Dominet Bank Ekstraliga: Porażka Śląska Wrocław na wyjeździe

W ramach XVI kolejki Dominet Bank Ekstraligi nie brakowało emocji. Po zaciętym meczu wygrał Anwil. Gipsar rozgromił Unię. Popis gry dał Thomas Kelati, a Śląsk musiał uznać wyższość Polpharmy.

Od początku spotkania Czarnych Słupsk z Anwilem Włocławek, oglądaliśmy dobra grę w wykonaniu gospodarzy, którzy nie przestraszyli się mocnego ostatnio Anwilu Włocławek. Słupszczanie nadawali ton grze, nie dając się wyprzedzić gościom.

W ekipie Czarnych dobrze radzili sobie Omar Barlett, Przemysław Frasunkiewicz i Miha Davis. Pierwszą kwartę gospodarze wygrali 27:19. W drugiej odsłonie spotkania dzięki celnym rzutom za dystansu Andrzeja Pluty i Zbigniewa Białka, włocławianie odrobili straty, lecz do szatni przed drugą połową schodzili ze strata dwóch punktów.

Na początku drugiej połowy gospodarze, wykorzystali atut swojego boiska, zdobywając nad przyjezdnymi przewagę kilku punktów. Na nic się zdała dobra, jak do tej pory, taktyka Czarnych, którzy zaskoczeni obroną strefową rywala, zaczęli się gubić, przez co stratę szybko nadrobili wicemistrzowie Polski.

Dominet Bank Ekstraliga: Porażka Śląska Wrocław na wyjeździe Foto. Łukasz SolskiWszystko rozstrzygnęło się w ostatniej, czwartej kwarcie meczu. Widać było, że gospodarze po dobrym początku opadli z sił. Anwil nie mógł zmarnować takiej okazji i szybko wyszedł na prowadzenie. Dla Anwilu punkty zdobywał wychowanek Czarnych Słupsk, Zbigniew Białek

– Mam nadzieję, że od Słupska ponownie zacznie się wszystko, tak jak to miało miejsce kilka lat temu. Po dwuletnim załamaniu formy, może właśnie od meczu w tym mieście znów zacznę rozgrywać bardzo dobre spotkania – mówił po meczu dla plk.pl Zbigniew Białek.

W końcówce goście prowadzili tylko trzema punktami, lecz i to było za dużo dla Czarnych, którzy nie zdołali odrobić strat i przegrali 72:78. Kawał dobrej roboty w tym meczu wykonał środkowy gospodarzy, Alex Dunn, który wyłączył z gry jednego ze skuteczniejszych graczy Anwilu, Otisa Hilla. Dobrze do gry wprowadził się Nikola Ostasevic, który brylował w obronie przeciwko Miha Davisowi i Montasie Cesnauskisowi.

– Zagraliśmy bardzo dobre spotkanie. Walczyliśmy, jednak zabrakło nam odrobiny szczęścia. Niestety, już w trzecim meczu z rzędu przegraliśmy zbiórki – stwierdził po meczy trener Czarnych, Igor Griszczuk.

Najwięcej punktów dla Anwilu zgromadził Andrzej Pluta (17), za nim znaleźli się Zbigniew Białek (15), Goran Jagodnik (15) i Chris Thomas (13). Dla gospodarzy natomiast, najlepiej zagrał, zdobywca 15 punktów Miha Davis, tyleż samo punktów uzbierał Przemysław Frasunkewicz.

Wojciech Majchrzak (Unia Tarnów) Foto. Łukasz SolskiTarnowska Unia nie miała zbyt wielu szans, na pokonanie Gipsaru Stał Ostrów Wielkopolski - 70:93. Gospodarze miewali momenty, kiedy podrywali się do walki, lecz przewaga gości była na tyle widoczna, że Unia walczyła daremnie. W zespole Gipsaru wyróżnili się trzej Polacy: Wojciechowie Szawarski i Żurawski oraz Jacek Krzykała. – Wynik nie odzwierciedla tego, że był to dla nas trudny mecz – mówił po spotkaniu rozgrywający gości Jacek Krzykała.

Przyjezdni bez większych problemów wygrali wszystkie cztery kwarty meczu, pogrążając tym samym Unię, która pożegnała się z kolejnymi graczami, którzy mają już dosyć przegrywania. Unia w przeciągu 40 minut, była w stanie zdobyć zaledwie jedną „trójkę”.

Kolejne spotkanie z dorobkiem 20 punktów zakończył Wojciech Szawarski, który potwierdził dobrą formę. Dwa punkty mniej rzucili, Wojciech Żurawski i Kevin Palacios. 14 punktów zdobył Jacek Krzykała. Dla gospodarzy 20 punktów rzucił Milan Vucicević, 19  – Toree Morris, 17 – Sasa Djordjevic, a 12 Bartosz Sarzało.

Z piłką koszykarz Turowa Zgorzelec, Andrej Stimac Foto. Łukasz SolskiWspół lider Dominet Bank Ekstraligi – Turów Zgorzelec, w łatwy sposób rozprawił się z beniaminkiem, Kagerem Gdynia 82:51. Popisowy mecz rozegrał Amerykanin, Thomas Kelati, który zdobywał punkty na zamówienie.

Kagerowi najwidoczniej źle się grało w Zgorzelcu, gdyż przyjezdni w przeciągu 30 minut rzucili zaledwie 35 punktów. W czwartej kwarcie obaj trenerzy pozwolili sobie wpuścić na parkiet graczy, drugoplanowych. W Turowie zadebiutował Scooter Sherill, który zdobył 2 punkty. Inny testowany zawodnik, Lance Williams nie wszedł na parkiet. W zespole Kamery pierwsze minuty w nowym zespole, rozegrał Kodian Korytek, lecz koszykarz nie może zaliczyć tego debiutu do udanych.

Thomas Kelati rzucając 29 punktów, w tym pięć razy „za trzy” był najskuteczniejszym graczem Turowa Zgorzelec. Dla gości 12 punktów zdobył Gintaras Kadziulis.

Chyba nikt nie przypuszczał, że Śląsk Wrocław będzie się męczył z Polpharmą, tak aby przegrać ostatecznie 72:66. Początek spotkania należał do graczy Śląska, a w szczególności do Deana Olivera, który zdobył 11 punktów z rzędu. Podczas drugiej i trzeciej kwarty, goście musieli się sporo namęczyć, aby odrobić straty. Owa sztuka miała swój finał w czwartej kwarcie, kiedy to Polpharma doszła rywala, ale nawet zdołała go prześcignąć.

W końcówce zawodnikom gospodarzy nie zadrżała ręka, podczas wykonywania rzutów wolnych, dzięki czemu dowieźli zwycięstwo do ostatniej sekundy meczu. Dla zwycięzców najwięcej punktów zdobyli: Patrick Okafor (17), Greg Harrington (17) i Iwo Kitzinger (15). W szeregach Śląska punktowali: Dean Oliver (19), Radosław Hyży (11), Dominik Tomczyk (9).