Facebook Google+ Twitter

Donald Tusk powitał oficjalnie kanclerz Niemiec Angelę Merkel

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-09 10:50

Angela Merkel przyjechała do Warszawy na rozpoczynające się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Wezmą w nich udział ministrowie obu gabinetów.

Konsultacje poprzedzą zaplanowany na najbliższy czwartek szczyt Unii Europejskiej w Brukseli. Jednym z ważniejszych tematów będzie tak zwany pakiet energetyczno-klimatyczny. Do podpisania dokumentu dąży Francja, przewodząca w tym półroczu pracom Unii. Polska, produkująca energię prawie wyłącznie z węgla, nie zgadza się na samotne poniesienie kosztów odejścia od tej technologii. Ważny dla nas byłby fundusz solidarnościowy, gdyby Unia zechciała go przyjąć. Przeszkodą jest jednak kryzys finansowo-gospodarczy, który w ogromnej mierze dotyka gospodarkę Niemiec.

Sposoby zaradzenia kryzysowi - to drugi temat rozmów w Warszawie. Zostaną też omówione problemy wiążące się z bezpieczeństwem energetycznym oraz założenia polityki wschodniej Unii, czyli tak zwane Partnerstwo Wschodnie, na czym Polsce bardzo zależy. Ważnym tematem będzie unijna polityka wobec Rosji i relacje transatlantyckie po wyborze nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Członkowie rządów Polski i Niemiec ocenią stan stosunków dwustronnych. Szefowie dyplomacji wręczą wspólną nagrodę - przyznawaną od 1993 roku - za działanie na rzecz poprawy stosunków i wzajemnego zrozumienia społeczeństw. Tym razem zostanie uhonorowana "Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego" oraz "Akcja Znak Pokuty - Służba dla Pokoju".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.