Facebook Google+ Twitter

Domy z wyobraźnią

Mazurska chata, angielska kamienica a może modernistyczna willa? Dom to nie tylko cztery ściany i dach. Nie chcemy już mieszkać w przeciętnych budynkach. Dziś nie tylko wnętrza powinny być z charakterem.

Prowansalska wioska Banon / Fot. InternetW Polsce długo pokutowało wyobrażenie, że oryginalnie znaczy kiczowato. Stylizowany dom, kojarzył się w latach 90. z dziwacznymi zamkami. Baszty, kolumny, gipsowe rzeźby w ogrodzie. W porównaniu z tym surowe, proste budynki były więc szczytem naszych marzeń.

Ale to minęło. Najpierw realizowaliśmy się w projektowaniu wnętrz. Za drzwiami wielu mieszkań powstawały wyjątkowe aranżacje. Były więc wnętrza w stylu kolonialnym, art deco, czy industrialnym. Dziś jednak dla wielu dom to nie tylko cztery ściany i dach, liczy się nie tylko jak mieszkamy, ale i gdzie mieszamy.

Mała Francja

Pod Warszawą znaleźć można osiedle, na którym poczujemy się jak w małej Francji. To ponad 200 domów, które podzielono na cztery regiony Francji - Alzację, Bretanię, Prowansję i Normandię. Każda z części oczywiście nawiązuje architektonicznie do danego regionu.

W części alzackiej są domy w znanym stylu pruskim, gdzie drewniana rama była wypełniana cegłami. Najbardziej charakterystyczne to te, gdzie zabarwione na czarno drewno kontrastuje z otynkowanym na biało wypełnieniem. W Prowansji wsparte na kolumnach domy mają pastelowe kolory, schludnie pobielone framugi. Bretonia to oczywiście inspiracja Celtami, w domkach nie zabrakło więc kominków. W normandzkich domach drewniane belki układają się w charakterystyczny wzór rybiej ości. Zakochani we Francji mogą więc zamieszkać w małej wiosce, wybierając dla siebie ulubiony styl.

Angielskie przedmieście

Inspiracje stylami architektonicznymi innych krajów znaleźć można w różnych częściach Polski. Niedaleko Trójmiasta zamieszkać powinni ci, których fascynuje architektura angielska. Znaleźć tam można przytulone do siebie w szeregach domy typowe dla angielskich przedmieść – czerwona cegła, wykusze, wieżyczki.

Modernistyczna willa

Stylizowane budynki to nie tylko architektura innych państw. Ciekawe realizacje to także nawiązania do architektonicznych nurtów inspirowanych zabytkowymi budynkami, pamiątkami historii – barokowymi pałacykami, neoklasycystycznymi kamienicami i dla wielu fanów architektury zapewne najciekawszymi, czyli modernistycznymi willami. Gdy myślimy o modernistycznej perle to mamy przed oczami oczywiście warszawską Saską Kępę. I to tu pośród domów, które projektowali wybitni architekci tego okresu: Szanajca, Lachert, Krongold powstaje niewielki apartamentowiec – willa, który garściami zaczerpnął z tego nurtu. Będą więc duże przeszkolone okna, charakterystyczna elewacja z użyciem drewnianych okładzin, czy egzotycznych kamieni takich jak onyks.

Zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz budynku znajdziemy nawiązania do funkcjonalizmu. Bardzo charakterystyczna bryła budynku zaprojektowana jest tak, by w mieszkaniach odtworzyć unikalny dostęp do słonecznego światła. Wewnątrz onyksowej willi z Saskiej Kępy znajdziemy klatki schodowe, bez zbędnych ozdobników, oparte na kolorach podstawowych, takich jak czerń i biel. Wszystko wpisane w historię dzielnicy.

Mazurskie domy

To, co inspiruje projektantów to także nasza historia. Możemy zatem wybrać dla siebie dom, który przeniesie nas w odległe czasy, w charakterystyczne regiony Polski. Pod Olszytnem można będzie zamieszkać w oryginalnym osiedlu domów pasywnych, które wyglądają jak mazurskie chaty. Sympatia dla tego rodzaju stylu wynika przede wszystkim z sentymentu. Nie wszystkie stare, drewniane domy miały szansę przetrwać do dziś. Gdy na wsiach zaczęto budować nowocześnie, zapomniane, pozostawione samym sobie, skłaniały swoje dachy ku ziemi. Dziś przypomniano sobie o nich na nowo.

Powstają zatem nawiązujące do tego stylu charakterystyczne murowane lub drewniane domy jednorodzinne, nakryte czerwonym, ceramicznym, dwuspadowym dachem. Osiedle takich domów wygląda jak mazurska wioska w nowoczesnej realizacji. Nowoczesnej, bo będą to domy pasywne, czyli oszczędnie wykorzystujące energię, a tym samym dbające o malowniczą okolicę.

Gdzie zatem zamieszkać? W domu inspirowanym naszym ulubionym krajem, albo ulubionym regionem Polski? Można wybrać inspirację wiejską chatą lub elegancką willą z początku XX wieku. A to przecież nie jest koniec… Może średniowieczny zamek? Barokowy pałacyk? Wiejski dwór? Nie tak trudno dziś odnaleźć miejsce, które nas inspiruje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.