Facebook Google+ Twitter

Donald Tusk o stabilnych warunkach inwestowania w gaz łupkowy

Jednym z istotnych zagadnień dla gospodarki polskiej i obywateli jest rozwój inwestycji w wydobycie bogactw naturalnych, w tym głównie gazu łupkowego. Premier Donald Tusk, na konferencji naukowej w Warszawie, poświęconej tej ostatniej sprawie, zapewnił inwestorów o stabilnych warunkach inwestowania.

W trakcie konferencji naukowej w Warszawie, odbywającej się na temat wydobycia gazu łupkowego, głos zabrał premier Donald Tusk. Naładowany treścią zobowiązań i obietnic biznesu kanadyjskiego, po niedawnej wizycie w Kanadzie, która chce brać udział w wydobyciu gazu z łupków w Polsce i zapewnia możliwość eksploatacji gazu za 3 lata, pod warunkiem uporządkowania kwestii finansowych, premier dzisiaj (w środę 16 maja) deklarował rzetelność, stabilność oraz uczciwość w tych sprawach.

Szef rządu zadeklarował wszystkim firmom, które chcą współpracować z Polską przy "tym wielkim przedsięwzięciu energetycznym, że prace rządu mają na celu budowę trwałych fundamentów stabilności gospodarczej i finansowej na dziesięciolecia".

Tusk: gazociągi będą kosztowały 8 mld złotych


Zaznaczył, że poziom inwestycji, jaki muszą uzyskać te firmy, które powinny na gazie łupkowym zarabiać przy jego wydobywaniu w Polsce, to dziesiątki miliardów złotych. Ale, jak powiedział premier, "mówimy o inwestycjach liczonych na długie lata". I dodał, że system gazociągów, niezbędnych do przesyłu gazu łupkowego, będzie kosztował według szacunków nawet do 8 mld zł.

Premier podkreślał również, że nikt nie będzie u nas inwestował w tak ryzykowny biznes jak gaz łupkowy, który wymaga kosztownych nowych technologii i dużych nakładów na inwestycje, bez gwarancji ciągłości interesu. "Nikt nie będzie ryzykował swoich dużych pieniędzy w takim miejscu na świecie", które nie będzie gwarantować nie tylko ciągłości interesu, ale i jego opłacalności.

Tusk: Otwieramy nową epokę


Jak przyznał, "rozmawiamy dzisiaj o otwarciu nowej epoki energetycznej, której istotną częścią jest gaz łupkowy". Zaznaczył, że Polska ma poczucie - podaje "Gazeta Wyborcza", że "stabilność jest towarem najbardziej deficytowym i, co zaskakujące dla świata, ta stabilność zaczyna być najbardziej deficytowa w dotychczas najbardziej stabilnej części świata, jaką jest Unia Europejska".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.