Facebook Google+ Twitter

Donos, czy obywatelski obowiązek?

Policjanci z Poznania zachęcają wszystkich obywateli do przekazywania informacji na temat osób biorących udział w burdach na stadionie w Bydgoszczy. Wkrótce mają zostać opublikowane zdjęcia podejrzanych.

Tradycja donosicielstwa jest głęboko ugruntowana w świadomości Polaków. W dawnych czasach władze chętnie korzystały z wszelkich anonimowych informacji demaskujących element antypaństwowy. Złą sławą cieszyli się na przykład bikiniarze, wyraźnie dystansujący się od entuzjazmu towarzyszącemu budowie socjalistycznego społeczeństwa. Obecnie bikiniarz przeistoczył się w kibola, chuligana stadionowego, który agresywnym zachowaniem oraz brakiem pokory wobec władz, niszczy spokój i porządek w III RP.

W Bydgoszczy, zamaskowani sprawcy zniszczyli plastikowe krzesełka oraz wyrwali ogrodzenie. Ponadto jeden z chuliganów kopnął operatorkę telewizji. Po zajściach z finału Pucharu Polski, kibole stali się wrogami publicznym numer jeden, a ich zdjęcia, podobnie jak podobizny gwałcicieli, morderców i pedofilów zostały ujawnione. Z powodu wandalizmu.

Ktoś namazał na kamienicy "premier jest głupi" albo po pijaku przewrócił kosz na śmieci w parku? Fotografie wszystkich podejrzanych na stronie głównej Komendy Wojewódzkiej, z uprzejmą prośbą do rodzin, znajomych i życzliwych sąsiadów o wydanie oprycha. Ktoś ze zdjęcia przypomina tego spod "dwudziestki", który co sobota robi imprezy, puszcza głośno muzykę, brzydko się wyraża i pali jakieś świństwo, tak że na całej klatce śmierdzi? Donos nie zaszkodzi. Może gówniarz czegoś się nauczy.

Zresztą nie wiadomo, czy upublicznione przez policję zdjęcia, to rzeczywiście podobizny osób, które brały udziału w bydgoskich zamieszkach. Podczas burd, wszyscy chuligani mieli bowiem zasłonięte twarze, dlatego identyfikacja sprawców została oparta m.in. o "charakterystyczne cechy ubrań". Prawdopodobieństwo, że policjanci ujawniają uczestników zamieszek jest oczywiście bardzo duże ale mimo wszystko nikt nie może mieć całkowitej pewności, że wskazując władzy sąsiada, nie narażamy na duże nieprzyjemności niewinnego człowieka. W inkwizycyjnym szale szukania kiboli, łatwo jest bowiem o pomyłki lub nieprzemyślane decyzje.

Chociażby takie jak zamykanie stadionów z powodu wznoszenia w trakcie meczów obraźliwych okrzyków oraz wywieszania transparentów nie związanych z przebiegiem widowiska sportowego. Decyzje wojewodów okazały się na tyle kontrowersyjne, że jak informuje dzisiejsza Rzeczpospolita, ma się nimi zająć Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Także bezceremonialne wzywanie do składania donosów na swoich bliskich może budzić pewien niesmak. Nie chodzi tutaj przecież o islamskich terrorystów, a o zwykłych wandali.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

ela
  • ela
  • 19.05.2011 14:18

Michał -! oskarżyli wszystkich czy sektor gdzie dewastowano krzesełka ? [ to ma być odpowiedzialnośc zbiorowa?]. Mandaty były wczoraj - tu mówimy o Bydgoszczy i zdjęcia z tamtych zajść. - będzie postępowanie ,sami się zgłaszają. A teraz o kibicach mediów Rydzyka - poczytaj to się dowiesz ,jakoś myślisz wybiórczo . To właśnie ci kibice mają transparenty natyrządowa i prowokują niewybredne okrzyki [ sport jest a partyjny , poco tam Sakiewicz ?z bojówkami. To ci sami co zadymiają na Krakowskim. O komunie mało wiesz ,akurat na stadionach było zupełnie inne kibicowanie, nie było takiej agresji. Milicji się bali. Teraz każda interwencja policji [wg ciebie też] to łamanie praw człowieka .Brońcie sobie kiboli ,jak raz dostaniesz po doopie to zmienisz zdanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ela,
1. odpowiedzialność zbiorowa za przewinienia nielicznych,
2. mandaty za obrażanie majestatu władzy (Donald, matole...),
3. publikowanie zdjęć osób przeciwko którym nie toczy się żadne postępowanie.
Może i piszę jakby to wszystko działo się za komuny ale cała sytuacja trochę przypomina tamte czasy.
Na temat bojówek Sakiewicza niczego nie słyszałem ale zdaje się, że chuligani byli obecni w polskiej piłce na długo przed powstaniem gazety polskiej i radia Maryja.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ela
  • ela
  • 18.05.2011 16:51

Michał ! Ty piszesz jakbys żył za komuny . Kto się ma wykazać ? Awantura i rozbój to są fakty. Co tu wybielać ? Może tam została ujęta grupa kibiców SSakiewicza , który w całej Polsce organizuje tzw kluby kibica , robią antyrządowe hasła i prowokują, a pisowcy występują w ich obronie. Sakiewicz i media Rydzyka organizują ustawki!

Komentarz został ukrytyrozwiń

ela,
Za wszelką cenę, ponieważ w wyniku kampanii medialnej wizerunek kibica w Polsce uległ znacznemu pogorszeniu, a że i tak nie był najlepszy, to teraz właściwie tylko księża pedofile mają gorszy PR. Po drugie, niezrozumiałe decyzje o zamykaniu stadionów pozbawiły niewinnych ludzi mozliwości oglądania meczów swojej drużyny. Moja postawa pewnie byłaby inna, gdybym sam nie ucierpiał w tej wojnie z chuliganami.
Uważam, że w atmosferze jaka wytworzyła się wokół "walki z kibolami" łatwo pomyłkę ponieważ teraz liczy się przede wszystkim wykazanie się przed opinią publiczną. A rozgłos medialny już był. Wczoraj na portalu GW ukazał się krzykliwy artykuł w stylu: "Sąsiedzie, poznajesz kibola?".

Wracając do meritum, to donos zawsze będę jednak uważał za coś śmierdzącego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ela
  • ela
  • 17.05.2011 15:25

Nie bedzie rozgłosu medialnego - zdjęcia chuliganów są na stronie internetowej komendy policji w Poznaniu [ nigdzie więcej ]. Za jaka wszelką cenę ? Mają zdjęcia przed zadymą i w trakcie zadymy - różnica , zakryte twarze .Opublikowano na podstawie stroju i wielu szczegółów .Kibole pochodzą z kilku miast [ byli na tzw gościnnych występach] Żenujaca jest Twoja postawa akceptująca chuligaństwo. Niewiniątka się tam nie biły i wyrywali krzesełka. Nikt nikogo z marszu nie wsadza .Podlegają zwykłej procedurze sądowej .Jeszcze za moje [ iwszystkich podatników] pieniadze dostaną adwokata z urzedu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ela,
właśnie o ten rozgłos medialny mi chodzi najbardzej. To, że policja szuka informacji o podejrzanych jest naturalne ale dzisiaj dzieje się to w gorączkowej otoczce szukania winnych za wszelką cenę.
A swoją drogą, składanie donosów policji zewsze budzi wątpliwości ponieważ zawsze istnieje zagrożenie "wsypania" niewinnej osoby.
Wracając do kwestii "spokoju na stadionach w Katowicach", to policyjne statystyki pokazują, że sytuacjana obiektach piłkarskich w Polsce jest z roku na rok coraz lepsza bez szopek, których jesteśmy świadkami teraz. Sam na mecze chodze regularnie. Zresztą na stadion, który został zamknięty ostatnio i żadnych zadym nie widziałem. Były owszem incydenty, odpalane race, czy bluźnierstwa ale nikomu nie stała się krzywda.
A fakty są takie, że w zeszłym roku ofiar śmiertlenych na polskich stadionach nie było. W całej Europie były dwie ofiary. Na stadionach we Francji i Anglii. Media i rząd szukają jakiejś mitycznej Arkadii kultury kibicowania, której po prostu nigdzie na świecie nie ma.
Dlatego obecną nagonkę na kiboli traktuję jako bardzo żenujący spektakl.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ela
  • ela
  • 17.05.2011 14:17

Odniosę się do tytułu ,jeśli zadajesz takie pytanie to masz wątpliwości .Jaki donos ? W Katowicach zrobili to dawno ,bez rozgłosu medialnego. 1OO kiboli zidentyfikowanych przez "normalnych " kibiców .Zostali ukarani i jest spokój na stadionach. Szukanie historycznych konotacji do "donos", "obywatelski obowiązek " nie ma tutaj uzasadnienia. Albo będziemy walczyć z chuligaństwem albo szukać dziury w całym.

Komentarz został ukrytyrozwiń
michałek
  • michałek
  • 17.05.2011 09:53

W grze "Wiedźmin 2"jest następujący dialog:
-jesteś wolna?
-A ty co,z ch...po prośbie chodzisz?
Tak jest z nasza policją-chodzą ze zdjęciami "chlujów"po prośbie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czytałem definicję z Wikipedii:)
Pod pewnymi względami obie subkultury są do siebie podobne. Głównie ze względu na kontastatorski stosunek do otaczającej rzeczywistości i wrogie nastawienie jakie wzbudzają we władzach. Także nagonka na kibola trochę przypomina tropienie zdemonizowanych wrogów wewnętrznych. Oczywiście są też radykalne różnice. Bikiniarze nie byli agresywni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witam
Szanowny Autorze.
Muszę zwrócić uwagę na popełniony przez Pana błąd. Bikiniarz to na pewno nie to samo co kibol. By nie wdawać się w polemikę odsyłam do strony http://pl.wikipedia.org/wiki/Bikiniarze. Meritum OK!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.