Facebook Google+ Twitter

Doroczne Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej rozdane

21 stycznia w trakcie uroczystej Gali połączonej z Noworocznym Spotkaniem Filmowców, po raz pierwszy wręczono nagrody osobom, które w różnorodny sposób przyczyniają się do promocji kinematografii polskiej.

Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF), propagujący rodzimą kinematografię, postanowił uhonorować specjalną nagrodą tych, którzy na co dzień niewidzialni, w rzeczywistości w znaczący sposób wpływają na upowszechnienie polskiego kina. Pomysłodawczyni Dorocznej Nagrody PISF, dyr. Instytutu Agnieszka Odorowicz w trakcie otwarcia Gali podkreśliła, iż jest to nagroda dla ludzi, dzięki którym widz może obcować ze sztuką filmową. PISF jest instytucją integrującą środowisko filmowe, a ta nagroda pozwoli uhonorować, pozostających z dala od reflektorów propagatorów wiedzy o filmie, edukatorów młodego widza oraz promujących polskie filmy.

Cezary Kosiński, Andrzej Wajda / Fot. Lidia RaśWagę uroczystości podnosiła obecność znanych reżyserów (m. in. Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego), aktorów ( m.in. Magda Cielecka, Piotr Adamczyk, Cezary Kosiński ), prezenterów (m.in. Grażyna Torbicka, Krzysztof Kammel).

Kapitułę Nagrody stanowili : Feliks Falk, Barbara Hollender, Krzysztof Krauze, Juliusz Machulski, Krzysztof Gierat, Wiesław Godzic, Andrzej Goleniewski, Wojciech Marczewski, Jerzy Płażewski, Jacek Rakowiecki, reprezentujący zawody filmowe. Spośród nominowanych Kapituła wybrała laureatów w 11 kategoriach.

Laureaci Dorocznej Nagrody PISF


1. Podmiot prowadzący kino – Gutek Film sp. Z o.o za Kino Muranów w Warszawie
2. Międzynarodowe Wydarzenie Filmowe – Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus
Camerimage w Łodzi
3. Krajowe Wydarzenie Filmowe – Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu
4. Promocja za granicą –19. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce
5. Dystrybucja Polskiego Filmu – ITI Cinema
6. Krytyka filmowa – Miesięcznik „KINO”
7. Audycja lub program telewizyjny – Kanał „Kino Polska”
8. Portal internetowy – www.filmpolski.pl
9. Książka o filmie – S. Zawiśliński „Kieślowski. Życie po życiu. Pamięć.”
10. Edukacja młodego widza – Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Filmie (Gdańskie Centrum
Filmowe Neptun-Helikon-Kameralne)
11. Dyskusyjny Klub Filmowy – DKF „Rotunda” w Krakowie

Nagrodzeni otrzymali statuetkę autorstwa Piotra Michnikowskiego, przedstawiającą kobietę, z rękoma ułożonymi na kształt kadru. Prezentowaną ją przed rozpoczęciem Gali w niezwykle oryginalny sposób.Statuetka autorstwa Piotra Michnikowskiego. Nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej / Fot. Lidia Raś

Część nieoficjalna Gali sprzyjała rozmowom na temat Dorocznej Nagrody.

Dla Wiadomości24.pl mówi dyr. PISF Agnieszka Odorowicz : - Pomysł na tę nagrodę pojawił się już w 2005 roku, gdy powstał Instytut. Jednak okazało się, że na początku działalności Instytutu były pilniejsze zadania. Tymczasem nagroda jest niezwykle ważna, bo nic się nie da zrobić z filmem bez tych ludzi. W pewnych kategoriach było łatwo podać nominowanych. Z czasem może być już trudniej, bo wydarzenie będzie miało większy wymiar. Nagroda ma ogromne znaczenie dla lokalnych inicjatyw, dla tych ludzi, którzy prowadzą DKF-y itp. instytucje. Byliśmy zaskoczeni, jak ogromne reakcje wzbudziły już same nominacje. Ważne było, że wśród nominowanych znaleźli się też reprezentujący mniejsze inicjatywy (np. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu, czy Tarnowska Nagroda Filmowa - obie w kategorii Krajowe Wydarzenie Filmowe – przyp.red.).
Olgierd Łukaszewicz, Waldemar Dąbrowski / Fot. Lidia Raś
Wśród nagrodzonych znalazł się m. in Ogólnopolski Festiwal Wiedzy o Filmie w Gdańsku. Nagrodę odebrała dyr. Anna Knap - Morzyk, dla której nagroda ma szczególne znaczenie, bo przypadła w 20-lecie istnienia Festiwalu. - Kapituła doceniła wysiłek ludzi, którzy przez 20 lat organizują tę imprezę – mówi dyr. Knap - Morzyk Wiadomościom24.pl.
- Nasz Festiwal jest jedyną taką imprezą w Europie. Dla moich kolegów z kin studyjnych w Europie możliwość spotkania się z młodzieżą w trakcie Festiwalu Wiedzy o Filmie jest czymś zupełnie nowym; wręcz nie rozumieją, jak nam się udaje każdego roku przyciągnąć młodzież, by startowała w konkursie. Ta nagroda jest wyróżnieniem dla nas, ale i dla młodzieży, która przyjeżdża do Gdańska od 20 lat. Są to pasjonaci kina, studiują je, oglądają, i nie dla nagrody, choć jest nią od lat indeks na filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mamy już wśród laureatów filmoznawców, jurorów filmowych, dziennikarzy, autorów książek filmowych. Dawne tradycje gdańskiego Żaka teraz my staramy się kontynuować, spotykając się z młodzieżą z całej Polski.

Piotr Adamczyk, Magda Cielecka / Fot. Lidia RaśAktor Piotr Adamczyk przyznaje w rozmowie z Wiadomościami24.pl, że jeżeli jest jakieś święto kina, jakiś festiwal, to jest to ważne dla środowiska. - Choć pewno wolałbym, żeby świętem kina była większa liczba filmów polskich, ale chwalić trzeba każdą inicjatywę. Podoba mi się, że zwrócono uwagę na te zawody, bez których kino by nie powstało i nie funkcjonowało. Poza tym będzie to - mam nadzieję – motywowało te środowiska do jeszcze lepszych działań. Jeśli jest np. nagroda za krytykę filmową, to na pewno pójdzie za tym dbałość o jeszcze lepszą jakość mediów działających w tej dziedzinie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dobry i interesujący tekst. +

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.