Facebook Google+ Twitter

Donald Tusk dla Financial Times: potrzebna jest unia energetyczna

-Nadmierna zależność od rosyjskiej energii sprawia, że Europa jest słaba. UE powinna utworzyć unię energetyczną, aby zabezpieczyć dla siebie dostawy gazu - pisze Donald Tusk.

 / Fot. Karolina Misztal/PolskapresseNa łamach "Financial Times" opublikowano artykuł, w którym Donald Tusk proponuje stworzenie unii energetycznej i powołanie jednej europejskiej instytucji, która miałaby kupować gaz dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

Na stronie Platformy Obywatelskiej możemy przeczytać, że premier w artykule dla Financial Times przekonuje, że stworzenie unii energetycznej "oznaczałoby powrót Wspólnoty Europejskiej do jej korzeni". Unia energetyczna miałaby opierać się na kilku podstawowych założeniach, z których pierwszym byłoby powołanie organizacji, która miałaby zajmować się kupowaniem gazu dla wszystkich państw członkowskich UE.

Premier zaznacza, że jeśli jednemu lub kilku państwom Unii Europejskiej groziłoby odcięcie od dostaw gazu, inne kraje udzieliłyby im pomocy poprzez tzw. "mechanizmy solidarnościowe".

Ponadto premier proponuje pełne wykorzystanie istniejących zasobów paliw kopalnych UE, w tym węgla i gazu łupkowego, ponieważ jak podkreśla, w krajach położonych na wschodzie UE, węgiel jest synonimem bezpieczeństwa energetycznego.

Stworzenie unii energetycznej wiązałoby się jednak z dużymi kosztami finansowymi, bowiem Unia Europejska musiałaby pomóc sfinansować niezbędne inwestycje, takie jak np. rurociągi, czy zbiorniki do magazynowania gazu, w krajach najbardziej uzależnionych od rosyjskiego gazu, którego dostarczaniem zajmuje się Gazprom. Tusk zaznacza, że obecnie takich państw jest co najmniej 10.

Aby unia energetyczna miała szansę istnieć, członkowie UE musieliby podpisać porozumienia przewidujące zakup gazu od eksporterów spoza Europy np. USA, czy Australii. Paliwo do Europy byłoby transportowane w formie płynnej. Ponadto należałoby wzmocnić Wspólnotę Energetyczną z sąsiadami wschodnimi w celu rozszerzenia europejskiego rynku gazowego na wschód.

Donald Tusk zaznacza, że stworzenie unii energetycznej nie jest pomysłem nierealnym, ale wymaga jednego, wspólnego stanowiska wszystkich państw członkowskich UE.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

Zostało przecież podpisane porozumienie o zacieśnieniu współpracy z rosyjskimi specsłużbami. To co będą wyłapywać szpiegów zaprzyjaźnionych państw ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Marku tak się rozzuchwalili biernością służb, że nawet już nie ukrywają swej tożsamości i intencji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiepskich agentów ma ten Putin, skoro tak łatwo ich rozpoznać, Panie Jerzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadza się .
Wyświechtane slogany , wywołujące strach , Gruntownie przećwiczone przez 70 lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wzmożona aktywność ruskich agentów w mediach społecznościowych nasila się wraz z ekspansją terytorialną Putina.
Pod przykrywką działalności gospodarczej prowadzą antypolską działalność dezinformującą.
Nie jest trudno ich rozpoznać, ponieważ przedstawiają Putina jako jedyną alternatywę dla Polski. Znieważają Polaków zamordowanych w Katyniu. Usprawiedliwiają oprawców sowieckich.
Przy tym są bardzo naiwni łatwo ich rozpoznać, gdyż prezentują prostacką mentalność Putinowską.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest Pan wyjątkowo naiwny że wchodzeniem Putinowi w ... ugra się wiele . Gaz dla Rosjan jest źródłem pieniędzy i szantażu . Tak to prawda że rząd PiS w 2007 ,przez zakręcenie kurka z gazem na Ukrainie został zmuszony do zwiększenia zakupu metanu na okres zimowy. Tylko proszę zauważyć że po tym czasie nastąpiło wiele inwestycji i ruchów politycznych zmierzających do całkowitego odcięcia się z zakupem surowców energetycznych ze wschodu .
To - porozumienia między narodowe o wznowieniu transportu ropy z Azerbejdżanu nieczynnym rurociągiem Odessa -Brody . Miał być też wybudowany 300 km odcinek łączący ten rurociąg z rafineriami w Płocku , Gdańsku i Możejkami na Litwie. Ukraińcom udało się to . Z naszych planów zostało zero .

W czasie rządów PiSu zostało rozpoczęte poszukiwanie gazu łupkowego. Polska w tym czasie była w światowej czołówce państw zainteresowanych po USA i Kanadzie. W roku 2012 miało być wykonanych kilka tysięcy odwiertów . Mamy rok 2014 i niecałe 50 , zagraniczne firmy pouciekały z Polski.

Miał być wybudowany gazoport w Szczecinie i Gdańsku.
Można wymieniać wiele .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widzę że już wszystko można zwaić na Kaczyńskiego. Nawet żałosne rządy Tuska i umowa gazowa zdrajcy Pawlaka to wina Kaczyńskiego? Andrzeju, bez przesady.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pora na konkretne decyzje i poszukać innych rynków zbytu. Niech sobie kupują zatrutą żywność z Holandii i Niemiec może w główkach się im przyćmi i zapomną o swych terrorystycznych nawykach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trochę jest w tym racji , ale tylko trochę.
USA dzięki rewolucji łupkowej sprzedają gaz poniżej ceny wydobycia czyli ok 55- 70 $ za 1000m3. Średnia światowa cena gazu to 150$ -200 $. Tyle że trzeba mieć gazoport i magazyny. My kupujemy z Rosji gaz dwa razy drożej , jest to jeden z najdroższych na świecie w cenie ok 490-500 $.

Ale najważniejsze jest aby mieć własny gaz , bo wtedy żadne spekulacje giełdowe nie straszne. I taki gaz oraz węgiel jest i jest go naprawdę dużo.

A rząd pod przewodnictwem PO zrobił wszystko aby z tego nie móc korzystać.

POLSKA POD WZGLĘDEM ENERGETYCZNYM JEST SAMOWYSTARCZALNA , może być światowym producentem i eksporterem energii. I to jest cały problem i zmartwienie wielu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Chorążewicz wytłumacz dlaczego
"(...)Alternatywne zaopatrzenie w gaz to zwiększenie co najmniej dwa razy kosztów dostawy u odbiorcy (...)".
Jeżeli to zrobisz dając konkretne argumenty, to uwierzę w to co gadasz, niezależnie co Ci ślina na język przyniesie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.