Facebook Google+ Twitter

Domy widmo w gminie Szydłowiec

Połowa domów w gminie Szydłowiec nie posiada oznaczeń numerowych. Problem ten dotyczy także samego miasta, choć tutaj ilość budynków, na których właściciele nie wywiesili numeru porządkowego nieruchomości jest mniejsza.

Okazuje się, że połowa domów w gminie Szydłowiec nie posiada na ścianie numeru porządkowego nieruchomości. Fot. Przemysław Koryciński / Fot. Przemysław KorycińskiStraż miejska od jakiegoś czasu rozsyła do sołectw informacje o obowiązku umieszczenia tablic informacyjnych z numerem porządkowym nieruchomości, a także przypomina właścicielom domów, na których nie ma numeru, o obowiązku jego umieszczenia. Strażnicy miejscy szacują, że problem dotyczy ok. 50 procent domów w gminie Szydłowiec i ok. 30 procent w samym mieście.

Nie mogą dojechać
– Z prośbą o rozesłanie apelu zwrócił się do nas starosta szydłowiecki. Na problem zwróciły uwagę pogotowie ratunkowe, straż i policja. Okazuje się, że często nie mogą dojechać w miejsce, gdzie dostają wezwanie, ponieważ budynek jest nieoznakowany, nie ma na nim numeru. Ekipa karetki pogotowia traci czas na szukanie domu, zamiast od razu udzielić pomocy potrzebującej osobie – mówi komendant straży miejskiej Stanisław Cieloch. – W innych gminach powiatu szydłowieckiego jest podobny problem, wójtowie powinni zwrócić na to uwagę. W wielu przypadkach tablice są nieczytelne, ale najczęściej w ogóle nieoznaczone są nowe budynki. Apelujemy, żeby każdy właściciel domu umieścił na nim numer porządkowy – dodał komendant.

Grożą mandaty
Do tej pory nie wystawiono jeszcze żadnego mandatu, ale jak poinformował Stanisław Cieloch: - Na razie pouczamy, ale w przypadku dalszego lekceważenia tego obowiązku straż miejska będzie częściej niż dotychczas reagować na to wykroczenie, a w konsekwencji nakładać mandaty karne.

W kodeksie wykroczeń jest napisane, że „kto będąc właścicielem, administratorem, dozorcą lub użytkownikiem nieruchomości, nie dopełnia obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.” Trudna w interpretacji jest tutaj kwestia nazwy ulicy, ponieważ z reguły u nas to gminy umieszczają tablice informujące na jakiej ulicy się znajdujemy. Rzadko można spotkać na domach w Szydłowcu czy w całym powiecie tablicę z numerem i nazwą ulicy. – Najważniejszy element to mieć tablicę z numerem – powiedział Stanisław Cieloch. Koszt nowej tablicy to wydatek ok. 20 – 25 zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.