Facebook Google+ Twitter

Donald Tusk gotów na "godzinę pytań"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-25 17:26

Donald Tusk mówił, że nie ma złych doświadczeń, jeśli chodzi o relacje z opozycją na forum Sejmu.

Dodał, że jest do dyspozycji posłów i nie ma nic przeciwko proponowanym zmianom w regulaminie, które upodobniłyby polski Sejm do parlamentu brytyjskiego, w którym premier regularnie odpowiada na pytania deputowanych.

Według posła SLD Tadeusza Iwińskiego, w ostatnim czasie funkcja kontrolna Sejmu w stosunku do rządu niebezpiecznie osłabiła się i trzeba ją wzmocnić, na przykład wprowadzając wzorem niektórych innych krajów godzinę pytań do premiera. Poseł Iwiński uważa, że obowiązujący obecnie system interpelacji i pytań bieżących do rządu jest niewystarczający, gdyż często na pytania odpowiadają wiceministrowie, którzy piszą rzeczy banalne. Zdaniem posła obecnie funkcja ustawodawcza ma się o wiele lepiej od funkcji kontrolnej.

Prawo i Sprawiedliwość uważa, że pomysł Lewicy jest uzasadniony, ale nierealny, bo Platforma nie zgodzi się na zmianę regulaminu Sejmu. Zdaniem rzecznika klubu PiS Mariusza Błaszczaka, premier unika trudnych pytań i Platforma będzie chroniła przed nimi swojego lidera. Poseł dodaje, że szef rządu nie wypowiada się na przykład w kwestii inwestora dla stoczni czy kondycji polskiej armii.

Wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski z PO jest przeciwny temu, by posłowie co miesiąc przepytywali premiera. Polityk zauważa, że w parlamencie brytyjskim, gdzie takie rozwiązanie funkcjonuje, godzina pytań zamienia się często w farsę, a szef rządu pytany jest o to, co zjadł na obiad i jaki film ostatnio obejrzał. Zdaniem Stefana Niesiołowskiego w naszym Sejmie można by spodziewać się pytań typu "Dlaczego pan zdradza Polskę?".

Zdaniem marszałka Niesiołowskiego Sejm realizuje funkcję kontrolną wobec rządu i "nie ma powodu, by pod fałszywym hasłem jej przywrócenia stwarzać opozycji jeszcze jedną okazję do robienia propagandowych spektakli przez ludzi, którzy nie mają nic do powiedzenia".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"The Prime Minister answers questions from MPs in the Commons for half an hour every Wednesday from 12pm. "
[żródło: http://www.parliament.uk/about/how/business/questions.cfm]

half an hour to przecież nie godzina ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.