Facebook Google+ Twitter

Donosić miłość

Mieć przy sobie szpiega – zdarza się. Być szpiegiem – wedle uznania. Wyhodować szpiega na własnej piersi – wyjątkowy pech. Kochać tego szpiega aż do śmierci – ślepota?

 / Fot. Okładka książki„Bliski szpieg” Petera Raina nie jest kolejnym tandetnym romansidłem, gdzie główny bohater wciela się w postać rodem z antycznej tragedii. To nie jest również materiał tylko i wyłącznie naukowy – poświęcony utopijnym systemom komunistycznym w Polsce i w krajach byłego bloku ZSRR.

To przede wszystkim praca badawcza, ale nie tylko nad procesami politycznymi, z którymi mieliśmy do czynienia na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat. To także doskonała praca badawcza nad ludzkimi instynktami: logiką ich działania, kierunkami w stronę, których człowiek podąża. Aż wreszcie, co najważniejsze, to swoista spowiedź autora, który stworzył w ten sposób biografię swojego małżeństwa, okraszoną potężną dawką historycznego przekazu, nader uniwersalnego we współczesnej Europie.

Peter Raina to zdolny student, który z racji swoich związków z krajami Europy Środkowo-Wschodniej dostaje się w latach 60. na stypendium do Polski Ludowej. Prowadzi tutaj badania naukowe, przygotowuje publikacje wymierzone w komunistyczny reżim i udziela się towarzysko, skupiając swoją uwagę na poznanej Barbarze Wereszczyńskiej. Młodej, ujmującej i zdolnej dziewczynie, pochodzącej z rodu szlacheckiego. Ich znajomość kończy się małżeństwem, trwającym przeszło czternaście lat, zakończonym nagłą śmiercią Basi.

W życiu Petera rozpoczyna się okres żałoby. Tęskni za przedwcześnie utraconą żoną, nie mając świadomości o drugim i nader aktywnym życiu, które prowadziła kobieta. Po latach Raina dowiaduje się, że Barbara była tajnym współpracownikiem Służb Bezpieczeństwa PRL. „Pół biedy, kto wtedy nie donosił!” – powiedziałby ktoś. Ciekawe, co by dodał, gdyby dowiedział się, że Barbara donosiła przez 14 lat na swojego męża.

Książka została stworzona w myśl pewnego klucza. Jej kompozycja tworzy wyraźną ramę, dzięki której poznajmy Basię od najmłodszych lat. Archiwalne dokumenty, notatki i zdjęcia, pozwalają czytelnikowi nakreślić portret psychologiczny kobiety. Ale „Bliski szpieg”, to nie tylko opowieść o perypetiach żonatej donosicielki, to także wiarygodny szkic historyczny i przekrój dziejów Polski Ludowej od lat 60. począwszy. Jako że Peter Raina znany, a co ważniejsze, szanowny jest w europejskich środowiskach naukowych, ze względu na bogaty dorobek wydawniczy i badawczy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.