Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4530 miejsce

Dorosły głuchy telefon. Co wiedzą o nas sąsiedzi?

Małe miasteczka mają do siebie to, że znają się w nich wszyscy – choćby z widzenia. Ludzie są często wścibscy i, niczym Wielki Brat, chcą wiedzieć o innych wszystko. A jak czegoś nie wiedzą to dopowiedzą.

fot. AKPAW przedszkolu była taka zabawa. Nazywała się "głuchy telefon". Jedno słowo lub zdanie przekazywano od ucha do ucha i przekształcano w taki sposób, że na końcu gry nie miało nic wspólnego z pierwowzorem.

Sąsiedzi to bardzo pożyteczni ludzie. Popilnują mieszkania i podleją kwiaty, kiedy wyjeżdżamy na wakacje, pożyczą cukru, gdy zabraknie, a sklep osiedlowy jest zamknięty. Prócz tego możemy im opowiedzieć historię naszego życia i zwierzyć się z problemów, bo przecież, jak zapewniają, zawsze możemy na nich liczyć.

W małych miasteczkach plotki są jak codzienny, świeży chleb. Szczególnie te, o których można podyskutować i rozważać dalszy bieg zdarzeń. Ale gorące nowinki, takie na jeden dzień, też są dobre. News od razu poprawia krążenie plotkującym. Zdrady, rozwody, bójki, kradzieże. Tutaj ktoś zrezygnował ze studiów, ktoś inny dostał nową pracę albo coś wygrał. Na studiach pewnie sobie nie radził, nowa, dobrze płatna praca to tylko przez łóżko prezesa, a wygrana po znajomości.

Starsze panie, zwykle będące już na emeryturze lub rencie, mające dorosłe, odchowane dzieci, siedzą z nosem w oknach razem z sąsiadkami i, pokazując palcem "ofiarę", tworzą na jej temat historie niestworzone. Wiedzą o wszystkim, co dzieje się dookoła i, choćbyśmy bardzo chcieli, nic przed ich czujnymi oczami nie ukryjemy. Dzięki nim mogłaby powstać fascynująca gazeta na kształt "Z życia wzięte" lub "Życie na gorąco".

Będąc w gimnazjum wyszłam dwie godziny wcześniej ze szkoły. Otwierając drzwi do mieszkania odebrałam telefon od mamy, z pytaniem, czy klasę zwolnili wcześniej ze szkoły. "No tak" – pomyślałam – "Przed blokiem spotkałam sąsiadkę, podlewającą kwiatki w przyklatkowym ogródku."

Od lat gimnazjalnych minęło już trochę czasu. Teraz pracuję, a sąsiadki wiedzą, że kiedy o 3:50 rano zapalam światło w pokoju to ścielę łóżko i szykuję ubrania, bo akurat tego dnia mam na godz. 6 do pracy, zaraz potem zapalę światło w kuchni, a o 4:30 zamknę drzwi. Jak dobrze, że w łazience nie mam okna.

Plotki na nasz temat irytują i sprawiają, że mamy ochotę powiedzieć do słuchu tym, co je rozgłaszają. Stopniowo można się do nich przyzwyczaić i, choć wielokrotnie bywa to trudne, przestać zwracać na nie uwagę. Powinniśmy pogodzić się z tym, że zawsze były, są i będą. W końcu my też plotkujemy, prawda?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

To jest Polska właśnie

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tomasz Kotlinski
  • Tomasz Kotlinski
  • 02.09.2006 09:14

Fajny tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też daję plusa. Mam w okolicy dwie starsze panie. O jednej mówi się snajper - właśnie przesiaduje cały dzień tak w oknach, z kolei o drugiej kurier - gdy ona dowie sie o jakimś newsie to za pół godziny wie o tym już cała miejscowść :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

mimo, że moje miasto ma ok 60 tyś. mieszkańców moi sąsiedzi z bloku wiedzą o mnie więcej niż ja sam o sobie, więc problem plotkarskich sąsiadów nie dotyczy tylko małych miast. blokowiska to też takie "małe miasta".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Paulino - doskonale o tym wiem. Ale plotki w małych miasteczkach to taka specyficzna rzecz. Sama pochodzę z takiego właśnie małego miasteczka, gdzie przekazywanie nowych, niekoniecznie sprawdzonych informacji to prawdziwa machina. I tutaj to wszystko trochę inaczej się roznosi niż w dużych miastach. Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żeby tylko plotkarskich. Są też tacy, co lubią Ci umilić spotkanie znajomych (i to dosyć rzadkie) wizytą ekipy niebiesko-czarnych...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plotkarskich sasiadów można spotkać nie tylko w małych miastach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

masz ode mnie plusa za ten tekst, gdyż dobrze wiem co znaczą sąsiedzi- i sąsiadki - wolna europa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.