Dominet Bank Ekstraliga: Gipsar wychodzi na prostą

W pierwszym dniu XXV kolejki DBE łatwe zwycięstwo zanotowali koszykarze Gipsaru Stali Ostrów Wlkp. Kager Gdynia rozgromił ostatnią drużynę w lidze różnicą 44 punktów.

Kibice zgromadzeni w hali Kotwicy Kołobrzeg byli dzisiaj świadkami ciekawego widowiska, w którym główną rolę grali koszykarze nadmorskiego miasta. Anwil Włocławek w pierwszej połowie był słabszą drużyną, bowiem gwiazda zespołu – Otis Hill musiał zasiąść na ławce rezerwowych, gdyż miał na swoim koncie już trzy przewinienia.

Całe zamieszanie wykorzystali podopieczni trenera Jerzego Chudeusza, którzy po 20 minutach gry prowadzili 38:34. Początek meczu w drugiej połowie należał do przyjezdnych. Sygnał do ataku wydał Słoweński zawodnik – Goran Jagodnik, którego wspomagał Andrzej Pluta. W międzyczasie kolejne faule złapał Otis Hill, którego wykluczyli dzisiaj z gry gospodarze.

Owe natarcie gości przyniosło efekty w postaci zwycięstwa. Kotwica straciła formę w pierwszej połowie i musiała pogodzić się z porażką. "Ojcem zwycięstwa" dla Anwilu był wspomniany Jagodnik, który w całym meczu zdobył 20 punktów, w tym cztery „trójki". Dla gospodarzy najlepiej zagrał Amerykański skrzydłowy – Chris Daniels – 17 punktów. Anwil wygrał w Kołobrzegu z Kotwicą 64:75 (17:19, 21:15, 11:19, 15:22).

Kotwica: Chris Daniels 17, Tomasz Mrożek 13, Jason McLeish 10, Rafał Bigus 8, Srdjan Jovanovic 6, Hubert Radke 4, Grzegorz Arabas 4, Paweł Kikowski 2, Maciej Raczyński 0, Sebastian Machowski 0;

Anwil: Goran Jagodnik 20, Andrzej Pluta 16, Chris Thomas 11, Seid Hajric 11, Otis Hill 8, Zbigniew Białek 5, Nikola Otasevic 3, Gatis Jahovics 1, Bartłomiej Wołoszyn 0, Wiktor Grudziński 0.

W Ostrowie Wielkopolskim tamtejszy Gipsaru przerwał serię czterech porażek z rzędu. Gospodarze w meczu przeciwko AZS Koszalin, wykorzystali to, co potrafią najlepiej, czyli zdobywanie punktów. Stal rozpoczęła od prowadzenia 15:3 i wszyscy wiedzieli, że ten mecz Gipsaru nie może przegrać. Mimo złego początku, przyjezdni nie poddawali się i co ciekawe, doprowadzili nawet do remisu.

W drugiej połowie stalowcy pokazali wszystkim niedowiarkom, jak można wykorzystać atut swojej hali, zdobywając seryjnie punkty za dwa i za trzy. Nate Erdmann i Michael Ansley byli dzisiaj nie do zatrzymania. Pierwszy z nich rzucił dzisiaj 26 punktów trafiając przy tym aż sześć razy za trzy. Drugim strzelcem drużyny był Tony Atkin, zdobywca 19 „oczek”. Dla akademików punktowało pięciu zawodników: Spann (21), Gomes (15), Haynes (15), Hunter (14) oraz Korszuk (11). Ostatecznie Gipsaru pokonał Koszalin 105:78 (23:15, 21:24, 25:23, 36:16).

Gipsar: Nate Erdmann 26, Tony Akins 19, Michael Ansley 16, Keving Palacios 15, Wojciech Szawarski 13, Wojciech Żurawski 8, Arturs Brunins 5, Jacek Krzykała 3, Wojciech Majchrzak 0;

AZS: Brandon Spann 19, Josh Gomes 17, Michael Haynes 15, Chris Hunter 14, Denis Korszuk 11, Paweł Bogdan 2, Dawid Witos 0, Łukasz Seweryn 0, Vladimir Colić 0, Brahima Konare 0.

Greg Harrington Foto. Łukasz SolskiW przygranicznym mieście – Zgorzelcu, wicelider rozgrywek Turów gościł Polpharmę Starogard Gdański. Przewaga Turowa została zachwiana tylko w trzeciej kwarcie. Goście znowu grali bez swojego podstawowego rozgrywającego – Grega Harringotna, który nadal jest kontuzjowany. Lukę po tym graczu mieli załatać Okafor j Logan, lecz ich dyspozycyjność nie wystarczyła, aby pokonać gospodarzy. W czwartej kwarcie przewaga Turowa wzrosła do 17 punktów. Dla zwycięzców 20 punktów zdobył reprezentant Polski – Robert Witka. O punkt mniej rzucił dla Polpharmy David Logan. Turów pokonał Polpharmę 83:70 (21:12, 24:17, 14:23, 24:18)

Turów: Robert Witka 20, Thomas Kelati 20, Dragisa Drobnjak 15, Krzysztof Roszyk 7, Andrej Stimac 6, Lance Williams 6, Andres Rodriguez 5, Łukasz Koszarek 4, Slobodan Ljubotina 0, Vjeko Petrovic 0;

Polpharma: David Logan 19, Iwo Kitzinger 14, Kristijan Ercegovic 12, Patrick Okafor 11, Paweł Leończyk 7, Kamil Zakrzewski 3, Andrzej Misiewicz 2, Paweł Wiekiera 2, Zbigniew Marculewicz 0, Dawid Neumann 0.

Trener Unii - Krzysztof Kocoł Foto. Łukasz SolskiW ostatnim dzisiejszym meczu Unia Tarnów zmierzyła się z Kagerem Gdynia. Mecz został rozegrany w Tuchowie, bowiem w hali Unii odbywały się targi. W nowej hali w Tuchowie zjawił się komplet widzów, którzy po raz pierwszy mieli okazję obejrzeć na żywo rozgrywki Dominet Bank Ekstraligi.

W pierwszej połowie meczu najsłabsza drużyna obecnego sezonu utrzymywała się w grze za sprawą swoich wysokich graczy –Toree Morrisa i Milana Vucicevica. - Jestem zadowolony z pierwszej połowy. Graliśmy mądrze, spokojnie, dzięki czemu wynik był dla nas, w obecnej sytuacji kadrowej korzystny – mówił po meczu dla plk.pl trener Unii - Krzysztof Kocoł.

Kager wygrał całe spotkanie sporą przewagą punktową nie dając Unii żadnych szans. - Cieszę się, że wszyscy zawodnicy grali, że obyło się bez kontuzji a także to, że aż 7 zawodników rzuciło powyżej 10 punktów – mówił po meczu trener Kageru Adam Prabcki. - Jestem zadowolony z tego spotkania – zakończył. Unia – Kager 58:102 (18:18, 17:28, 10:26, 13:30).

Unia: Sasa Djordjevic 17, Milan Vucicevic 14, Toree Morriss 14, Paweł Bacik 6, Tomasz Zych 4, Daniel Stawarski 2, Kamil Uriasz 1, Marcin Piska 0, Marcin Koczwara 0, Przemysław Hajnsz 0.

Kager: Aaron Pettway 19, Andrzej Karaś 12, Łukasz Ratajczak 12, Milos Sporar 10, Michael Kuebler 10, Gintaras Kadziulis 10, Kordian Korytek 10, Tomasz Cielebąk 9, Cournety Eldridge 6, Przemysław Lewandowski 2, Grzegorz Radwan 2.