Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8667 miejsce

Dopiewiec - miasteczko dla bogatych

  • Źródło: Głos Wielkopolski
  • Data dodania: 2007-10-08 11:18

Kościół, szkoła, przedszkola i wewnętrzna komunikacja dla mieszkańców – między innymi tak ma wyglądać megamiasteczko, które powstanie w podpoznańskim Dopiewcu. Zgodnie z planami inwestora zamieszka w nim nawet 15 tysięcy osób.

Miasteczko w Dopiewcu ma być zbudowane na wzór tego, które już powstaje w Wilanowie. / Fot. Spółka POLNORDMiasteczko będzie zbudowane na około 100 hektarach. Aktualnie tereny te należą między innymi do osoby prywatnej, która do realizacji tej inwestycji wyznaczyła spółkę Linea. Właśnie trwają rozmowy dotyczące źródeł finansowania. Jedną z firm, z którą są prowadzone, jest giełdowa spółka deweloperska Polnord, należąca do Ryszarda Krauzego.

Powstanie sześć dzielnic


Inwestycja w Dopiewcu ma być również realizowana przez spółkę Linea. – Linea będzie wykonawcą projektu. My będziemy go nadzorować – wyjaśnia Wojciech Ciurzyński, prezes Polnordu. Jak dodaje szef spółki, miasteczko ma przypominać warszawski Wilanów. Obecnie są tam budowane osiedla z własnymi szkołami, skwerami oraz centrami handlowymi.
– Nasza firma realizowała już podobne inwestycje – mówi Tadeusz Szajerka, prezes spółki Linea. – Budowa Osady Leśnej numer 2 będzie jednak niezwykłym przedsięwzięciem. Zamierzamy wybudować miasteczko, które będzie składało się z sześciu dzielnic. W każdej z nich może zamieszkać od 1500 do 2500 osób. Między dzielnicami będzie funkcjonowała też wewnętrzna komunikacja. To ograniczy ruch samochodów na terenie miasteczka. Budynki nie będą wyższe niż trzy kondygnacje. Inwestycja może zostać zrealizowana w ciągu 10-15 lat – dodaje Tadeusz Szajerka.
Ze wstępnych szacunków wynika, że będzie to kosztowało około miliard złotych. Średnia powierzchnia mieszkania wyniesie 70 metrów kwadratowych. Koszt zakupu takiego lokalu wyniesie 350 tysięcy złotych. Chętnych nie powinno jednak brakować.

Nowe połączenia z Poznaniem


Największym problemem związanym z powstaniem miasteczka będzie budowa połączeń komunikacyjnych z Poznaniem.
– Oczywiście kilkanaście tysięcy nowych mieszkańców wymaga także wprowadzenie rozwiązań związanych z komunikacją – przyznaje Andrzej Strażyński, wójt Dopiewa. – Prowadzimy rozmowy z PKP w sprawie wprowadzenia kursów szynobusów na linii Poznań – Dopiewo. Chcemy też w pobliżu naszego dworca wydzielić parkingi, także dla rowerów. To jednak nie rozwiąże wszystkich problemów. W planach samorządowców jest budowa połączenia do węzła autostrady A2.
– Cały czas szukamy jednak alternatywnych rozwiązań. Rozważamy zbudowanie nowej drogi do Poznania. Mogłaby ona powstać między autostradą i linią kolejową. Jesteśmy w trakcie budowy oczyszczalni ścieków. Planujemy otwarcie kolejnej szkoły w rejonie, w którym ma powstać miasteczko – zaznacza wójt Strażyński.

Moda na miasteczka


Inwestycja w Dopiewcu nie jest jedyną, jaką w ciągu najbliższych lat zamierza zrealizować spółka deweloperska Polnord. Obecnie firma buduje miasteczko Wilanów. W planach Polnordu jest także budowa kolejnych, zlokalizowanych między innymi pod Katowicami, Krakowem oraz Lublinem. We wrześniu spółka nabyła prawa do około 4 hektarów położonych w Szczecinie. Na tym terenie powstanie również osiedle wraz z punktami usługowymi.

M.K.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.