Facebook Google+ Twitter

Donald Tusk: posłów i senatorów mniej

W tej kadencji sejmu Platforma Obywatelska na zmiany w Konstytucji nie ma szans. Projekt Tuska zakładał osłabienie prezydenckiego weta i zmniejszenia liczby posłów i senatorów...

W piątek premier Donald Tusk i szef klubu PO Grzegorz Schetyna przedstawili na warszawskiej giełdzie projekt zmian w konstytucji.

Projekt PO zakłada: wybory prezydenckie nadal bezpośrednie i powszechne, osłabienie prezydenckiego weta (odrzucane bezwzględną zwykłą większością głosów, 3/5), zmniejszenie liczby posłów z 460 do 300 i senatorów ze 100 do 49. Dodatkowo projekt zakłada zapis, że to rząd odpowiada za politykę zagraniczną, a prezydent przedstawia stanowisko rządu na wniosek lub za zgodą prezesa Rady Ministrów - celem tego jest uniknięcie "wojny o krzesło" w przyszłości.
Trybunał Konstytucyjny będzie miał trzy miesiące na wydanie orzeczenia w sprawie ustaw zaskarżonych przez prezydenta. Kolejny pomysł to prawo byłych prezydentów do dożywotniego zasiadania w Senacie. Projekt PO chce także zniesienia immunitetu parlamentarnego (immunitet mógłby zostać nadany parlamentarzyście w szczególnej sytuacji, na jego wniosek).

Platforma Obywatelska w marcu chce powołać w Sejmie komisję konstytucyjną. Jednak na zmianę konstytucji w tej kadencji nie ma szans, bo PO i PSL nie mają wystarczającej większości, a PiS chce z kolei wzmacniać prezydenta. SLD zaś jest przeciw osłabieniu prezydenckiego weta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Wczoraj jadąc autem słuchałam "3" i wypowiedzi posła Poncyliusza o tym, że pracy jest na 100 posłów. Reszta musi się napracować aby pokazać, że pracuje. Czyli odejmując 1/3 tego co mamy z posłów i tak będą mieli mało pracy. Może więc zmniejszyć liczbę posłów a za to zwiększyć ich wiedzę za pomocą kompetentnych doradców w tematach w których się wypowiadają?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli już zrobili sobie konferencje na giełdzie to dlaczego nie wspomnieli o podatku liniowym ,który przecież obiecywali tylko później jakoś nie wyszło.Ta sama śpiewka byle do wyborów .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry tekst. Jeżeli chodzi o meritum sprawy to pomysł zmniejszenia liczby posłów i senatorów jest bardzo dobry. Zupełnie niepotrzebna jest taka "zgraja" polityków, którzy w ponad dwuletniej kadencji nie zabrali głosu w żadnej dyskusji parlamentarnej a wyborcy często nie pamiętają ich nazwisk, stanowią tylko maszynki do głosowania tej czy tamtej opcji politycznej. Pomysł ograniczenia weta jest drogą do ograniczenia kontroli a co za tym idzie do ograniczenia istotnych cech demokracji. Żaden kodeks, żadne prawo nie unormuje kwestii" krzeseł"jeżeli zabraknie "politycznego bon- tonu". A do tego trzeba klasy a nie politycznego "chciejstwa". Jesteśmy jednym z najbardziej skorumpowanych społeczeństw, więc rzeczywiście trzeba koniecznie zlikwidować CBA, aby niektórym żyło się lepiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może lepiej jak zlikwidują CBA / 400 milionów złotych / i zrobią skuteczną reforme administracji , jestem przekonany że zaoszczędzimy kilka miliardów złotych.
Każdy powiat w Polsce powinien mieć posła na Sejm RP ,dlatego dziwi propozycja iż ma być 300 posłów????? tym tokiem myślenia idąc dlaczego nie może ich być 50 !!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejna propozycja kolejnej partii, co z niej będzie zrealizowane?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.