Facebook Google+ Twitter

Donald Tusk podsumował polską prezydencję w Radzie UE

Polska prezydencja w Radzie UE dobiega końca. 1 stycznia 2012 roku Dania przejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej. Donald Tusk w Strasburgu wygłosił mowę podsumowującą nasze działania.

Sonda

Jak oceniasz Polską Prezydencję w Unii?

Donald Tusk, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Donald_Tusk_3.jpg&filetimestamp=20110120204014 / Fot. Flickr, CC BY-SA 2.0"Usłyszałem wiele ciepłych słów w ostatnich dniach na temat naszego zaangażowania i wspólnego działania. Może zabrzmi to nieskromnie, ale uważam że Polacy zasłużyli na te słowa" - stwierdził premier w Parlamencie Europejskim. Wśród polskich sukcesów wymienił: przyjęcie sześciopaku budżetowego, akcesję Chorwacji, Partnerstwo Wschodnie, bezpieczeństwo energetyczne i inne akty legislacji, w tym wspólny patent europejski.

Czytaj także: Zobacz spot promujący polską prezydencję w UE

Mimo tej pozytywnej opinii, podkreślił, że nie można powiedzieć, aby Europa była bardziej zjednoczona niż pół roku czy pięć lat temu. "Jeśli dzisiaj nie możemy powiedzieć, że poradziliśmy sobie z kryzysem, to dlatego, że nie zawsze Europa zachowuje się jak wspólnota w obliczu kryzysu" - oświadczył premier. Jego zdaniem tylko odpowiedzialność za politykę i zasada solidarności mogą zapobiec kryzysowi.

Czytaj także: Prezydencja Polski w Radzie UE

"Dzisiaj musimy to powiedzieć sobie bardzo otwarcie – stoimy na rozdrożu, przed nami jest bardzo poważny wybór, czy w czasie tego kryzysu (...) pójdziemy drogą wspólnotową (...), czy też pójdziemy drogą egoizmów narodowych i państwowych, (...) uznając wspólnotę za balast, a nie za najlepszy sposób na kryzys dla Europejczyków" - powiedział Tusk.

Z polskiego przewodnictwa w UE był zadowolony przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. "Polska prezydencja spełniła nasze oczekiwania, podtrzymała duch partnerstwa w instytucjach europejskich oraz w państwach członkowskich UE" - podsumował.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

puchacz
 • puchacz
 • 16.12.2011 17:46

tusk i sikorski spisali sie znakomicie brawo jak se przypomne zenujące czasy fotygi to sie modle by nigdy nie wróciła z ta paką oszołomów bóg mnie wysłuchał

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mirek Kramarz
 • Mirek Kramarz
 • 15.12.2011 15:48

Cieniutko było podczas naszej prezydencji - był obłok słów żadnych konkretów i mnóstwo klepania po plecach. No a Polska jako potęga gospodarcza Świata, pod kierunkiem najlepszego premiera Europy - podjęła decyzję by pomóc bankrutom Europy. A tak na poważnie to "BAL" skończy się w Polsce tuż po Mistrzostwach Europy w 20012roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nikt przecież nie podważa korzyści z integracji. Podważane są jej zasady, które okazały sie złe. Kryzys jest tego przyczyną. Samozadowolenie oraz artykułowanie błędnych wniosków, to wszystko czym się kończy prezydencja. Tusk się nie znalazł w kryzysowej sytuacji. To człowiek który umie wydawać. Trzeba mu kupić ogromną torbę. Ale należałoby odebrać mu kartę kredytową.
Bo inaczej, ani się spostrzeże bidula, a sprzeda nas wszystkich wraz z własną żoną i córką.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Karzeł- bardzo dobre pytanie. Ciekawa jestem kto i jak odpowie na pytanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Andrzej
 • Andrzej
 • 14.12.2011 22:35

Do ujadaczy na PIS ! Wasz kloaczny język, i brak podstawowych wiadomości o stanie państwa polskiego, świadczy o tym, że albo waszą stolicą jest Berlin, albo Moskwa, albo......?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Andrzej
 • Andrzej
 • 14.12.2011 22:28

Panie Donaldzie Tusk ! Może teraz Pan się zacznie interesować Polską, i jej mieszkańcami ! Może Pan spojrzy na ten neon w Warszawie, który wyświetla stan zadłużnia rosnącego w zastraszającym tempie, i odpowie co zamierza w tym zakresie uczynić ? I proszę nam odpowiedzieć na pytanie: jaka dziedzina gospodarki polskiej, daje szanse na spłatę tego długu, lub chociaż odsetek ? Jak to możliwe że my, Polska dostajemy kredyty, albo udzielamy ich innym ! Ja nie pojmuję, co to za kolejna, po kiedyś moskiewskiej, księżycowa ekonomia !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tusk niby taki europejski i mądry tak mówią o nim jego zwolennicy a nie potrafił włączyć mikrofonu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
lancet
 • lancet
 • 14.12.2011 20:57

Kurski i Poręba anty bohaterami chińszczyzny. Partia konserwatywna nawiała ze swoich miejsc jak ględził porąbany Poręba .Wstydzili się aby ich kamery nie uwieczniły i byli identyfikowani z polskimi dywersantami . Wstyd na cały świat , nigdy ale to nigdy nie atakowano "swoich " W Strasburgu to była nowość, zazwyczaj się wychodzi jak się nie zgadzają z konkurencją rodzimą ale to co zrobili pisowcy to siara .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Karzeł
 • Karzeł
 • 14.12.2011 19:38

A oprócz dotowania Włoch , Hiszpanii I paru innych "biednych"krajów,to co uzyskaliśmy w tej prezydencji??

Komentarz został ukrytyrozwiń
tomek
 • tomek
 • 14.12.2011 19:29

Wazeliniarze z partii chińskiego Jara Zbawiciela pokazali klasę na całą Europe,totalny debilizm,aż mnie ciarki przeszły jak pomyślałem że mogliby rządzić Polską.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.