Facebook Google+ Twitter

Dopust Boży

W naszych czasach, zdominowanych przez liberałów teoriami o politycznej poprawności i niezbywalności praw człowieka, to właśnie spekulacja stała się najwyższą forma rozboju, a lichwa najskuteczniejszą metodą wyłudzania owoców cudzej pracy.

Za wygnanym z Edenu Adamem rzucił Pan Bóg złowieszcze słowa: "W pocie oblicza swego będziesz pożywał chleba". Trudno było o gorszą przepowiednię u zarania rozwoju ludzkości, pozbawionej nagle i niespodziewanie rajskiego dostatku.

Wkrótce jednak nasi praprzodkowie, przynajmniej ci sprytniejsi, ochłonąwszy z traumy wywołanej gniewem Najwyższego spostrzegli, że niekoniecznie muszą tyrać na kawałek chleba, skoro przebiegłość i spryt podsuwają im o niebo łatwiejsze sposoby zaspokojenia życiowych potrzeb.

Właśnie od tych zamierzchłych czasów datuje początek zawłaszczania wytworzonych już w pocie czoła dóbr, podstępem i przemocą. Oba sposoby okazały się na przestrzeni dziejów niezwykle skuteczne. Z tym, że przemoc jawi się nam jako rzecz złowroga i brutalna, a podstęp jako bardziej perfidny.

Nowoczesne systemy zawłaszczania dóbr bez użycia bezpośredniej przemocy, zaczęły się rozwijać równo z wynalezieniem przez Fenicjan pieniądza. Wśród nich największe znaczenie osiągnęły: lichwa i spekulacja. Oba te sposoby okazały się znacznie skuteczniejsze od siłowego zaboru mienia, metody ciągle jeszcze powszechnie stosowanej, choć uznawanej przez społeczeństwa cywilizowane za niedopuszczalną.

W naszych czasach, zdominowanych przez liberałów teoriami o politycznej poprawności i niezbywalności praw człowieka, to właśnie spekulacja stała się najwyższą formą rozboju, a lichwa najskuteczniejszą metodą wyłudzenia owoców cudzej pracy.

Lichwa, utożsamiana przed II wojną głównie z wierzycielami pochodzenia żydowskiego, zgasła zupełnie w czasach PRL-u, żeby bujnie odrodzić się w wolnej Polsce. Dziś w formie zinstytucjonalizowanej puka do naszych drzwi i niszczy zdesperowanych, naiwnych, na gwałt potrzebujących gotówki dłużników, nagradzając niekiedy niemożliwą do ściągnięcia pożyczką, nieposiadających niczego meneli i cwaniaków z pogranicza świata przestępczego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Prosto i jasno wyłozone. Tak się kołem toczy ekonomia od zarania dziejów. Zmieniaja sie tylko okresowo proporcje między iloscia pracy, a lichwy. I nic innego ludzkość już w tej materii nie wymysli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czytając niektóre z komentarzy mam przed oczami wypowiedzi komunistycznych aparatczyków. którzy każdego nie podzielającego ich punktu widzenia nazywali wrogiem ludu. Dziś ideowi liberałowie idąc za przykładem tamtych wszystko wiedzących posądzają innych o kryptokomunizm.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pięknie, górnolotnie napisane. Pewien, chyba ideowy, komunista powiedział, że chodziło im o to, żeby każdy na świecie mógł wypić i zakąsić. Byłaby równość. Co z tego wyszło? Chińczycy się modlili: "Panie ustrzeż nas przed naprawiaczami świata''. W pewnym pięknym kraju zauważono, że dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane. Wyznawcy Chrystusa, zwłaszcza przywódcy, bardzo się starają, żeby nie dostać się do Królestwa Bożego. I tak to już jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń
re
  • re
  • 22.07.2011 22:39

Wolność,Równość,Braterstwo-to niezły interes.Przynoszą one całkiem przyzwoite profity głosicielom tych idei.Bo co innego jak nie "idea" może przynosić największy zysk.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
  • Oświecony
  • 22.07.2011 20:43

To banalnie proste. Najpierw wmawia się ludziom, że bez czegoś tam to nie da się żyć. I kiedy masy /ciemne/ w to uwierzą. Dalej to już samo idzie. Jak opisano w arcie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.