Facebook Google+ Twitter

Donald Tusk - Słońce Peru

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-14 11:25

Premier Donald Tusk rozpoczyna wizytę w Ameryce Łacińskiej. Jej głównym punktem będzie udział w szczycie Unia Europejska - Ameryka Łacińska i Karaiby, który pojutrze rozpocznie się w stolicy Peru - Limie. Zostanie też uhonorowany najwyższym peruwiańskim odznaczeniem - Wielkim Orderem Oficerskim "Słońce Peru"

Przywódcy państw Unii i Ameryki Łacińskiej skupią się podczas szczytu na dwóch kwestiach - walce z ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz sposobom przeciwdziałania zmianom klimatycznym i ochronie środowiska naturalnego. Ważne będą też rozmowy o porozumieniach gospodarczych, bo - jak podkreślił premier Donald Tusk - Ameryka Łacińska staje się coraz ważniejszym partnerem handlowym - „partnerem, którego nie można spuszczać z oka". Donald Tusk uważa, że tylko osoba, która nie rozumie gospodarki w erze globalizacji mogłaby lekceważyć Amerykę Łacińską. Zdaniem premiera, jest to kontynent "wielkich nadziei".

Szczyt będzie też okazją do wielu spotkań dwustronnych. Donald Tusk będzie rozmawiał między innymi z prezydentem Brazylii, Inacio Lula da Silvą. Premier odwiedzi też Chile, gdzie spotka się z prezydent tego kraju Michelle Bachelet.

Podczas podróży premier powiedział dziennikarzom, że wszystko wskazuje na to, że prezydent Brazylii odwiedzi Polskę. Podkreślił też, że kraj ten jest kluczowym graczem na kontynencie i staje się jednym z największych w gospodarce światowej. Zdaniem Donalda Tuska, gospodarki Polski i Brazylii wzajemnie się uzupełniają, a kraje Ameryki Łacińskiej z zainteresowanie patrzą na nasz kraj.

Premier zwrócił też uwagę na tradycyjnie bardzo dobre stosunki między Polską a krajami Ameryki Łacińskiej. Podkreśli, że Polacy bardzo mocno zapisali się w historii tego regionu, o czym jego mieszkańcy cały czas pamiętają. "Być Polakiem w Ameryce Łacińskiej to powód do dumy" - podkreślił premier.

Donald Tusk nie zgodził się z zarzutami, że podróż do Ameryki Łacińskiej jest wycieczką i ma bardziej luźny niż oficjalny charakter. Zaznaczył przy tym, że uszczypliwościom dziennikarzy się nie dziwi. Przyznał, że plan wyjazdu i kraje, które odwiedzi, są atrakcyjne. Zastrzegł jednak, że jego wizyta w Ameryce Łacińskiej będzie bardzo pracowita i wypełniona co do minuty.

W pierwszym dniu wizyty w Peru premier spotka się z gospodarzem szczytu Unia Europejska - Ameryka Łacińska, prezydentem Peru Alanem Garcią. Zostanie też uhonorowany najwyższym peruwiańskim odznaczeniem - Wielkim Orderem Oficerskim "Słońce Peru", przyznawanym za zasługi na rzecz tego kraju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Żenujące!!!!!!!!
Zdzisławie ,a gdzie podział się" ten mały "?Nie startuje do orderu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.