Facebook Google+ Twitter

Donald Tusk: Wprowadzenie euro w Polsce nie będzie łatwe

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-08 20:59

Premier Donald Tusk zdaje sobie sprawę, że wprowadzenie euro w Polsce nie będzie łatwe ale z punktu widzenia interesów naszego kraju jest konieczne.

Rząd zaproponował aby wspólna europejska waluta wprowadzona została od początku 2012 roku. Wątpliwości co do terminu ma prezydent i Prawo i Sprawiedliwość.

Donald Tusk zapewnił, że wprowadzając euro będziemy korzystać z doświadczeń innych państw aby nie popełniać ich błędów. Chodzi głównie o ewentualny wzrost cen. Plan rządu zakłada wprowadzenie euro w 2012 roku. Już rok wcześniej Warszawa chce spełnić kryteria wejścia do strefy euro. Chodzi o odpowiedni poziom inflacji i dłutegoterminowe stopy procentowe, które nie przekraczają ustalonego poziomu. Ponadto deficyt musi być poniżej 3 procent produktu krajowego brutto, a dług publiczny nie może przekroczyć 60 procent PKB. Natomiast kurs waluty krajowej w stosunku do euro nie może ulegać znaczącym i ciągłym wahaniom. Prezydent Kaczyński uważa, że konieczne jest przeprowadzenie referendum w sprawie wprowadzenia waluty europejskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A czy w ogóle euro jest nam potrzebne? Czemu mamy rezygnować z części niezależności jaką jest wybijanie własnej waluty?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.