Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24254 miejsce

Doradca Reagana: Ukraina nie zobaczy nawet jednego dolara z MFW

Paul C. Roberts, amerykański ekonomista, twierdzi, że uruchamiany właśnie pakiet pomocowy dla Ukrainy to zwykła grabież: "Celem puczu w Kijowie było ustanowienie natowskich baz wojskowych oraz wdrożenie drakońskiego programu MFW".

 / Fot. Lew RockwellPaul Craig Roberts, amerykański ekonomista, felietonista Wall Street Journal i Business Week oraz polityk nie szczędzi słów krytyki pod adresem Obamy i poprzedniego prezydenta USA, Georga Busha. Wiąże ich rządy z niszczeniem swobód obywatelskich, wojną i terrorem oraz zadłużeniem. W ostatnim artykule "Rozpoczęła się grabież Ukrainy przez zachód" odnosi się do wydarzeń na Majdanie i jego konsekwencji ekonomicznych.

- "Sprzeciw Majdanu" w Kijowie to był właściwie pucz przeprowadzony przez Waszyngton przeciwko demokratycznie wybranemu rządowi – pisze. - Zachodnia finansjera poprzez umowę z Ukrainą za pośrednictwem MFW nałoży na zmagającą się z trudnościami gospodarczymi Ukrainę drakońskie kontrybucje. Kraj nie zobaczy tych pieniędzy, bo utoną one w spłacie poprzednich i kolejnych zobowiązań.

Czytaj więcej: Były zastępca sekretarza skarbu: W USA korporacje kupują wybory i rządy

Craig obawia się, że obcięcie emerytur, programów rządowych, zatrudnienia w sektorze państwowym, dodatków na gaz spowoduje, że i tak niski poziom życia gwałtownie się obniży.

Ekonomista przewiduje, że ukraiński majątek publiczny oraz prywatne przedsiębiorstwa będą rozsprzedane zachodnim kupcom. Ponadto Ukraina będzie musiała upłynnić swoją walutę. W beznadziejnym wysiłku ochrony przed spadkiem wartości hrywny, przy jednoczesnym ogromnym podrożeniu kosztów importu rząd będzie zmuszony bronić kraju przed atakami spekulantów. Ukraina będzie zapożyczać się jeszcze bardziej tylko po to by utrzymać optymalnie wysoki kurs pieniądza na zagranicznych rynkach walutowych.

Czytaj więcej: Międzynarodowy Fundusz Walutowy udzieli pomocy Ukrainie. Nie za darmo


Ekspert uważa, że politycznie jest niemożliwe scalenie mieszaniny ukraińskich i rosyjskich obszarów, ponieważ historyczne tereny Rosji zostały włączone w obręb Ukraińskiej Republiki ZSRR przez Lenina i Chruszczowa. Krym, włączony do Ukrainy przez Chruszczowa, już odłączył się i powrócił do Rosji. Jeżeli nienawiść okazana rosyjskojęzycznej ludności przez marionetkowy rząd w Kijowie będzie się dalej przejawiać, kolejne ucieczki do Rosji są możliwe

Dlaczego rządy nieprzerwanie godzą się na zagraniczną grabież swoich społeczeństw? Jedyna odpowiedź jest taka, że są opłacane przez finansjerę. Korupcja, która toczyła Ukrainę, okaże się błahostką wobec tej, która Ukrainę czeka – konkluduje autor wydanej w 2012 roku książki "The Failure of Laissez-Faire Capitalism and the Economic Erosion of the West".

Czytaj więcej: Paul Craig Roberts Institute for Political Economy

Roberts jest jednym z czołowych krytyków neoliberalizmu, z którym wiąże odwrót od demokracji. W wywiadzie udzielonym dla press. tv powiedział, że oligarchia ciemięży narody.

"Zachód szczyci się demokratycznymi standardami, ale nie ma już demokracji, jest oligarchia. Kto pytał Greków, Brytyjczyków czy Hiszpanów o zdanie z chwilą zaciągania pożyczek w oligarchicznych bankach? Niektóre z mniejszych krajów europejskich nie są nawet prowadzone przez ich własne rządy, są one prowadzone przez Wall Street... Mamy chyba więcej demokracji w Chinach, niż na zachodzie." (Co-Founder Of Reaganomics Paul Craig Roberts, "There Is Probably More Democracy In China Than There Is In The West," SeroHedge, Video Interview, May 2011).

***

Jak należy czytać podpisaną umowę Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW, ang. IMF) z Ukrainą?

MFW uzależnia pomoc od podjęcia przez państwo niezbędnych reform, takich jak w Grecji. Zadłużenie Grecji od czasu, kiedy wdrożono programy naprawcze wymuszone przez MFW i UE zwiększyło się do 380 mld. dolarów względem 2009 roku – zanim kraj podpisał międzynarodową umowę kredytową.

Czytaj więcej: Mocne słowa Cerkwi: kryzys to przykrywka do rozciągnięcia kontroli

"MFW spodziewa się od Ukrainy wzmocnienia lokalnych banków". Banki najłatwiej wzmocnić poprzez dokapitalizowanie ich przez silne i "zdrowe" banki amerykańskie, np. JPM i City. Właścicielami tych wzmocnionych lokalnych banków będzie zachodnia finansjera. Oznacza to eliminację bankowości rodzimej .

"Zmniejszenie wydatków" - w Polsce ćwiczymy tę metodę już od dwóch dekad: maleją świadczenia (coraz skromniejsze koszyki świadczeń, odpłatności za leki etc.).

"Użycie narzędzi fiskalnych" - to po prostu rosnące stare podatki i wdrożenie całkiem nowych podatków. W Polsce pomimo wieloletniej realizacji takiego programu zadłużenie publiczne szybko rośnie.

"Wprowadzenie ułatwień dla biznesu" – zniszczenie lokalnej przedsiębiorczości poprzez ułatwienia dla biznesu zagranicznego (wakacje podatkowe, wyprowadzanie zysków przez zakup "usług" firm macierzystych, sprzedaż aktywów ukraińskich za bezcen etc.).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Pan Roberts nie miał racji ! 3 ,2 miliarda dolarów z MFW wpłynęło na konto Ukrainy .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Owszem ma ! Wystarczy spojrzeć na rodzime podwórko i posłuchać co mówią rodzimi politycy [ekonomiści ] od prawa do lewa .
Wywód pana Robertsa to jego subiektywna ocena .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdyby Obama był republikaninem opinia ekonomisty byłaby inna .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze się stało, że tę gorzką prawdę napisał amerykański ekonomista i polityk - każdy inny zostałby okrzyknięty rusofilem.
Wschodem rządzą oligarchowie finansowi, Zachodem korporacje...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto, aby sobie zakarbowali te okrutne, ale sprawdzalne fakty wszyscy zwolennicy hasełka: Ukraina nie dla Putina itp. piramidalnych sprzeczności ideologicznych, np. obrony do upadłego w imię demokracji granic Lenina i Stalina. Gdy gra toczy się o naprawdę wielkie sumy, a dochodzi jeszcze do tego zbiorowa buta i pycha, wszelkie chwyty stają się dozwolone, a ludzka naiwność oraz brak wiedzy stają się na wagę złota dla wprawnych graczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.