Facebook Google+ Twitter

Donald Tusk podsumował polską prezydencję w Radzie UE

Polska prezydencja w Radzie UE dobiega końca. 1 stycznia 2012 roku Dania przejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej. Donald Tusk w Strasburgu wygłosił mowę podsumowującą nasze działania.

Sonda

Jak oceniasz Polską Prezydencję w Unii?

Donald Tusk, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Donald_Tusk_3.jpg&filetimestamp=20110120204014 / Fot. Flickr, CC BY-SA 2.0"Usłyszałem wiele ciepłych słów w ostatnich dniach na temat naszego zaangażowania i wspólnego działania. Może zabrzmi to nieskromnie, ale uważam że Polacy zasłużyli na te słowa" - stwierdził premier w Parlamencie Europejskim. Wśród polskich sukcesów wymienił: przyjęcie sześciopaku budżetowego, akcesję Chorwacji, Partnerstwo Wschodnie, bezpieczeństwo energetyczne i inne akty legislacji, w tym wspólny patent europejski.

Czytaj także: Zobacz spot promujący polską prezydencję w UE

Mimo tej pozytywnej opinii, podkreślił, że nie można powiedzieć, aby Europa była bardziej zjednoczona niż pół roku czy pięć lat temu. "Jeśli dzisiaj nie możemy powiedzieć, że poradziliśmy sobie z kryzysem, to dlatego, że nie zawsze Europa zachowuje się jak wspólnota w obliczu kryzysu" - oświadczył premier. Jego zdaniem tylko odpowiedzialność za politykę i zasada solidarności mogą zapobiec kryzysowi.

Czytaj także: Prezydencja Polski w Radzie UE

"Dzisiaj musimy to powiedzieć sobie bardzo otwarcie – stoimy na rozdrożu, przed nami jest bardzo poważny wybór, czy w czasie tego kryzysu (...) pójdziemy drogą wspólnotową (...), czy też pójdziemy drogą egoizmów narodowych i państwowych, (...) uznając wspólnotę za balast, a nie za najlepszy sposób na kryzys dla Europejczyków" - powiedział Tusk.

Z polskiego przewodnictwa w UE był zadowolony przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. "Polska prezydencja spełniła nasze oczekiwania, podtrzymała duch partnerstwa w instytucjach europejskich oraz w państwach członkowskich UE" - podsumował.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

puchacz
 • puchacz
 • 16.12.2011 17:46

tusk i sikorski spisali sie znakomicie brawo jak se przypomne zenujące czasy fotygi to sie modle by nigdy nie wróciła z ta paką oszołomów bóg mnie wysłuchał

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mirek Kramarz
 • Mirek Kramarz
 • 15.12.2011 15:48

Cieniutko było podczas naszej prezydencji - był obłok słów żadnych konkretów i mnóstwo klepania po plecach. No a Polska jako potęga gospodarcza Świata, pod kierunkiem najlepszego premiera Europy - podjęła decyzję by pomóc bankrutom Europy. A tak na poważnie to "BAL" skończy się w Polsce tuż po Mistrzostwach Europy w 20012roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nikt przecież nie podważa korzyści z integracji. Podważane są jej zasady, które okazały sie złe. Kryzys jest tego przyczyną. Samozadowolenie oraz artykułowanie błędnych wniosków, to wszystko czym się kończy prezydencja. Tusk się nie znalazł w kryzysowej sytuacji. To człowiek który umie wydawać. Trzeba mu kupić ogromną torbę. Ale należałoby odebrać mu kartę kredytową.
Bo inaczej, ani się spostrzeże bidula, a sprzeda nas wszystkich wraz z własną żoną i córką.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Karzeł- bardzo dobre pytanie. Ciekawa jestem kto i jak odpowie na pytanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Andrzej
 • Andrzej
 • 14.12.2011 22:35

Do ujadaczy na PIS ! Wasz kloaczny język, i brak podstawowych wiadomości o stanie państwa polskiego, świadczy o tym, że albo waszą stolicą jest Berlin, albo Moskwa, albo......?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Andrzej
 • Andrzej
 • 14.12.2011 22:28

Panie Donaldzie Tusk ! Może teraz Pan się zacznie interesować Polską, i jej mieszkańcami ! Może Pan spojrzy na ten neon w Warszawie, który wyświetla stan zadłużnia rosnącego w zastraszającym tempie, i odpowie co zamierza w tym zakresie uczynić ? I proszę nam odpowiedzieć na pytanie: jaka dziedzina gospodarki polskiej, daje szanse na spłatę tego długu, lub chociaż odsetek ? Jak to możliwe że my, Polska dostajemy kredyty, albo udzielamy ich innym ! Ja nie pojmuję, co to za kolejna, po kiedyś moskiewskiej, księżycowa ekonomia !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tusk niby taki europejski i mądry tak mówią o nim jego zwolennicy a nie potrafił włączyć mikrofonu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
lancet
 • lancet
 • 14.12.2011 20:57

Kurski i Poręba anty bohaterami chińszczyzny. Partia konserwatywna nawiała ze swoich miejsc jak ględził porąbany Poręba .Wstydzili się aby ich kamery nie uwieczniły i byli identyfikowani z polskimi dywersantami . Wstyd na cały świat , nigdy ale to nigdy nie atakowano "swoich " W Strasburgu to była nowość, zazwyczaj się wychodzi jak się nie zgadzają z konkurencją rodzimą ale to co zrobili pisowcy to siara .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Karzeł
 • Karzeł
 • 14.12.2011 19:38

A oprócz dotowania Włoch , Hiszpanii I paru innych "biednych"krajów,to co uzyskaliśmy w tej prezydencji??

Komentarz został ukrytyrozwiń
tomek
 • tomek
 • 14.12.2011 19:29

Wazeliniarze z partii chińskiego Jara Zbawiciela pokazali klasę na całą Europe,totalny debilizm,aż mnie ciarki przeszły jak pomyślałem że mogliby rządzić Polską.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.