Facebook Google+ Twitter

Domowy budżet czy sztuka wydawania pieniędzy?

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2012-02-16 14:56

Kluczem do uporządkowania rodzinnych finansów jest systematyczne i planowe zarządzanie domowym budżetem.

Od tego, czy umiemy gospodarować domowym budżetem i jak to robimy, zależy przyszłość nasza i naszej rodziny. Czy stać nas będzie na wymarzone wakacje, czy na emeryturze będziemy mogli godnie żyć, czy nasze dzieci będą miały dobry start w dorosłe życie, czy też pozostawimy potomkom jedynie długi.

Zapisuj wydatki
Od czego zacząć porządkowanie finansów? Od przeglądu wydatków. Zacznij notować, na co wydajesz pieniądze. Nawet wielkie gwiazdy przyznają, że to robią. Martyna Wojciechowska pochwaliła się w jednym z wywiadów, że prowadzi specjalny zeszyt, w który domownicy wpisują każdy, najdrobniejszy nawet wydatek. Proste i praktyczne. Taki zeszyt działa jak hamulec: zanim wydamy kolejne 5, 10 czy 20 zł na jakiś drobiazg - dwa razy się zastanowimy.

Po raz pierwszy - gdy uświadomimy sobie, że trzeba go będzie wpisać do zeszytu. Po raz drugi, gdy pomyślimy, że trzeba będzie się z tego wydatku wytłumaczyć przed innymi domownikami.

Analizuj i eliminuj

Drugim krokiem powinna być bowiem analiza wydatków. Warto podsumować je w różnych kategoriach: na jedzenie na mieście, na jedzenie w pracy, na komunikację, energię, telefony, mieszkanie, zakupy żywnościowe, na paliwo, ubrania, kosmetyki.

Cały artykuł przeczytasz na: "Polska The Times"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.