Dominet Bank Ekstraliga: Przypalony Prokom Trefl Sopot!

Niespodzianka sezonu? Czemu nie. Znicz Jarosław pokonał na własnym parkiecie mistrza Polski - Prokom Trefl Sopot 82:77, w ramach XII kolejki Dominet Bank Ekstraligi.

Trenr Znicza - Miodrag Gajić ma powody do zadowolenia Foto. Łukasz Solski"To jest sensacja!", "Jarosławska sensacja" – to tytuły meczu Znicz - Prokom, jakie pojawiły się na stronach internetowych związanych z koszykówką. Nie da się ukryć, że dzisiejsze zwycięstwo beniaminka Dominet Bank Ekstraligi nad mistrzem Polski – Prokomem Trefl Sopot to ogromna niespodzianka. Znicz już udowodnił, że stać go na pokonanie silnego rywala, wygrywając na swoim parkiecie ze Śląskiem Wrocław. Przed spotkaniem z Prokomem, mówiło się „żeby nie było pogromu” – Znicz skazywany był na pożarcie we własnej jaskini, chyba tylko jakiś niepoważny człowiek obstawiał na to, że jaroslawianie wygrają z najlepszą drużyną ligi.

Foto. Łukasz SolskiAle zacznijmy od początku. Im bliżej do meczu tym więcej ludzi wypełniało halę w Jarosławiu. Na ten mecz wybrali się wszyscy, nawet ci którzy o koszykówce nie wiedzą za wiele. Liczył się fakt, że do miasta przyjechał wielki, warty 7 milionów dolarów klub.

Oczy fanów zwrócone były na stronę, gdzie rozgrzewała się drużyna z Sopotu. To był ten moment, aby zobaczyć gwiazdy Europejskiej koszykówki oraz legendy Polskiego basketu. Po drugiej stronie do meczu przygotowywała się drużyny, która chciała wypaść jak najlepiej przed własną publicznością.

Dynamiczne wejście pod kosz Christiana Dalmau Foto. Łukasz SolskiGdy mecz się rozpoczął każdy był ciekaw jak zaprezentuje się Prokom, który jeszcze w czwartek grał mecz w Atenach.
Początek meczu ze Zniczem, wskazywał na to, że może być ciekawie. Gospodarze nie przestraszyli się rywala i w ataku poczynali sobie bardzo dzielnie, oddając sporo celnych rzutów „za trzy”. Będący w coraz lepszej formie Amerykański rozgrywający Znicza – Ricky Clemons także dzisiaj nie zawiódł. Koszykarz nie bał się rzucać mając przed sobą bardziej znanych, ale nie lepszych dzisiaj zawodników.

Gdy kończyła się pierwsza połowa Znicz prowadził nawet różnicą 20 punktów! To było niewiarygodnie, że Prokom nie był w stanie nic zrobić. Sytuacja mogła się zmienić, gdy na hali zgasło światło i mecz został przerwany na 30 minut. Był to dobry moment na to, aby goście się obudzili i dotarło do nich, że Znicz łatwo dzisiaj skóry nie odda. Na przekór temu wszystkiemu po wznowieniu gry jaroławianie nadal grali swoją koszykówkę i nie zamierzali zwalniać tempa, prowadzili po 20 minutach gry 52:35.

Akcja tyłem do kosza w wykonaniu Adama Wójcika Foto. Łukasz SolskiW trzeciej kwarcie przyjezdni odrobili znaczącą stratę, za sprawą wysokich graczy, lecz większość punktów podczas tej odsłony zdobywali z pół dystansu, gdzie ze swojej roli dobrze wywiązywali się tacy gracze jak Rashid Atkins, Christian Dalmau, czy Jasmin Hukić. Owa kwarta padła łupem gości 12:20. Zapowiadała się ciekawa ostatnia, czwarta kwarta meczu.

Przed czwartą ćwiartką Znicz prowadził już tylko różnicą 9 „oczek”. Prokom nabrał wiatru w żagle i szybko dogonił gospodarzy, którzy w drugiej połowie grali już mniej skutecznie. Po trzech minutach gry w czwartej kwarcie przewaga Znicza wynosiła już zaledwie jeden punkt, 64:63 i nie był to dobry prognostyk na dalszą część spotkania. Znicz dzielnie odpierał ataki Prokomu, grając mądrze w ataku i skutecznie w obronie. Na trzy minuty przed końcem meczu Prokom doprowadził do remisu 68:68. Od tego momentu zaczęły się prawdziwe emocje, o których przed meczem nie było mowy. Na niespełna 2 minuty przed końcem Znicz prowadził 74:71 i to on był bliżej niespodziewanego zwycięstwa. Kluczowym momentem mógł być faul techniczny dla Thomasa Masiulisa, który dyskutował z sędzią. Znicz wykorzystał rzut wolny i miał jeszcze piłkę z boku. Na 26 sekund przed upływem czasu gry gospodarze prowadzili 77:75, lecz po rzutach wolnych Łukasza Majewskiego jarosławianie obronili wynik i wygrali z Prokomem Trefl Sopot 82:77 (25:16, 27:19, 12:20, 18:22)!

Znicz: Ricky Clemons 29, Sani Ibrahim 17, Piotr Szczotka 10, Łukasz Majewski 10, Tomasz Fortuna 6, Dejan Becin 6, Przemysław Łuszczewski 2, Tomasz Przewrocki 2, Alvin Cruz 0, Artur Mikołajko 0.

Prokom: Christian Dalmau 16, Jasmin Hukic 14, Rashid Atkins 14, Adam Wójcik 12, Tomas Masiulis 11, Filip Dylewicz 6, Huseyin Besok 4, Michael Andersen 0, Przemysław Zamojski 0.

Powiedzieli po meczu:

Eugeniusz Kijewski (trener Prokomu) Foto. Łukasz SolskiEugeniusz Kijewski (trener Prokomu): Gratuluję Zniczowi wygranego meczu. Cóż można powiedzieć, przegraliśmy bardzo wysoko pierwszą część spotkania, później goniliśmy wynik. Kluczową akcją meczu było przewinienie techniczne, które dostał Masiulis. Przeanalizujemy tą akcję, zobaczymy jak było. Ta akcja była decydująca o zwycięstwie Znicza.

Miodrag Gajić (trener Znicza) Foto. Łukasz SolskiMiodrag Gajić (trener Znicza): Chciałbym pogratulować swoim zawodnikom. Najbardziej obawiam się tego, że potrafimy roztrwonić sporą przewagę, która została w trzeciej kwarcie przez Prokom szybko zniwelowana. Dziękuję kibicom, którzy byli dzisiaj szóstym zawodnikiem.

Ricky Clemons (zawodnik Znicza) Foto. Łukasz SolskiRicky Clemons
(zawodnik Znicza): To była bardzo ciężka gra, ciężki mecz, chcieliśmy grać twardo, chcieliśmy wygrać ten mecz dla siebie i dla nowego trenera, dla którego był to pierwszy mecz w naszej hali. Był to jeden z najlepszych meczy w mojej karierze koszykarskiej.