Facebook Google+ Twitter

Dorabiasz? - Rozlicz się z ZUS!

Jeśli w okresie od 1 marca 2009 r. do 28 lutego 2010 r. dorabiałeś do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego musisz się z tego rozliczyć z ZUS do 31 maja 2010 r.

Jeśli w okresie od 1 marca 2009 r. do 28 lutego 2010 r. dorabiałeś do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego musisz się z tego rozliczyć z ZUS do 31 maja 2010 r. Dotyczy to wszystkich osób, które były zatrudnione na etacie lub umowie zlecenie.

Rozlicz się. / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:10_PLN_front.jpg&filetimestamp=20090726220103Zgłoszenia w ZUS dokonuje się na podstawie zaświadczenia od pracodawcy. Jeśli
prowadziliśmy własną działalność gospodarczą, to zaświadczenie o uzyskanych przychodach wystawiamy sobie sami. Do przychodu wlicza się zasiłki macierzyńskie, chorobowe i opiekuńcze.

Nie rozliczamy się z dochodu uzyskanego z praw autorskich i patentowych, umów o dzieło, z honorariów za działalność twórczą lub artystyczną, z nagród jubileuszowych i odpraw po rozwiązaniu umowy o pracę.

Progi zarobkowe:

Kwota graniczna przychodu w minionym roku wynosiła 2060,80 zł miesięcznie, co daje kwotę roczną 24729,60 zł. Dopuszczalna kwota przychodu, wynosiła 1472 zł miesięcznie, w skali roku to 17664 zł.

Jeśli otrzymywane świadczenie przedemerytalne lub zasiłek będzie wyższe od miesięcznej czy rocznej kwoty, to każdy dodatkowy zarobek spowoduje ich zawieszenie. Jeśli zarobiliśmy więcej niż wynosi kwota graniczna to wówczas również zasiłek lub świadczenie zostaje zawieszone.

Jeśli miesięcznie lub w ciągu całego roku zarobiliśmy mniej od kwoty granicznej a suma zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego i zarobku przekroczyła kwotę dopuszczalną to nasz zasiłek lub świadczenie zostaje zmniejszone o przekroczoną kwotę, pomniejszoną o obowiązkowe składki.

Żeby uniknąć sytuacji kiedy to nasze przychody będą większe, i będziemy zmuszeni oddać nasz pobrany zasiłek lub świadczenie, rozliczajmy się z ZUS na bieżąco, co miesiąc lub co kwartał. Unikniemy wówczas przykrych sytuacji związanych z oddaniem pobranych należności.

Źródło Strefa Biznesu Gazeta Lubuska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Od 1 grudnia br. zmieniły się kwoty, do których może dorobić rencista i emeryt.
Jeżeli dodatkowy przychód rencisty bądź wcześniejszego emeryta przekroczy 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2009 r., tj. 2.179,70 zł, świadczenia dla tych osób zostaną obniżone. W sytuacji zaś, gdy kwota przychodu przekroczy 130% przeciętnego wynagrodzenia za III kwartał 2009 r., tj. 4.048,10 zł, świadczenia te zostaną zawieszone.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jak emeryt zarobi ponad kwotę graniczną to będzie musiał zwrócić emeryturę? I czy ta kwota dla emeryta jest taka sama jak dla zasiłkowicza?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.