Facebook Google+ Twitter

Donbas: Ukraińcy w okrążeniu

Władzom w Kijowie nie udało się zdusić powstania, rzucając do walk na południowym wschodzie rekrutów z zachodniej i centralnej części państwa. Terytorium donieckie na dziś jest de facto wyzwolone od ukraińskich żołnierzy.

 / Fot. PAPSeparatyści odnoszą spore sukcesy. Dowódcy z Kijowa wpuścili swoje wojska w kilka zasadzek. Ci, którzy znaleźli się w okrążeniu, walczą o życie. Od niedzieli, kiedy to rozpoczęła się kontrofensywa powstańców, w strefie tzw. operacji antyterrorystycznej pojawiły się od razu trzy kotły: pod Ambrosijewką, Iłowajskiem i Jelenówką.

Na terytorium Iłowajska zablokowany jest batalion "Dniepr-1", złożony z "rezunów" Prawego Sektora. Jego dowódca przyznał: "Jesteśmy otoczeni. Dowództwo kłamie, że wzięli Iłowajsk. Jesteśmy tu w piekle! Nie mamy żadnej pomocy!".

Drugi batalion "Dniepr-2" w przeważającej części także został okrążony i jest regularnie ostrzeliwany ze wszystkich stron z armat i moździerzy. W bardzo ciężkiej sytuacji znajduje się elitarna 25. ruchoma brygada powietrzno-desantowa. Poniosła ciężkie straty: 100 zabitych i 500 rannych.

Według danych powstańców potwierdzanych przez wywiad rosyjski, w okrążeniu znalazł się sztab całego 8. korpusu armii, trzy brygady zmechanizowane, 95. ruchoma brygada powietrzno-desantowa, bataliony Ajdar, Donbas, Szachtarsk, dwa bataliony Gwardii Narodowej i wiele innych.

- Ci, którzy złożą broń, zostaną przekazani ukraińskiemu Komitetowi Matek Żołnierskich lub krewnym - głosi oświadczenie władz DRL. Powstańcy stawiają proste warunki: poddający się muszą przekazać broń, sprzęt wojskowy i majątek wojskowy. Tym, którzy się poddadzą, gwarantuje się życie i bezpieczeństwo. Pozostali są bez szans: zostaną wkrótce zlikwidowani, a odpowiedzialność za ofiary poniosą generałowie i oficerzy ukraińskich struktur siłowych. Do wezwań powstańców zastosowało się już ponad stu ukraińskich żołnierzy. Poddali się głównie ci z kotła ambrosijewskiego, gdzie w okrążeniu jest nadal około 7 tysięcy Ukraińców.

Jednostkom powstańczym udało się wypchnąć Ukraińców ze składnicy kolejowej w Iłowajsku. Żołnierze w bezładzie uciekli z miasta. Jednocześnie bojownicy prowadzą atak na pozycje na południu Donbasu, przybliżając się do nadmorskiego Mariupola. Według źródeł agencyjnych, miasto pośpiesznie opuszczają nie tylko znajdujące się tam bataliony ukraińskie, ale również i przedstawiciele władz ukraińskich. Od dwóch dni na zachód jedzie z Mariupola nieprzerwany sznur prywatnych samochodów. Tam znajduje się kwatera sztabu tzw. Donieckiej Administracji Państwowej z miliarderem Tarutą na czele, który jest zwolennikiem siłowego rozwiązania "problemu Donbasu".

Powstańcy mogą pochwalić się również odzyskaniem pełnej kontroli nad najważniejszą pozycją strategiczną – Saur Mogiłą. O to wzgórze o wysokości 277 metrów walczyli ponad dwa tygodnie. Z jego szczytu można kontrolować całą okolicę aż do granicy rosyjskiej. Dzięki jego zdobyciu separatyści mają możliwość stworzenia kolejnego kotła. Armia ukraińska została praktycznie wypchnięta z całego terytorium Republiki Donieckiej i Republiki Ługańskiej wzdłuż granicy z Rosją – aż do wybrzeża Morza Azowskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

Armia powstańcza zdobyła Jałtę i w ten sposób: 1) po raz pierwszy doszła do zachodniej granicy regionu donieckiego, 2) odcięła nieprzyjacielskie siły w Mariupolu podwójnym pierścieniem okrążenia. Podwójnym, ponieważ na północy powstańcy zajęli miasto Wołnowacha, a sam Mariupol jest okrążony pieścieniem artylerii i umocnień polowych, osłanianych przez duże grupy czołgów podstawowych. Chodzi oczywiście o Jałtę nad Morzem Azowskim.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trwa nieformalny rozejm; powstańcy udzielają pomocy w wywiezieniu rannych i zabitych z kotłów okrążenia ukraińskich sił zbrojnych. Jest też nowa propozycja z ich strony; honorowa kapitulacja (swobodne i bezpieczne wyjście na zachód pozostałych z bronią osobistą i sztandarami).

Rzymska zasada: Zwycięzcy przystoi wspaniałomyślność. Zatem: Rosaj rzecywiście Trzecim Rzymem?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trwa pogrom ukraińskiego lotnictwa. Cztery samoloty bombowo-szturmowe Su-25 zostały zestrzelone w czasie, gdy próbowały utorować drogę do przebicai się w walce okrążonym siłom lądowym. Tym razem ich piloci nawet nie zdążyli zrzucić bomb ani odpalić rakiet powietrze-ziemia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najnowszy komunikat dowództwa armii powstańczej podaje o okrążeniu Mariupola przez Rosjan. Miasto opuściła już wcześniej nacgwardia i administracja okręgowa, z wyznaczonym przez Turczynowa gubernatorem donieckiem miliarderem Tarutą na czele. W Mariupolu znajdują się oddziały, które uszły w tych dniach spod uderzenia ciężkiej artylerii i sił pancernych w Nowozaowsku. Zapowiada się, że jeszcze dzisiaj zostanie zakończona budowa umocnień polowych i rozmieszczanie artylerii, co pozwoli na utworzenie czwartego kotła okrążenia wojsk karnej ekspedycji. Armia powstańcza prowadzi "operację humanitarno-bojową" w celu przerwania siłą ostrzału miast i osiedli oraz ich blokady głodowej - czytamy w komunikacie agencji prasowej Noworosja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przed konsulatem rosyjskim w Charkowie odbyła się gwałtowna demonstracja. Nie zabrakło nawet transparentów z takim napisami jak: "Putin! Pójdziesz w h... się j---!" oraz ostrzyżonych na łyso młodzieńców w płóciennych kapturkach, rzucających czym popadnie w okna (na których przezornie opuszczono rolety). Opis wydarzenia wraz z wyrazistą galerią zdjęć:

http://www.pravda.com.ua/news/2014/08/28/7036116/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Są w zasadzie dwa wyjaśnienia tego zwrotu w sytuacji: 1) wkroczenie Rosjan, 2) wielkie zasoby kadrowe Zagłębia Donieckiego w połączeniu z wściekłością ludzi, którym karna ekspedycja zabiła, raniła i uprowadziła członków rodzin, przyjaciół, krewnych i powinowatych. Do wyjaśnienia nr 2 trzeba koniecznie dodać panujący w ukraińskich siłach zbrojnych, zwłaszcza regularnej armii bałagan, przekupstwo, a także złe zaopatrzenie w żywność i napoje, a także środki ochrony tak poszczególnych żołnierzy jak pancerzy ich pojazdów bojowych. Dochodzi jeszcze czynnik narodowościowy. Jest jasne, że przeważnie mający rosyjską tożsamość narodową względnie ukraińską, ale wywodzący się z rodzin związanych z byłym ZSRR, a nie z tradycją UPA wojskowi z Charkowa czy Odessy szli do ataku tylko pod groźbą zabicia przez nacgwardię. Gdy tylko coś spowodowało, że wypadały z rąk wymierzone w ich plecy pistolety bez większych oporów składali broń w zamian za puszczenie ich wolno przez rodaków względnie towarzyszy wspólnych przekonań.

Osobiście jestem przekonany, że prawda leży gdzieś pośrodku, między wyjaśnieniem nr 1 i nr 2. Na pewno Putin zaczął zdawać sobie sprawę, że z jednej strony jeśli wybierze hańbą tzn. pozostawienie ukraińskich Rosjan, zwłaszcza kobiet i dzieci, na dalszą rzeź, to i tak będzie miał wojnę na granicach z Ukrainą, o czym przekonały go powtarzające sią przypadki ostrzału terytorium Rosji przez nacgwardię. Z drugiej nie mógł i wciąż nie może pozwolić sobie na otwartą interwencję z użyciem bombardowań strategicznych itp.

link

Na ile szeroka jest pomoc wojskowa jakiej udzielił w tych dniach powstaniu ukraińskich Rosjan trudno powiedzieć. Jest już oficjalne potwierdzenie z Doniecka, że w walkach biorą udział rosysjscy wojskowi w służbie czynnej - obok całego mnóstwa ochotników-rezerwistów z doświadczeniem bojowym. Za prawdopodobne uważam też przekazanie powstańcom pewnej ilości pjazdów pancernych tych samych typów, jakimi posługują się Ukraińcy, a także środków ochrony pancerza, ręcznych wyrzutni przeciwpancernych i przeciwlotniczych itd. itp.

Oceniające sytuację od strony moralno-politycznej (oraz monoetyki cywilizacji łacińskiej) jestem przekonany, że wina za całą tę wojnę spada na nacjonalistów ukraińskich, którzy pierwsi otworzyli ogień. Najpierw do nie uzbrojonych w broń palną milicjantów w Kijowie, potem do zwolenników federalizacji w Kramatorsku (również mających tylko butelki z benzyną). W tym miesiącu karna ekspedycja tychże ultranacjonalistów rozpoczęła systematyczne masakrowanie i głodzenie mieszkańców Doniecka i Ługańska oraz innych miejscowości w Donbasie. Dziennie ginęło ok. 50 osób cywilnych - według zaniżonych ocen, bo wielu zgonów nie było jak rejestrować. Łącznie jest już co najmniej dwa tysiące ofiar cywilnych. Putin miał wszelkie prawo boskie i ludzkie do użycia wszelkich środków do powstrzymania ludobójstwa na swoich rodakach.

Kiedy w Nowym Jorku i Waszyngtonie zginęła porównywalna ilość przypadkowych Amerykanów prezydent USA kazał wydać wojnę dwóm krajom muzułmańskim, arbitralnie uznanym za odpowiedzialne za tę tragedię, w czasie której zginęły setki tysięcy ich mieszkańców i nadal ginie tam mnóstwo ludzi. Zamiast postępować w podobny, okrutny i bezrozumny sposób, Rosja Putina wysyła jednych żołnierzy, aby unieszkodliwili drugich żołnierzy. Putin znów ukazał się światu jako prawdziwy chrześcijanin.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie przypuszczałem, że tak szybko odwrócą się role.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zwierzyna stała się łowcą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wg danych niektórych ukraińskich kanałów tv i radiowych w jednostkach armii ukraińskiej zabrakło paliwa. Czołgi itd. porzuca się przy drogach, aby starczyło dla samochodów, którymi można ujść z pola bitwy. Z Doniecka donoszą też już o setkach poddających się Ukraińców, którzy jako powód podają powstańcom. że już nie mogli dłużej wytrzymać głodu i pragnienia. Wg najnowszych wiadomości z tego samego źródła zamyka się pierścień okrążenia armii DRL wokół Mariupola.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przypomniały mi się słowa Striełkowa, że jeśli karna ekspedycja pójdzie na Donieck zgotuje sobie nowy Stalingrad. Słowo staje się ciałem... Sztab armii DRL donosi o dalszym posuwaniu się jej oddziałów na kierunku południowym, na Mariupol, cofającym się w nieładzie nieprzyjacielu, który porzuca broń i sprzęt, od karabinków automatycznych po ... wyrzutnię rakiet balistycznych SS-21.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.