Facebook Google+ Twitter

Domniemany duchowy przywódca Hezbollahu nie żyje

Zmarł dziś Ajatollah Mohammed Hussein Fadlallah, uznawany za duchowego przywódcę libańskich szyitów oraz Hezbollahu.

 / Fot. BP, commons.wikimedia.orgJak poinformowała telewizja CNN, w wieku 75 lat zmarł dziś ajatollah Libanu, Mohammed Hussein Fadallah. Dwa dni temu został przewieziony w stanie krytycznym do jednego ze szpitali w Bejrucie.

Mohammed Fadlallah uważany był dotąd za duchowego przywódcę prawie półtoramilionowej społeczności libańskich szyitów rozsianych po Bliskim Wschodzie oraz organizacji Hezbollah, czemu stanowczo zaprzeczał.

Premier Libanu Saad Hariri nazwał Fadlallaha "wielkim narodowym i duchowym nauczycielem". Powiedział ponadto, że "w każdym czasie i okolicznościach mówił głosem rozwagi, wzywając do jedności libańskich muzułmanów i muzułmanów w ogóle (...) i wzywając do dialogu, jako drogi do rozwiązania różnic i sporów".

Ajatollah Libanu, Mohammed Hussein Fadlallah urodził się w świętym dla Szyitów, irackim mieści Najaf, gdzie pobierał nauk prawa koranicznego. W Libanie mieszkał od 1960 roku, gdzie stał się duchowym przywódcą zbrojnej organizacji Hezbollah, którą utworzono w 1982 po izraelskiej inwazji. W ostatnich latach Fadlallah zdystansował się od Hezbollahu zdominowanego przez pro-irańskie frakcje.

W zeszłym roku Fadlallah wysłał list do prezydenta USA Baracka Obamy, w którym stwierdził, że "rozmiar wsparcia i osłony jakie Stany Zjednoczone dają syjonistycznemu państwu stał się powszechnie znany. Państwo to zostało ustanowione na ziemi ludzi, którzy zostali z niej wypędzeni żelazem i ogniem. Kolejny amerykański polityk przyczynił się do pogrzebania sprawy palestyńskiej, pomimo ratyfikacji wielu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.