180230 miejsce

Dominet Bank Ekstraliga: Prokom lepszy w meczu na szczycie

Hitem ostatniej kolejki, kończącej pierwszą rundę rozgrywek Dominet Bank Ekstraligi było spotkanie mistrza Polski – Prokomu Trefl Sopot z wicemistrzem Anwilem Włocławek.

Logo Prokomu Trefl SopotLogo Anwilu WłocławekW drużynie Prokomu zabrakło kontuzjowanego Justina Hamiltona, ale za to do składu powrócił rozgrywający Tomas Pacesas.

Pierwsze minuty tego spotkania to wyrównana walka z obu stron. Prokom jak i Anwil nie wysunął się na prowadzenie, lecz pierwszą odsłonę wygrali gospodarze 27:23. Dobrą partię rozegrał Amerykanin z Polskim paszportem – Jeff Nordgaard, który po 10 minutach gry miał na swoim koncie 12 punktów.

Dzięki bardzo dobrej grze dwóch niskich zawodników Prokomu – Pacesasa i Dalmau, Prokom wyszedł na wyrażane prowadzenie, które wynosiło 15 punktów i kontrolował przebieg meczu. Zawodnikom z Sopotu najwięcej problemów sprawiał Otis Hill, który znacznie lepiej radził sobie pod koszem niż jego obrońcy. Drugą kwartę wygrali gospodarze 23:16, a po 20 minutach gry było 50:39 - mistrz Polski nie trafił żadnej „trójki” !

Po przerwie Anwil dał się zaskoczyć, przez Donatasa Slaninę, który rzucił osiem punktów z rzędu. Obie drużyny rzucały na bardzo słabym procencie „za trzy”, co w konsekwencji okazało się jednym z głównych powodów porażki Anwilu Włocławk. Trzecia odsłona także padła łupem Prokomu 21:14.

Mimo dzielnej postawy Andrzeja Pluty, który poderwał zespół podczas ostatniej kwarty, podopieczni Alesa Pipana nie zdołali prześcignąć Prokomu, przegrywając ostatecznie w Sopocie 88:76.

Najwięcej punktów dla Prokomu Trefl Sopot zdobył Christian Dalmau – 16, tuż za nim był Jeff Nordgaard i Donatas Slanina, obaj rzucili po 14 punktów. 22 „oczka” dla Anwilu Włocławek uzbierał Andrzej Pluta, a 15 punktów dorzucił Otis Hill.

Gipsar Stal Ostrów - Polpaka Świecie

Logo Gipsaru Stal Ostrów Wlkp.Logo Polpaku ŚwiecieW drugim dzisiejszym spotkaniu Gipsar Stal Ostrów Wielkopolski gościł na swoim terenie Polpaka Świecie. Początek spotkania to dobra gra ze strony gości ze Świecia. Szybko jednak do głosu doszli gospodarze, którzy przeprowadzając parę kontr wrócili do gry. Pierwsze 10 minut było bardzo wyrównane z lekką przewagą Gipsaru, który wygrał pierwszą kwartę minimalnie 17:16.

Dzięki bardzo zespołowej grze gospodarzy, Gipsar utrzymywał przewagę za sprawą trzech graczy: Wojciecha Szawarskiego, Wojciecha Żuławskiego i Amerykanina Tony Akinsa. Drugą kwartę wygrali także miejscowi – 22:17.

Trzecia kwarta należała do Gipsaru, a raczej do Tony Akins, który trafiając trzy razy „za trzy”, wyprowadził swój zespół na 14 punktowe prowadzenie. Gospodarze pozwolili Polpakowi rzucić tylko 12 punktów, a sami uzyskali ich o osiem więcej.

Czwarta, ostatnia kwarta to nadal skuteczna gra ostrowian, którzy w połowie tej ćwiartki przysnęli i dali sobie rzucić parę niepotrzebnych piłek. Mimo tego gospodarze spokojnie dowieźli zwycięstwo do końca, wygrywając całe spotkanie 77:66.

Najwięcej dla Gipsaru Stal Ostrów Wielkopolski rzucił Tony Akins – 25 punktów w tym sześć razy „za trzy”, drugim strzelcem był Wojciech Szawarski z 24 punktami na koncie. Dla gości najlepiej punktowali Kevin Hamilton (15), Harding Nana (11), Robert Skibniewski (10) i Steve Thomas (1).

Pozostałe wyniki 13 kolejki Dominet Bank Ekstraligi, opublikowane przez oficjalny serwis ligi:

Unia Tarnów – AZS Koszalin 83:90
Kotwica Kołobrzeg – Kager Gdynia 75:79
Znicz Jarosław – Śląsk Wrocław 53:52
Turów Zgorzelec – Czarni Słupsk 74:60