Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4266 miejsce

Dorosły dzidziuś. Jak postrzegamy osiemnastolatka?

Sytuacja wydaje się w swej istocie tak prosta i oczywista, że aż strach dotykać tematu, by nie być posądzonym o szukanie dziury w całym.

Dorosły dzidziuś w tramwaju / Fot. Marek ChorążewiczOd kiedy stajemy się dorośli?

Problem istnieje od dawna, ponieważ istnieją różne punkty widzenia. Temat nie jest aż tak bardzo medialny, więc nie przebija się na pierwsze strony gazet.
Inaczej niż rodzice, patrzy na to szkoła, a zupełnie odmiennie widzi swoją sytuację dorastający nastolatek.

Każdy rodzic wie, że dzieci nie stają się dorosłe z dnia na dzień, wszak nic takiego szczególnego nie wydarza się w dniu ukończenia 18 lat.

Prawo mówi jednak zupełnie coś innego. Ustawodawca w naszym kraju twierdzi, że człowiek kończący osiemnaście lat jest w pełni zdolny do czynności prawnych. Prawnicy nazywają dzień przekroczenia 18. roku życia uzyskaniem pełnoletniości. Od tego momentu młody obywatel może sam decydować o swoich sprawach.

Pełnoletni może zawierać różne umowy bez względu na to, czy będą to powszechnie uważane za drobne, aż do takich, które mogą skutkować poważnym obciążeniem finansowym. Osoby pełnoletniej nie można ograniczyć w rozporządzaniu swoim zarobkiem.

Osiągnięcie pełnoletniości jest równoznaczne z nabyciem pełnej zdolności procesowej. Oznacza to, że osoba, mająca taką zdolność, może we wszystkich sprawach sądowych występować samodzielnie. Może pozywać inne osoby do sądu, ale również może być sama pozwaną.

"Na pewne funkcje czy przywileje młody człowiek musi poczekać nieco dłużej - np. posłem może być osoba, która najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat, senatorem - gdy ukończy 30 lat, a prezydentem dopiero w wieku lat 35. Emerytem może zostać - co do zasady - kobieta w wieku 60 lat, a mężczyzna w wieku lat 65" (CodziennikPrawny.pl).

Czytaj więcej -->

Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Zmusiła mnie Pani do zaglądnięcia do tego tekstu i... okazuje się, że już są nieaktualne dane o wieku emerytalnym. Pisząc wtedy ten artykuł nikt nie przypuszczał (poza wtajemniczonymi), że Donald Tusk uszczęśliwi nas tą ustawą w tak błyskawicznym tempie, w dodatku kłamiąc, o czym napisałem tutaj

link

Komentarz został ukrytyrozwiń

O matko! To i na tym portalu są TAKIE komentarze, jak ten napisany przez pana Andrzeja... To smutne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
er
  • er
  • 12.09.2011 20:06

Zdarza się,że i szesnastolatek może być dojrzałym,odpowiedzialnym człowiekiem.
Zdarza sie również-nader często,jak widać na forum W24-że i sześćdziesięciolatek jest niedojrzałym,domorosły "filozofem"relatywizującym każdą społeczną umowę.Warto przy okazji wspomnieć,że takie umowy są spoiwem i fundamentem każdej cywilizacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak postrzegamy rzeczywistość a taką jest młody człowiek. To zależy od punktu siedzenia. A ściśle mówiąc od tego jak go wychowamy. Taka przyszłość dziecka jakie jego chowanie. I to by było wszystko na ten temat. Bo nad rozlanym mlekiem nie ma co płakać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Andrzej Szelbracikowski,
niepotrzebnie się pan wysilał nad rozpoznaniem, kto napisał artykuł. Fakt mieszkania w Hamburgu od wielu lat nie powinien przeszkodzić panu w zajrzeniu do profilu autora. Nie musiałby pan wtedy fantazjować nad moim profilem psychologicznym. U nas w Polsce tak robimy, to tylko jedno kliknięcie. Uzupełnię pana propozycję i podam link do źródła, żeby młodzież nie wysilała się w poszukiwaniach. To co proponuje pana guru OSHO jest chociażby tutaj http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,3453

Natomiast dla tych, którzy nie chcą zagłębiać się w filozofię OSHO (z w/w strony) przedstawiam kwintesencję jego widzenia świata. To jest cytat:

"Podziwiam Franciszka z Asyżu, który jeździł na ośle. Ale było to przecież torturowanie żywego stworzenia. Podróżowanie Rolls-Roycem nie krzywdzi nikogo. Ludzie myślą, że Rolls-Royce kłóci się z uduchowieniem. To nieprawda. W rzeczywistości, to właśnie na furmance trudno jest medytować. Rolls-Royce jest dużo lepszy dla duchowego rozwoju".

Pozdrawiam - ani nie nauczyciel, ani nie rozrzewniony rodzic

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł mimo swojej całej po-lotności jest jednak wypocinami albo jakiegoś "nauczyciela po szkodzie" albo "rozrzewnionego rodzica " wobec marzeń o przyszłość swoich dzieci.
Młodzież w tym wypadku odsyłam do innego autora: OSHO, którego książki czy w tłumaczeniu na polski czy też w oryginale angielskim znajdują się w polskich księgarniach! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powodem tych problemów są nadopiekuńcze i bezmyślne zapisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, które nakładają na rodziców obowiązki wobec dorosłych dzieci nie dając rodzicom narzędzi do egzekwowania efektów.
O problemach z niesamodzielnością ekonomiczną dorosłych osób, która nie jest spowodowana np. niepełnosprawnością, powinien rozstrzygać nie Kodeks rodzinny i opiekuńczy lecz Kodeks karny.
Zawiniona niesamodzielność ekonomiczna powinna być conajmniej wykroczeniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.