Dominet Bank Ekstraliga: dominacja gospodarzy

Dzisiaj rozegrano trzy spotkania w ramach XV kolejki Dominet Bank Ekstraligi. Swoje mecze wygrali koszykarze Polpaku Świecie, Gipsaru Stal Ostrów Wlkp. i Kageru Gdynia.

Polpak Świecie-Kotwica Kołobrzeg 77:57

Pierwsza połowa w wykonaniu tych zespołów była bardzo wyrównana. Obie drużyny grały dobrze w obronie i w ataku. Po 20 minutach spotkania goście prowadzili minimalnie 35:40. Druga część meczu, to fatalna postawa drużyny przyjezdnej, która w przeciągu 20 minut, zdobyła zaledwie 17 punktów! Mimo sporej straty, goście w czwartej kwarcie postawili wszystko na jedną kartę i zaczęli systematycznie odrabiać straty do Polapaku Świecie.

Końcówka kwart należała do gospodarzy, dla których trzy razy „za trzy” trafił Jermaine Andersen i przesądził o zwycięstwie nad „Czarodziejami z wydm” 77:57. Sami zawodnicy Kotwicy nie mogli uwierzyć, że przez cały mecz nie trafili żadnej trójki! Próbowali dokonać tego aż 17 razy, lecz piłka jak na złość nie chciała wpaść do kosza.

W zespole ze Świecia dobre zawody rozegrał Nigeryjczyk, Harding Nana, który zaliczył double-double, 18 punktów i 11 zbiórek. W dużej mierze do zwycięstwa gospodarzy przyczynił się w drugiej połowie Jermaine Andersen, zdobywca 14 punktów, w tym cztery razy „za trzy”. W drużynie przeciwnej wyróżnił się Rafał Bigus, którzy rzucił 17 punktów.

Gipsar Stal Ostrów Wlkp.-Polpharma 109:98

Obie ekipy popisały się wyjątkową skutecznością. Mimo wyśmienitych rzutów „za dwa” i „za trzy”, koszykarze ze Starogardu Gdańskiego przegrali na wyjeździe z Gipsarem. Goście mimo dobrej skuteczności odnotowali aż 18 strat, co miało także swoje odbicie w ostatecznym rozrachunku. W głównej mierze dzięki głupim błędom gości, Gipsar w trzeciej kwarcie zdobył sporo łatwych punktów, co dało mu zwycięstwo w meczu.

Grający pod wodzą Andrzeja Kowalczyka koszykarze Stali, przyzwyczaili nas do szybkiej koszykówki. W dzisiejszym spotkaniu mieliśmy potwierdzenie tego faktu. Wystarczy zerknąć na statystyki zawodników tej drużyny. Dorobkiem ponad dwudziestu punktów mogą się pochwalić Wojciech Szawarski (24) i grający drugie spotkanie w barwach Stali, Kevin Palacios (23). Czterech zawodników uzbierało dziesięć lub więcej punktów, należą do nich: Nate Erdmann (18), Tony Akins (15), Wojciech Żurawski (14) i Jacek Krzykała (10).

W drużynie przeciwnej średnią punktów poprawili sobie: Iwo Kitzinger (19), Greg Harrington (19), Jason Crowe (18), Patrick Okafor (18), Kristijan Ercegović (12) i Paweł Wiekiera (10).

Kager Gdynia- Znicz Jarosław 86:78

Szarżujący z piłką Gintaras Kadziulis z Kegera Gdynia i blokujący od Jacek Sulowski z drużyny Sokołowa W tym meczu spotkały się drużyny debiutujące w ekstraklasie koszykarzy. Kager Gdynia gościł na własnym parkiecie ekipę Sokołowa Znicz Jarosław. Początek spotkania należał do przyjezdnych, którzy obroną strefową przysporzyli sporo kłopotów gospodarzom. Znicz przyjechał do Gdyni bez swojego podstawowego rozgrywającego Alvina Cruza, który nabawił się kontuzji. Przed spotkaniem liczono, że braki spowodowane nieobecnością Portorykańczyka zdoła zminimalizować Ricky Clemons. Mimo aż siedmiu strat, Amerykanin rozegrał przyzwoite spotkanie, notując na swoim koncie 16 punktów i 7 asyst.

Kager przejął inicjatywę spotkanie w połowie czwartej, ostatniej kwarty za sprawą dobrze grających zawodników z zagranicy. Kluczowe punkty zdobywał Courtney Eldridge, który popisał się akcją dwa plus jeden. W całym spotkaniu koszykarz uzbierał 20 punktów i miał 6 asyst. Pod koszem kawał dobrej roboty wykonał Aaron Pettway, rzucając 17 punktów i zbierając 12 piłek z deski. W drużynie Znicza, mający wahania formy Jacek Sulowski, rozegrał dzisiaj jedno z lepszych spotkań w brawach jarosławskiego zespołu. Wychowanek Unii Tarnów zdobył 19 punktów i popisał się pięcioma „trójkami”. 14 punktów zdobył Przemysław Łuszczewski. Na pewno lepiej mogli się zaprezentować Sani Ibrahim i Dejan Becin. Słabo zagrał również kapitan Znicza, Łukasz Majewski (8 punktów).