Facebook Google+ Twitter

Donald Tusk spotkał się z premierem Kataru

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-08 19:33

Premier Donald Tusk spotkał się we Francji z premierem Kataru i jednocześnie szefem tamtejszej dyplomacji, szejkiem Hamadem Bin Jassim Bin Jabor Al-Thanim.

Politycy rozmawiali o strategicznej współpracy gospodarczej oraz możliwym zaangażowaniu katarskiego kapitału w Polsce, między innymi w inwestycje związane z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego. Spotkanie odbyło się z inicjatywy premiera Kataru. W rozmowie wziął udział także minister skarbu państwa Aleksander Grad.

Pod koniec czerwca w Doha PGNiG oraz Qatargas Operating Company podpisały długoterminową umowę na dostawy gazu skroplonego oraz budowę terminala gazu skroplonego w Świnoujściu. Umowa zapewnia dostawy z Kataru około jednego miliona ton LNG rocznie od 2014 roku przez 20 lat.

Polskim priorytetem w stosunkach z Katarem jest intensyfikacja współpracy gospodarczej, głównie w zakresie przemysłu petrochemicznego, a także w zakresie inwestycji kapitałowych. Obroty handlowe między Polską a Katarem systematycznie rosną. W ubiegłym roku wyniosły one ponad 115 milionów dolarów i opierały się głównie na polskim eksporcie maszyn i urządzeń rolniczych, pojazdów do transportu towarów oraz maszyn i instalacji przemysłowych i laboratoryjnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.