Dominet Bank Ekstraliga: Anwil górą w Świeciu

Wicemistrz Polski - Anwil Włocławek spokojnie wygrał z Polpakiem Świecie, a odmłodzona Unia Tarnów przegrała na własnym parkiecie z Turowem Zgorzelec w ramach XXI kolejki Dominet Bank Ektraligi.

Pierwsi na parkiet w ramach XXI kolejki Dominet Bank Ekstraligi wybiegli koszykarze Polpaku Świecie i Anwilu Włocławek. Nikt przed meczem nie sądził, iż goście z Włocławka już w pierwszej kwarcie meczu rozstrzygną losy konfrontacji. Anwil grał to, co potrafi najlepiej, a gospodarze nie mogli go powstrzymać, o czym świadczą rozmiary porażki w pierwszej kwarcie 34:14.Harding Nana (po prawej) nie może uznać meczu z Anwilem za udany Foto. Łukasz Solski

Znacznie lepiej wyglądała gra Polpaku w drugiej odsłonie. Do głosu doszli dwaj gracze tej drużyny - Jermaine Anderson i Marcin Sroka, a cała kwarta padła łupem gospodarzy 21:13. Można było liczyć na to, że spotkanie nabierze rumieńców.

Trzecia kwarta była przełomowa. Na brawa zasługuje Marcin Sroka, który rozegrał jedno z lepszych spotkań w barwach drużyny ze Świecia. - Nie spodziewaliśmy się, że Marcin Sroka będzie tak trafiał. Grał naprawdę świetnie – mówił po meczu dla plk.pl skrzydłowy włocławian Zbigniew Białek.

Jego drużyna nie złożyła jednak skrzydeł. Koszykarze z Włocławka szybko naładowali akumulatory i przystąpili do ataku. Polpak stanął w miejscu, co wykorzystała drużyna przyjezdna, która ma w swoich szeregach zawodników bardziej doświadczonych. W końcówce trójka – Otis Hill, Andrzej Pluta, Zbigniew Białek – przesądziła o losach meczu.

Za porażkę gospodarzy obwiniać można najlepszego zawodnika tej drużyny Nigeryjczyka Hardinga Nana, który zagrał poniżej oczekiwań i sporo czasu spędził na ławce rezerwowych.

Coraz głośniej mówi się teraz o tym, że statuetkę Najwartościowszego Zawodnika rundy zasadniczej może otrzymać Amerykański środkowy Anwilu Otis Hill. W tym spotkaniu koszykarz ponownie popisał się sporą ilością punktów (25). Dla przegranych 24 „oczka” rzucił Marcin Sroka.

Sasa Djordjević (po prawej) był najskuteczniejszym greczem Unii Foto. Łukasz Solski***

Turów Zgorzelec zmierzył się z kolei z najsłabszą drużyną obecnego sezonu – Unią Tarnów. Już od początku meczu wyraźnie było widać, że przyjezdni nie będą w stanie nawiązać równorzędnej walki z drugą drużyną ligi. Turów wygrał pierwszą kwartę 26:15 i mimo że w drugiej kwarcie Unia odrobiła straty, Turów ciągle kontrolował przebieg gry. W barwach tej ekipy dobrze radził sobie Milan Vucicevic, który w pierwszej połowie zdobył 11 punktów.

Po wznowieniu gry przyjezdni wystartowali jak z armaty. Jeszcze lepiej zaczęła funkcjonować obrona, a w ataku wpadał każdy rzut. - Chciałbym pogratulować moim zawodnikom profesjonalnego podejścia do meczu, nie ma znaczenia, kto jest po drugiej stronie, graliśmy profesjonalnie od początku do końca – mówił po meczu trener gości Saso Filipovski.

Trener Unii Krzysztof Kocoł dał szansę na grę wszystkim swoim zawodników, w tym także juniorom, dla których był to debiut na parkietach ekstraklasy. W końcówce swoje pierwsze punkty zdobył Daniel Stawarski, który trafił za trzy, co spotkało się z wielkim aplauzem tarnowskiej publiczności. Chwilę później trafił też Marcin Koczwara, który zdobył ostatnie punkty drużyny w tym meczu.Trener Turowa - Saso Filipovski nie krył zadowolenia po meczu z Unią Tarnów Foto. Łukasz Solski

- Mamy teraz zdecydowanie odmłodzony skład. Dzisiaj młodzi zawodnicy pokazali, że potrafią grać w kosza. Chcą się wylansować, mają po 18-19 lat i wszystko przed nimi – mówił po meczu zadowolony z wychowanków Unii trener Krzysztof Kocoł.

Najwięcej punktów dla Turowa zdobyli – Thomas Kelati (19), Dragisa Drobnjak (15), Robert Witka (12) i Lance Williams (12). Dla Unii najlepiej punktował , który zdobył 15punktów. Unia Tarnów - Turów Zgorzelec 54:102.