Facebook Google+ Twitter

Dominikana żąda wydania księdza Gila oskarżanego o pedofilię

Żądanie opiera się na zeznaniach 7 dzieci, które były molestowane przez księdza Wojciecha Gila, proboszcza parafii górskiej miejscowości Juncalito, gdzie pełnił tę funkcję przez 8 lat. Media dysponują rzekomo materiałami o gwałcie.

 / Fot. Wikimedia CommonsDni księdza Wojciecha Gila, oskarżonego na Dominikanie o pedofilię, zaczęły być coraz smutniejsze. Prokurator Generalny Dominikany postanowił domagać się ekstradycji księdza z Polski. Prokuratorzy, na konferencji prasowej w stolicy kraju - Santo Domingo, poinformowali, że wysłane zostały do Warszawy dokumenty ze śledztwa, wraz z załączoną prośbą o wydanie księdza Wojciecha Gila przez Polskę.

Pani prokurator Santiago Luisa Liranzo powiedziała na konferencji, że żądanie opiera się na zeznaniach 7 dzieci, które były molestowane przez księdza Wojciecha Gila, proboszcza parafii w górskiej miejscowości Juncalito, gdzie pełnił tę kościelną funkcję przez 8 lat.

Po ujawnieniu afery pedofilskiej i nagłośnieniu w mediach, duchowny natychmiast uciekł do rodzinnego domu w Polsce. A, gdy wysunięto wobec niego oskarżenia - nie wrócił na Dominikanę. Zaprzecza też od początku wszystkim zarzutom i sugeruje stanowczo, że został oczerniony przez tamtejszą mafię narkotykową. Miała to być – według niego - zemsta za działalność edukacyjną, jaką prowadził wśród dzieci.

Zobacz - ksiądz Wojciech Gil poszukiwany przez Interpol (Fot. Inne) - ksiadz-gil-oskarzany-o-pedofilie

Po nagłym zniknięciu duchownego, Prokurator Generalny Dominikany Francisco Dominguez Brito, skierował wniosek do Interpolu i innych organizacji międzynarodowych, z prośbą o pomoc w ustaleniu miejsca pobytu księdza Wojciecha Gila, aby ewentualnie mógł być sądzony w Dominikanie.

Interpol otrzymał od polskiej policji informację, że poszukiwany ksiądz przebywa w domu rodziców, zamieszkałych pod Krakowem. Policja polska nie zatrzymała go, gdyż nie było z Interpolu takiego polecenia. Zatrzymanie wymaga oficjalnego żądania śledczych Dominikany w sprawie aresztowania oskarżonego.

Jak podaje Polskie Radio - Polska prokuratura prowadzi dwa śledztwa w sprawie podejrzenia wykorzystywania seksualnego dzieci przez naszych duchownych. Jedno w sprawie arcybiskupa Józefa Wesołowskiego, byłego nuncjusza i drugie - w sprawie księdza Wojciecha Gila. W drugim nasza prokuratura czeka na dokumenty zgromadzone przez śledczych na Dominikanie, gdzie ks. Wojciech Gil pracował. Z doniesień medialnych wiadomo, że dysponują materiałami, które mówią o gwałcie.

W sprawie arcybiskupa Józefa Wesołowskiego, którego papież Franciszek odwołał z funkcji nuncjusza Stolicy Apostolskiej, wiadomo nieoficjalnie, że toczy się postępowanie służb Watykanu. Natomiast w sprawie ks. Wojciecha Gila postępowanie prowadzone jest w kierunku przestępstwa pedofilii, za co w Polsce grozi do 12 lat więzienia.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Niech sprawiedliwości stanie się zadość.!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.