Facebook Google+ Twitter

Dopalacze w ofensywie

W ostatnim czasie tzw. dopalacze zyskały olbrzymią popularność wśród młodych ludzi. Można je zakupić w każdym większym mieście w kraju. Specjaliści alarmują – te substancje to narkotyki.

 / Fot. "Dziennik Łódzki"/ PolskapresseFunshopy to sieć sklepów należących do firmy Word Wide Supplements Importer z siedzibą w Manchesterze. Pierwszy tego typu sklep w internecie został otwarty dwa lata temu. Dziś punkty handlowe znajdują się w każdym większym mieście w kraju. Do końca 2009 r. ma ich być 100. Ponad 1500 produktów znajduje się w ofercie sklepu. Większość z nich zawiera benzylopiperazynę (BZP), substancję działającą podobnie do amfetaminy.

BZP jest substancją psychoaktywną o działaniu stymulującym. Pobudza, wprowadza w stan euforii, zwiększa koncentrację oraz ogólne uczucie przyjemności. Czas działania substancji w organizmie mieści się w granicach 6-10 godzin. BZP ma więcej efektów ubocznych niż fenyloetyloaminy jak np. amfetamina czy metamfetamina. W przypadku BZP są to: drgawki, tachykardia, bezsenność, podniesienie temperatury ciała, mdłości, wymioty, psychozy i bóle głowy. Istnieją przypuszczenia, że mogą być toksyczne dla nerek.

Dopalacze są dostępne na polskim rynku. Ich sprzedaż jest legalna, bo żaden ze składników nie jest zabroniony polskim prawem. "Przyspieszyliśmy pracę nad nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomani. Nowe przepisy mają wyeliminować BZP z polskiego rynku" – mówi dla Wprost24.pl Piotr Jabłoński, dyrektor Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii przy Ministerstwie Zdrowia.

Samo wpisanie BZP na listę substancji zakazanych może nie rozwiązać problemu. "Dopalacze to substancje projektowane komputerowo. Można zakazać sprzedaży jednej substancji, ale producenci szybko zmodyfikują cząstki w niej zawarte i zaczną sprzedawać je pod nową nazwą zupełnie legalnie" – twierdzi dla Wprost24 dr Wojciech Łuszczyna, rzecznik Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

Opakowania bardzo często nie zawierają opisu składu produktów. Zamiast tego jest napis: „Produkt botaniczny. Nie do spożycia dla ludzi.” Jednak po wpisach klientów na stronie internetowej nie trudno jest się domyślić jak faktycznie stosowane są produkty. – Wczoraj z dwoma ziomkami zjadłem po dwie na banie. Nie klepie jak kwas ani jak grzybki, ale każdy był zbombardowany jak po czystym MDMA. Polecam! – napisał jeden z internautów. Jeden z produktów zawiera szczegółowy opis dawkowania: „Tripozaurusowi ważącemu powyżej 60 kg podajemy 2 pigułki, jeżeli waży mniej dajemy połowę tej dawki. Jeżeli nie będzie wystarczająco pobudzony możemy mu podać drugą po 2 godzinach od pierwszego zażycia (...)”

Czy wpisane BZP i jej pochodnych na listę substancji zakazanych rozwiąże problem? Raczej nie. Dopóki będzie popyt na tego typu produkty, producenci będą szukać sposobów na wprowadzenie takich środków do powszechnego obrotu. Dzisiejszy świat wymusza na nas życie obarczone pokaźną dawką stresu, emocji i problemów. Dla powszechnej akceptacji, popularności, uznania w szkole i pracy ludzie są w stanie zrobić wiele. Należy jednak zadać sobie pytanie, czy warto marnować własne zdrowie dla chwilowej euforii?

Źródła:
wprost.pl
dopalacze.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

""BZP ma więcej efektów ubocznych niż fenyloetyloaminy jak np. amfetamina czy metamfetamina.""

Co za bzdura.... :-) Ech... Jakieś źródło ? Czy bogata wyobraźnia ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.03.2009 17:00

minus oczywiście - za ograniczanie wolności człowieka

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.03.2009 16:58

Dorosły człowiek ma prawo truć się czym chce - jednak pod warunkiem że sam pokryje ewentualne koszty leczenia. Dotąd dokąd będzie istniała finansowana ze wspólnych pieniędzy "służba zdrowia" (mam nadzieję że już niedługo) takie podejście będzie niemożliwe

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przynajmniej nie zarabia na tym żadna mafia, panowie w dresach, pośrednicy, dilerzy i stado innych szemranych osobników...
A jak chce ktoś przypudrować nosek w sobotę przed klubem to i tak to zrobi, legalnie czy nie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.