Facebook Google+ Twitter

Dopalacze: rząd, kontra producenci

W czwartek Senat przyjął nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

"Początkowo nowela w sprawie "dopalaczy" - zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej - miała zakazywać handlu tylko substancjami zawierającymi benzylopiperazynę (około 10 procent siły działania amfetaminy). Ostatecznie Sejm wprowadził zakaz rozprowadzania także 17 innych substancji pochodzących z roślin występujących w Ameryce Południowej i Środkowej oraz w Azji."
Platforma Obywatelska

Nowelizacja ustawy miała ograniczyć ilość środków niebezpiecznych dla życia lub zdrowia. To, co wydawało się dobrym pomysłem, po ogłoszeniu listy substancji zakazanych okazało się kolejną porażką w walce z używkami. Na stronach internetowych sklepów z dopalaczami pojawiły się zapowiedzi wycofania wszystkich substancji znajdujących się w asortymencie do połowy marca. W tym samym komunikacie można jednak przeczytać, że w tym samym czasie właściciele wprowadzą zupełnie nowe produkty. "Sklepy stacjonarne pozostaną otwarte i będą prowadzić sprzedaż, jednak z zupełnie nowym asortymentem".

Z tej wypowiedzi można wywnioskować, że zostały już opracowane receptury, które zastąpią dotychczasowe składniki. Prawo można obejść. Zwłaszcza teraz, gdy nasza wiedza w zakresie chemii i farmacji jest tak duża, a mimo wszystko stale uczymy się czegoś nowego. Zastanawiające jest tylko jak długo jeszcze rząd będzie się starał za wszelką cenę ograniczyć ilość substancji dozwolonych do sprzedaży. Być może istnieją inne, rozsądniejsze sposoby walki z dopalaczami...

Jeżeli prezydent podpisze ustawę, lub może raczej kiedy ją podpisze, substancje wyszczególnione w ustawie będą musiały zostać w ciągu kilku dni wycofane ze sprzedaży. Sejm pracuje nad kolejnymi zmianami, które mają wpłynąć na dostępność dopalaczy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Kiedy dokładnie Prezydent podpisze ustawę jeszcze nie wiadomo. Od dnia jej ukazania się w dzienniku ustaw sklepy mają 14 dni na wycofanie produktów ze sprzedaży. Z tego co zdążyłam się zorientować, w chwili obecnej trwa akcja wyprzedawania zawartości magazynów. Więc niewykluczone, że będą one opróżnione z nielegalnych w przyszłości substancji jeszcze przed ustawowo przewidywanym terminem.

Co do wykupywania towaru "na własny użytek" należy pamiętać, że po wejściu w życie ustawy, substancje te będą nielegalne i posiadanie ich bez specjalnego zezwolenia będzie karalne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.03.2009 13:33

Czesc. Ważna sprawa
Skoro delegalizują również SALVIĘ muszę zrobić większe zapasy na własny użytek. Mam pytanie kiedy prezydent podpisze tą idiotyczną ustawę?

Czy jest jakiś okres przejściowy po podpisaniu ustawy, czy też już na drugi dzień wszytko ze sklepów zniknie?

pozdro, czekam na kolejne artykuliki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie zapomniałam. ;-) Pisze we wstępie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapomniałaś dodać, że nowelizacja została uchwalona w zeszły czwartek ;-) http://kazikw24.blox.pl/2009/02/Dopalacze-pojda-do-kosza.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.