Facebook Google+ Twitter

Donald Tusk spotka się z szefem fińskiego rządu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-17 09:07

Rozmowy Tuska z Vanhanenem mają dotyczyć współpracy gospodarczej i ochrony Morza Bałtyckiego w kontekście budowy Gazociągu Północnego łączącego Rosję z Niemcami. Na długości prawie 370 kilometrów gazociąg ma biec wzdłuż wybrzeży Finlandii.

Tematem rozmów będą też pewnie przygotowania do szczytu klimatycznego w Kopenhadze i zagadnienia związane z polsko-szwedzką inicjatywą dotyczącą Partnerstwa Wschodniego. Polskiego premiera interesują również fińskie doświadczenia w zakresie energetyki odnawialnej i jądrowej. W Finlandii działają cztery elektrownie atomowe, piąta jest w budowie, a spółki energetyczne planują kolejne inwestycje w siłownie jądrowe.

Fińskie przedsiębiorstwa zainwestowały w Polsce około miliarda trzystu milionów euro. W naszym kraju działa dwieście pięćdziesiąt fińskich firm, z czego osiemdziesiąt to przedsiębiorstwa produkcyjne działające głównie w branży papierniczej i drzewnej, a także w dziedzinie najnowszych technologii.

Fińska Polonia jest niewielka - liczy około trzech tysięcy osób. W Helsinkach, niemal nieprzerwanie od 1917 roku, działa Zjednoczenie Polskie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.