „Pamiętniki wampirów” stworzone na podstawie powieści L. J. Smith, które zostały okrzyknięte bestsellerem, a serial do dziś przyciąga przed ekrany telewizorów miliony widzów.

Moda na sekwencje obrazkoweObecnie coraz więcej powstających produkcji serialowych opiera się na komiksach. Te popularne gazetki, ukazujące ciekawe obrazkowe historie, sprzed kilku, a nawet kilkudziesięciu lat, zostały teraz przeniesione na ekran i oto kolejny pomysł osiągnął sukces. Począwszy od takich tytułów jak „The Walking Dead”, a skończywszy na „Arrow”, czy „Flash”, śmiało można powiedzieć, że jeśli chodzi o serial – do tej pory każdy pomysł kończy się ogromnym powodzeniem.

Przewaga serialu nad filmemJeśli chodzi o budowanie historii w produkcjach serialowych – tutaj twórcy mają znacznie większe pole do popisu niż w produkcji kinowej. Znacznie bardziej rozbudowane wątki i częste wprowadzanie nowych, ciekawych postaci, to coś, czego film nie może zaoferować widzom ze względu na swój czasowy limit. Wiele osób twierdzi, że jeśli chodzi o jakiekolwiek ekranizacje – w tym pojedynku zdecydowanie prowadzi produkcja serialowa. Idąc jednak stale tropem książek, czy komiksów, produkcje serialowe często stają się dla widzów wysoce przewidywalne, co sprawia, że przyjemność z ich oglądania jest coraz mniejsza. Tysiące komentarzy internautów, będące często rozbudowanym spoilerem, skłaniają twórców do zmiany scenariusza i wyraźnego odbiegania od oryginalnej historii. Pomysły na zakończenia poszczególnych wątków coraz częściej więc zaskakują, a to chyba właśnie najważniejsza cecha każdego serialu – zostawić widza ze szczęką przy ziemi, nawet jeśli na następny sezon ma czekać kilka kolejnych miesięcy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.