Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18741 miejsce

Dopóki czas macie, dobro czyńcie...

Codziennie miliony ludzi na całym świecie pomagają bezinteresownie. Według przeprowadzonego przez portal pytamy.pl sondażu ze stycznia 2009 roku, 77 proc. ludzi pomogłoby całkiem bezinteresownie, nie odnosząc żadnej korzyści.


Osobą zatrzymującą się często zagadnieniem bezinteresownej pomocy był zmarły w wypadku samochodowym bp. Jan Chrapek. W jednym z listów pasterskich napisał, że człowiek jako osoba odnajduje się i realizuje poprzez bezinteresowny dar z siebie. Sam brał czynny udział w wolontariacie, a swoim słowem namawiał i wspierał, by nie być obojętnym na krzywdę innych. – Takie działania przybliżają do miary prawdziwego człowieczeństwa – pisał w jednym z listów. Jego życiową dewizę stanowiły słowa: "Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię".

Pomimo tego, że w dzisiejszym świecie nie zawsze wierzy się w całkowitą bezinteresowność, to na każdym kroku mamy przykłady działań altruistycznych. Właśnie takie działania przybliżają nas do tego, by być człowiekiem wartościowym, bogatym – nie materialnie, ale duchowo, pełnym braterskiej miłości. Żyjemy w epoce społeczeństwa coraz bardziej konsumpcyjnego, jednak nie zatraciliśmy tej cechy jaką jest bezinteresowność. Jesteśmy wrażliwi, pomocni, pełni ideowości i dbający o nasze bonum commune (dobro wspólne). Można odważnie stwierdzić, że bezinteresowność jest wręcz wybitną wartością,oraz zgodzić się z tym co powiedział Władysław Walenty Fedorowicz - ceniony polityk, literat i historyk - że "tylko to, co człowiek bezinteresownie robi, ma wartość etyczną".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 10.07.2009 23:16

Bardzo idealistyczne podejście :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.