Facebook Google+ Twitter

Domy energooszczędne dla każdego?

Czy dom energooszczędny to rozwiązanie dla każdego? – o budownictwie energooszczędnym rozmawiam z Bogusławem Maciasiem

 / Fot. z albumu rozmówcyCzy dom energooszczędny to rozwiązanie dla każdego? – o budownictwie energooszczędnym rozmawiam z Bogusławem Maciasiem
Czy zakup energooszczędnego domu, mieszkania jest dziś opłacalny?
W ostatnich 30 latach nastąpił zdecydowany skok technologiczny w każdej dziedzinie, także w budownictwie. Kraje zachodnie np. Niemcy już od wielu lat wspierają budownictwo energooszczędne i pasywne. W Polsce ten trend dopiero raczkuje – świadomość dotycząca strat energii w związku z zastosowaniem nieefektywnych rozwiązań w budownictwie mieszkaniowym jest nadal bardzo niska. Prywatni inwestorzy wciąż przedkładają minimalizację kosztów budowy domu nad obniżenie kosztów jego eksploatacji. Tymczasem należy pamiętać, że to tylko pozorne oszczędności.
Zastosowanie energooszczędnych rozwiązań zmniejsza koszty eksploatacji, przyśpiesza zwrot inwestycji i gwarantuje wyższą wartość rynkową nieruchomości już na starcie. Proponowane przez NFOŚiGW dopłaty mają natomiast zrekompensować budującym część nakładów, jakie wiążą się z wydatkami na rozwiązania oszczędzające energię.
Trudno wymagać od obywateli oszczędności, kiedy realizacja tego założenia wymaga sporych nakładów inwestycyjnych. O ile wyższe są koszty budowy domu energooszczędnego od domu realizowanego w tradycyjnej technologii?
Przyjmuje się, że na krajowym rynku dobrze zaprojektowany i wykonany budynek z użyciem energooszczędnych rozwiązań jest droższy o ok. 5 - 10 proc. w porównaniu z budownictwem tradycyjnym. Nie oznacza to jednak, że klient końcowy automatycznie ponosi większe koszty związane z zakupem energooszczędnego lokum od dewelopera.
Połączenie energooszczędności, dobrego projektu i innowacyjnych technologii pozwala budować tanie i ciepłe domy, których cena nie przewyższa kosztów standardowych nieruchomości. Rośnie świadomość ekologiczna wśród inwestorów, coraz popularniejszy staje się budowanie domów w technologii szkieletowej bądź z elementów prefabrykowanych. Jednym słowem - powstają dziś technologie, które pozwalają wznosić domy spełniające standardy energooszczędności znacznie niższymi nakładami. Dzięki temu energooszczędny, ponad stumetrowy dom można postawić już w cenie 50 metrowego mieszkania w centrum miasta.
To wszystko ładnie brzmi, ale tymczasem po kredyt z dopłatą sięgnęli do tej pory nieliczni …
Świadomość potrzeby oszczędzania energii jest duża. Niestety, nadal mało wiemy na temat rozwiązań, które zapewniają te oszczędności w życiu codziennym. Nie mówiąc już o świadomości istnienia dopłat do kredytów hipotecznych w ramach NFOŚiGW. Oczywiście, Fundusz dał impuls do zainteresowania się tematem wznoszenia budynków energooszczędnych, jednak wciąż słaba jest polityka informacyjna w tym temacie.
A odnośnie osób, które o programie wiedzą – wokół budownictwa energooszczędnego narosło wiele mitów. Inwestorów odstrasza nie tylko cena, ale przede wszystkim montaż, obsługa i konserwacja urządzeń typu rekuperator, pompa ciepła, fotowoltaika. Wiele osób uważa, że dom energooszczędny to skomplikowana, trudna w obsłudze maszyna do mieszkania. Kłopotliwe są również same procedury - koszty wykonania dokumentacji, świadectw, badań, weryfikacji… Jako deweloper zdejmujemy z Klientów te formalności, dbając o to, by parametry oferowanych energooszczędnych domów i mieszkań, które oferujemy, były zgodne z tymi opracowanymi przez Fundusz.
Wracając do pytania głównego: czy dom energooszczędny to rozwiązanie dla każdego?
Zdecydowanie tak. Współczesny dom musi być przecież przyjazny zarówno dla swoich mieszkańców, jak i dla środowiska naturalnego. Jednocześnie budynek taki musi charakteryzować się małym zużyciem energii – rosnące systematycznie koszty energii stanowią coraz większe obciążenie budżetów domowych. Gdy planowaliśmy włączenie energooszczędnych inwestycji do oferty, przyświecał nam jeden cel – zbudować domy dla osób, którym zależy na niższych kosztach zakupu i eksploatacji, wysokim komforcie życia oraz ochronie środowiska. Wierzymy, że inwestycja w innowacyjne technologie i wspieranie rozwiązań energooszczędnych to dobra decyzja. Budujemy z myślą o przyszłości i mówimy nie wysokim rachunkom.
Tematyka budownictwa energooszczędnego będzie motywem przewodnim konferencji z cyklu „Trendy w Nieruchomościach”, która odbędzie się 24 czerwca w hotelu Andel’s w Krakowie, w której nasza Firma także weźmie aktywny udział. Sądzę, że będzie to dobra okazja, by zaznajomić się z nowoczesnymi rozwiązaniami oraz do dyskusji na temat kierunków rozwoju.
V konferencja z cyklu Trendy w Nieruchomościach pod hasłem „Aspekty energochłonności – kierunki rozwoju rynku nieruchomości w najbliższych latach” odbędzie się 24 czerwca 2014 r. w hotelu Andel’s w Krakowie. Organizatorami są Emmerson Lumico, Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań oraz Fundacja dla AGH. Wstęp wolny.
http://www.trendynieruchomosci.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.